Jana Nagyová opouští vazební věznici v Ostravě (19. července 2013)

Jana Nagyová opouští vazební věznici v Ostravě (19. července 2013) | foto: ČTK

Čunek zve Nagyovou do Senátu kvůli stížnosti její dcery na policisty

  • 80
Senátor Jiří Čunek svolává jednání podvýboru pro lidská práva. Zve na něj bývalou šéfku premiérova kabinetu a partnerku Petra Nečase Janu Nagyovou. Podvýbor má projednat stížnost její dcery na policejní zacházení. Věřím, že Jana Nagyová dorazí, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Čunek, který senátní podvýbor vede.

V polovině července jste dostal dopis od dcery Jany Nagyové, která si stěžovala na podmínky, v nichž se po zadržení ocitla její matka (více zde). Podnět jste tehdy označil za závažný, už jej řešíte?
Posun je takový, že nyní, kdy už nemusím čekat na odpověď státního zástupce Ištvana, zda paní Nagyovou mohu navštívit ve vazbě, tak jsem dal paní Nagyové přímo vědět, že s ní výbor bude chtít o věci jednat. Dohodli jsme se, že bude pozvána na výbor, kde se bude stížnost její dcery standardním způsobem projednávat.

Kdy se schůze bude konat?
Někdy příští týden. Nebo až ten další. Ještě to přesně nevím. Přece jen jsou dovolené a já čekám, kdy mi členové podvýboru odpoví, v jakém termínu by se jednání mohli zúčastnit.

Myslíte, že Jana Nagyová dorazí?
Pochopil jsem, že o ověření stížnosti má zájem. Nabídku dostala a jak dohodneme termín, věřím, že přijde.

Dorazí Nagyová na výbor?

Zda bývalá vysoce postavená úřednice přijde, není zatím jasné. Její telefonní číslo z doby, kdy byla vrchní ředitelkou kabinetu premiéra, je nedostupné. Její obhájce Eduard Bruna zatím žádné stanovisko k této věci neposkytl.

Už jste s ní hovořil, nebo jak jste ji na jednání pozval?
Zatím jsem s ní nemluvil. V den, kdy byla propuštěna z vazby, jsem se její dcery, tedy stěžovatelky, zeptal, kdy by přicházelo v úvahu, že by mohla dorazit. Dohodli jsme se, že to zřejmě bude příští nebo až ten další týden.

Bude chůze veřejná?
Snažím se, aby podvýbor byl vždy otevřený. Ale záleží také na paní Nagyové. Musíme respektovat to, co stěžovatel chce.

Kdyby přišla, předpokládáte, že by jednání bylo veřejnosti nepřístupné?
Nic nepředpokládám, protože jsme o tom spolu ještě nemluvili.

Na projednání může přijít i Nečas

Co budete na podvýboru řešit?
Stížnost jako takovou a další postup.

Mám si to představit tak, že se jí členové podvýboru budou ptát, jaké měla po zadržení podmínky?
Jinak si to představit nelze. Položíme otázky, jež směřují k podstatným záležitostem a naznačují porušování lidských práv stěžovatelky, protože každý výkon vězeňské či policejní služby má nějaká pravidla, která mimo omezení osobní svobody, musí dbát maximální důstojnosti zadržené a později stíhané osoby. Výbor musí zvážit, které předpisy byly porušeny. Následovat bude diskuse o tom, jak bude výbor postupovat dál.

Co konkrétně vás bude zajímat?
Myslím, že to není třeba zbytečně rozvádět. Zkrátka je tu stížnost, i když je faktem, že je mediálně zajímavá, ale stížností nám měsíčně přicházejí desítky a my vždycky musíme prověřovat, která z nich je způsobilá, aby ji výbor projednával. Dojde-li k tomu, tak se vždy ptám, jestli to, co je ve stížnosti, je pravda. Pokud by se ukázalo, že u Jany Nagyové to tak bylo, pak se ptám, jak se policie chová k lidem, kteří takovou publicitu nemají.

Stížnost její dcery se týkala chování vězeňské služby, zasahujících policistů nebo i dalších věcí?
Chápu to tak, že to bylo jen na podmínky v cele předběžného zadržení a dobu, kdy byla v rukou policie. Co se týká vazby, tak z toho prostředí jistě nebyla paní Nagyová šťastná, ale co se týká zacházení vězeňské služby, to její dcera nekomentuje, takže to bereme tak, že to bylo v pořádku.

Jak dlouho předpokládáte, že jednání podvýboru potrvá?
Kdyby paní Nagyová přišla, myslím, že by jednání nemělo být delší než jednu hodinu.

Může ji na jednání výboru doprovodit dcera či její partner Petr Nečas?
Když je to jednání otevřené, tak tam samozřejmě může být v zásadě kdokoliv. Ale co se týká možnosti mluvit, tak tu má pouze člen výboru nebo ten, komu podvýbor udělí slovo. Pokud jednání není otevřené, tak je na něm jen stěžovatel. Pokud by si paní Nagyová ale přála, aby tam byl někdo jiný, neumím si představit, že bychom tomu chtěli zabránit. Důvod, pro který se podvýbor bude konat, je prověřit konkrétní stížnost tak, aby byla vyřízena správným způsobem. Okolnost, že tam je někdo další, když si to stěžovatel přeje, nenarušuje režim vyřízení stížnosti.

Jak obecně můžete se stížností naložit?
Výbor může stanovit další postup prověřování, protože se máme dopátrat pravdy. Pokud se prokáže, že je stížnost pravdivá, tak musíme odpovědět na to, zda jde o selhání jednoho člověka, nebo chybu v systému ochrany lidských práv.

Jak se pravdy můžete dobrat?
Jako orgán parlamentu máme možnosti komunikovat s jednotlivými úřady. Nemůžeme jim nic nařizovat, protože to lze jen přes zákony. Nicméně můžeme se ptát, udělat závěr a ten může být zásadního charakteru a projevit se do zákonů.

Takže písemně o vyjádření požádáte třeba policii a žalobce...
Jistě, cílem je zjištění holé pravdy, jak věci nastaly a zda a jaké nastalo pochybení.

Myslíte, že se vám v tomto konkrétním případě podaří?
Většinou se nesetkáváme s tím, že by s námi složky státu nechtěly komunikovat, protože to pak sebou nese vždy nějako reakci a může to být i reakce parlamentu.

Podívejte se, jak si Petr Nečas přijel 19. července pro Janu Nagyovou do vazební věznice v Ostravě:

29. května 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue