Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čunek vystěhováním Romů nepřekročil zákon

  21:21aktualizováno  21:21
Bývalý starosta Vsetína a současný šéf lidovců Jiří Čunek neporušil zákon, když město pod jeho vedením vystěhovalo několik romských rodin. Policie v těchto dnech vyšetřování případu uzavřela a konstatovala, že se nestal žádný trestný čin.

Trestní oznámení na Jiřího Čunka podala skupina 15 lidí. | foto: Dan MaternaMF DNES

Trestní oznámení na Čunka podala skupina zhruba patnácti lidí, která zahrnuje vystěhované Romy, divadelníka Břetislava Rychlíka, bývalou pracovnici prezidentské kanceláře Janu Chalupovou nebo proromského aktivistu Václava Zástěru.

Trestní oznámení obsahovalo podezření ze zneužívání pravomocí veřejného činitele, hanobení rasy, pomluvy, omezování osobní svobody, vydírání, útisku a podvodu. Šlo například o to, že vsetínská radnice nevybíravě tlačila na Romy, ať se odstěhují. 

Případu neprospěla medializace, míní policista
Policie vyšetřování ukončila s tím, že se nestal trestný čin. Policejní komisař Libor Kostka odmítl své rozhodnutí komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl.

V několikastránkovém zamítavém usnesení policista Kostka staví především na detailním zkoumání rozporů v tvrzení vystěhovávaných Romů. Televizní reportáž, ve které Čunek nazval Romy vředem, označuje Kostka za neobjektivní a znalecké posudky, které potvrdily, že některé domy na Jesenicku a Prostějovsku jsou neobyvatelné, nebere v úvahu.

"V případě trestních oznámení na Jiřího Čunka sehrála nepřehlédnutelnou roli medializace celé kauzy, jejímž iniciátorem byla v podstatě jedna reportáž," tvrdí policejní komisař Kostka.

Aktivista zvažuje stížnost
Vyšetřování policisty Kostky je ovšem v rozporu například se závěry veřejného ochránce lidských práv Otakara Motejla. Ten letos na jaře sdělil: "Vystěhováním občanů Vsetína na Jesenicko, Prostějovsko a Uherskohradišťsko došlo k zásahu do základního práva na respektování rodinného a soukromého života." - více zde

Toto stanovisko v červenci potvrdil i senátní výbor pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Václav Zástěra z Vidnavy na Jesenicku, který se připojil k trestnímu oznámení na Čunka, řekl, že policejní usnesení zatím nemá k dispozici, takže se nemůže konkrétně vyjádřit. "V úvahu samozřejmě připadá stížnost a rovněž další kroky," řekl.

Naopak mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová je spokojená. "Od počátku jsme říkali, že všechno bylo v pořádku. Romům jsme pomohli nad rámec našich povinností," tvrdí Stejskalová.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz