Jiří Čunek se snaží původ svých peněz vysvětlit všemi možnými způsoby.

Jiří Čunek se snaží původ svých peněz vysvětlit všemi možnými způsoby.

Čunek uložil milion se ztracenou občankou

  • 712
Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek ztratil v roce 1998 občanský průkaz. Co je na tom divného? Že teď Čunek říká, že s ním v listopadu 1998 přišel do Universal banky, předložil jej úředníkům a uložil si tam jeden milion korun jako své celoživotní úspory.

Kauza Jiří Čunek

Když se ho na tuto nejasnost ptala policie při vyšetřování jeho korupční aféry, nebyl to vicepremiér schopen vysvětlit.

"Jak je možné, že na dokladech z banky figuruje můj občanský průkaz, který byl v té době podle evidenčních listů ztracen? K tomu se neumím vyjádřit," řekl Čunek do protokolu.

Buď tehdy Čunek občanský průkaz našel, ale neoznámil to úřadům a peníze do banky skutečně uložil, nebo je jeho verze o vložených úsporách do banky vymyšlená historka. A dokument z Universal banky, který nedávno zveřejnil jako důkaz o svých úsporách, je falešný.

V takovém případě by si při jeho "výrobě" pouze někdo neuvědomil, že nemůže občanský průkaz na dokumentech použít.

"Nevím, jestli se občanský průkaz našel," řekl Čunek při nedávném výslechu. Čunkův advokát Eduard Bruna si myslí, že "to jsou stopy, které vedou do tmy".

"Víte, ono se stává, že když je člověk známý a přijde do banky ukládat peníze, tak ani nemusí předložit průkaz totožnosti. A oni automaticky vezmou ty staré údaje, omastí je, opíší, co tam už mají z minulosti, a je to. To je běžná praxe. Upřímně řečeno, mě to vůbec nevzrušuje," řekl Bruna.

Problém je, že Čunek peníze podle dokumentů nevkládal do banky ve svém Vsetíně, kde je známý, ale v Opavě. Policie je navíc přesvědčena, že Čunek si jeden milion korun nemohl ani naspořit. Vyšetřovatelé totiž vicepremiérovi spočítali, jaké měl příjmy a výdaje v letech 1982 až 2002.

"Z finančního šetření jeho daňových přiznání vyplývá, že si nemohl naspořit jeden milion korun," uvedl zdroj, který je s případem detailně seznámen.

Finanční zpráva o Čunkových financích je jedním z důležitých podpůrných důkazů v jeho korupční kauze. V ní je podezřelý, že si v roce 2002 vzal od realitní firmy H&B Real půlmilionový úplatek. Ten pak podle policie použil na dostavbu svého domu.

Čunkův dům vyšel asi na čtyři miliony korun a z toho jen 1,7 milionu korun byl pokryt hypotékou. Výpočty policie nasvědčují tomu, že Čunek musel mít ještě jiný zdroj financování – například úplatek od firmy H&B Real.

Čunkovy verze o půlmilionové částce, kterou si vložil na svůj účet v únoru 2002 jen dva dny poté, co podobnou částku vybrala z banky firma H&B Real, se měnily jako na houpačce. Nejdříve si vicepremiér nemohl vůbec na takový vklad vzpomenout, pak tvrdil, že šlo o úspory, a nakonec po týdnech "pátrání" doma objevil dokument z Universal banky a oznámil, že "ten půlmilion" byl zbytek z jeho úspor, které v roce 1998 uložil do Universal banky.

Čunek už přes pět měsíců odmítá vyslyšet přání politiků a odstoupit z vlády. Premiér Mirek Topolánek říká, že svého vicepremiéra odvolá, pokud státní zástupce rozhodne Čunka obžalovat a poslat ho před soud. Státní zástupce chce kauzu "rozseknout" do konce srpna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video