Jiří Čunek předává Hailemu Gebrselassiemu, legendárnímu rekordmanovi na dlouhých tratích, narychlo vymyšlený dárek – pouzdro na navštívenky.

Jiří Čunek předává Hailemu Gebrselassiemu, legendárnímu rekordmanovi na dlouhých tratích, narychlo vymyšlený dárek – pouzdro na navštívenky. - Jiří Čunek vyrazil na diplomatickou misi po Africe. (26.7.2007) | foto: Luděk Krušinský, Úřad vlády ČR

Čunek se na misi v Africe potýkal s angličtinou

  • 224
Na východ Afriky dorazil český vicepremiér Jiří Čunek jako náhradník. Původně sem měl totiž na oficiální návštěvu Etiopie přijet premiér Mirek Topolánek. Tomu však v cestě zabránilo "pracovní vytížení", kterým údajně česká ambasáda maskovala premiérovo přání být u porodu svého dítěte, jež čekal s Lucií Talmanovou.

Tuto výmluvu arabský stát Jemen, kam měl předseda vlády také zavítat, nepřijal. Tamní politici Čunka za náhradu dostatečného kalibru nepovažovali a celou cestu zrušili.

Zato Etiopanům Čunkův "supl" nijak nevadil a vicepremiéra přivítali s veškerou parádou. Na někdejšího starostu Vsetína, který si tady odbyl svoji diplomatickou premiéru v roli vedoucího delegace, si udělali čas postupně místopředseda vlády Addisu Legesse, prezident Girma Woldegiorgis i premiér Meles Zenawi.

"Za jejich flexibilitu při náhlé změně naší delegace jsem jim poděkoval. Je vidět, že etiopští politici mají na dobrých vztazích s Českou republikou mimořádný zájem," liboval si Čunek, který mezi jednotlivými schůzkami ve spěchu přejížděl se svojí velkou delegací, která se vměstnala do devíti aut a minibusů, z místa na místo.

Dosud nejlepší vztahy s Etiopií? Za Husáka
Hlavním tématem jednání byl obchod, který výrazně ochabl potom, co v obou zemích padly komunistické režimy. Krvavá Mengistuova diktatura, během které kvůli vládou vyvolaným hladomorům a represím zemřely přinejmenším desetitisíce lidí, si s tou Husákovou dobře rozuměla.

Československo zásobovalo Etiopii zbraněmi všeho druhu a na pomoc chudému marxistickému spojenci posílalo desítky odborníků na zemědělství či průmyslovou výrobu. Opačným směrem mířili etiopští studenti – vysokoškolské vzdělání u nás získalo na sedm stovek Etiopanů.

A o zbraně má Etiopie jako regionální velmoc v oblasti afrického rohu konstantní zájem. To je také důvod, proč do Addis Abeby s Čunkem přiletěla i ministryně obrany Vlasta Parkanová. V delegaci podnikatelů nechyběli zástupci zbrojařské firmy Omnipolu a výrobce letadel Aera Vodochody.

Válečná minulost
Etiopie v letech 1998 až 2000 svedla ničivou válku se sousední Eritreou. Minulý rok zase po dohodě s USA, které považují sousední Somálsko za jedno z hlavních bojišť při střetu s terorismem, intervenovala v této zemi několika tisícovkami svých vojáků.

Čunek toto angažmá, při kterém Etiopané obsadili metropoli Mogadišo, které bylo do té doby v rukou fundamentalistické skupiny Svaz islamistických soudů, pochválil za jeho "stabilizační charakter".

Etiopané pro změnu ocenili rozsah české rozvojové pomoci, která v roce 2006 dosahovala 8,5 milionu korun. Státu se 76 miliony obyvatel, který nepatří mezi naše prioritní země pro rozvojovou pomoc, je tak na české poměry pomáháno velmi štědře.

Přesto by místní politici uvítali, kdyby Česko Etiopii mezi svoje priority zařadilo. Čunek, který přes své diplomatické začátky působil uvolněně, jim přislíbil, že se při budoucím přehodnocování české rozvojové politiky za Etiopii zasadí.

A doporučil jim, aby pro větší prosazování svých zájmů opětovně otevřeli ambasádu v Praze, kterou jedna z nejchudších zemí světa v roce 1993 v rámci šetření zrušila.

Opomenuta nezůstala ani otázka lidských práv. "Nevyhnuli jsme se ani diskusi o demokracii. Etiopie dělá velká pokroky, důkazem je amnestie pro příslušníky opozice," sdělil Čunek novinářům na téma, které v minulých dnech hýbalo Etiopií.

Soud totiž nedávno odsoudil osmatřicet opozičních představitelů, kteří vládu vinili z podvodů při parlamentních volbách v roce 2005, k doživotí za vlastizradu. Vládnoucí politici (pravděpodobně ani ne tak z lásky k demokracii jako spíše kvůli nátlaku ze zahraničí) jim však udělili pardon s tím, že se mohou vrátit do politiky.

"Myslím, že naše návštěva měla na rychlou amnestii svůj vliv," prohlašoval Čunek sebevědomě.

Angličtinu nezná, ale sportovní hvězdy ano
Vicepremiérovi jako začátečníkovi v zahraniční politice největší problémy činila neznalost angličtiny. Jeho strohé projevy musel překládat tlumočník, který často nepříliš rozvité české věty vylepšoval do květnaté angličtiny.

Šéf lidovců se v Etiopii sešel se všemi politickými špičkami, ale očividně ho nejvíce potěšilo setkání s nejslavnějším Etiopanem současnosti, slavným běžcem Hailem Gebrselassiem.

V hotelu Sheraton, kde Čunek nocuje, se lidé z českého diplomatického protokolu ve výtahu náhodou potkali s pokořitelem množství světových rekordů v běhu na dlouhé trati.

Bleskurychle zareagovali a poprosili ho, jestli by si krátce s Čunkem nepopovídal. A sportovní ikona Etiopie souhlasila.

"Před měsícem jsem vám při ostravských atletických závodech aplaudoval ve stoje," říkal Čunek věčně usměvavému sportovci, když mu předával narychlo opatřený dárek – pouzdro na vizitky vyzdobené českým lvem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video