Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čunek: Jsem schopný a mám autoritu

  11:18aktualizováno  11:18
"Byl bych nejraději, aby volby byly co nejdříve," říká v rozhovoru s Michaelou Jílkovou nový předseda KDU-ČSL, senátor Jiří Čunek. Za lidovce již vstoupil do rozhovorů o sestavování vlády.

Pane předsedo, v projevu jste řekl: "Jsem někdy méně bratrský. Ano, bývám tvrdý." Jak se to, prosím vás, projevuje?
Tak, že s přílišnou velkorysostí nemohou počítat ti, kteří by chtěli nějakým způsobem rozebírat stranu či dělat věci, které ji poškozují.

Hm. A jak chcete zabránit tomu, aby nadále intrikovali?
Někteří jsou v pozicích, kde se jim líbí. A já jim chci říci, že v těch pozicích zůstanou pouze dobrou prací a ne těmi intrikami.

Jiří Čunek

Můžete je prozradit jmenovitě?
Ne, to určitě ne. Protože pevně věřím, že se napraví.

Jestli si tak trochu nepletete řízení strany s řízením radnice, víte? Jako předseda nemůžete spolustraníkovi něco poručit, někoho vyhodit.
Tak ten, kdo je v pracovněprávním poměru, podléhá zákoníku práce a tam ty regule jsou jasné.

Jenomže ta výhrůžka se týkala vašich bratrů a sester, kteří nejsou vašimi zaměstnanci. Takže jak proti těm intrikám chcete bojovat?
Částečně to jde, ale ne tak poroučením, spíš domluvou. Možná omezením akčního rádiusu některých lidí. A sázím na přímost v jednáních. Nemusím a nikdy nejednám zákulisně.

Řekněme si otevřeně, že se to týká například pana Kasala, Kalouska a dalších. Řečeno lidově - jestli jim nezacpete ústa funkcí, víte?
Jo takhle? Já jsem žádná jména neřekl. Zrovna pan Kalousek je člověk, se kterým si celkem rozumím, protože je přímý. Takže si někdy sedneme, nepříliš libozvučně si řekneme své postoje a je mezi námi jasno. Já takové jednání mám rád.

Jiří Čunek

Když si s ním celkem rozumíte proč nebyl v sále, když jste na sjezdu měl svůj hlavní projev? Navíc pan Kalousek řekl, že byl zvolen jediný kandidát, který nepředložil žádnou programovou vizi. To nesvědčí o tom, že by měl respekt vůči vaší osobě.
To je jeho postoj. Já jenom říkám, že můj postoj k němu je otevřený a jeho postoj ke mně je také otevřený. To, jestli zrovna musel z nějakého důvodu, když jsem měl projev, odejít, nebo odešel dobrovolně, to jsou pro mě podružné věci, které nezkoumám.

Prosím vás, pane předsedo, všichni - ať už významní nebo nevýznamní - představitelé KDU-ČSL se shodují, že jste rozhádaní, nejednotní. Prosím tedy, jak chcete tuto rozhádanou stranu sjednotit? Je to teď váš největší problém.
Já myslím, že byl. Naši poslanci nikdy nehlasovali jinak, než se dohodlo na stranické půdě. Myslím u těch zákonů.

Tak třeba u důvěry vládě pana Topolánka někteří hlasovali jinak než zbytek. To bylo poměrně důležité hlasování.
Já jsem s nimi mluvil a odpadlíci se u nás pěstovat nebudou. Strana si udělala tímto sjezdem pořádek, dala si do vedení lidi, kteří jsou spolu schopni spolupracovat, a ne proti sobě intrikovat. A to je myslím základní vyčištění těch problémů a bylo to podle mě asi nejdůležitější. Ta strana si udělala pořádek v sobotu na sjezdu.

Jiří Čunek

Říkáte, že strana si dala do vedení nové lidi, ale vždyť vy jste jim ta jména nadiktoval. To jste si rozhodl vy. A až na jednoho místopředsedu vás delegáti poslechli.
Ta strana si řekla, že zvolí do svého čela člověka, který je schopen a má nějakou autoritu, kterou oni budou respektovat. Já jsem při tom přání, koho bych chtěl, zároveň řekl, že se můj svět nezboří, když tam bude někdo jiný.

Není umění politika a předsedy právě v tom, že se umí dohodnout s různými názorovými proudy ve straně i prostřednictvím těch různých místopředsedů?
To určitě. Jenom to musí mít jistou míru. V politice se bohužel některé výsledky projeví až za hodně let. A já skutečně nemám prostor pro to, abych trávil čas nesmyslnými diskusemi s někým, kdo není na nějakou vnitřní změnu vůbec připraven. Jsme tady proto, abychom plnili program, na základě kterého byli zvoleni naši poslanci.

A o tom rozhodujete vy, že jiný názor nestojí za to, aby se o něm diskutovalo? Třeba by ten někdo reprezentoval nějaký názorový proud ve straně?
Jde jenom o to, aby spolu nepracovali lidé, kteří nemohou.

Do vedení jste nechtěl nikoho, kdo nese vinu na tom, co se stalo s Kalouskem, Paroubkem a komunisty v srpnu. Proč vám to nevadilo u vámi velmi preferovaného - nyní již místopředsedy - Juránka, který o tom věděl hned po panu Kasalovi jako druhý?
Jak to víte?

Vím to od vysokých představitelů vaší strany.
No tak já to od nich nevím a já vím jedinou věc. Můj předchůdce Miroslav Kalousek to projednal s předsednictvem a pak o tom vědělo nějakých dvanáct lidí, tedy dvanáct jakoby Jidášů. To já odmítám. Tady bylo odpovědné předsednictvo, a kdyby řeklo ne, tak se ta chyba nestala.

Jiří Čunek

Jestli to není spíš proto, že by se vám nehodilo jít proti panu Juránkovi, protože on je šéfem nejsilnější lidovecké organizace a měl eminentní zájem na tom, abyste byl předsedou právě vy. A kdybyste ho hodil přes palubu, tak by vás pak jeho jihomoravská KDU-ČSL hodila také někam?Kam?

Přes palubu.
Ale já umím plavat a plavu rád. Ta situace je taková, že jeho odpovědnost končí tím, že on nebyl členem předsednictva. Kdybych hledal, kdo všechno o tom věděl, jestli "zradil" náš program málo, nebo moc, tak to bych se nikam nedostal.
Pokračování na následující straně

Je stále tak razantní, nebo si už osvojil manýry politických šíbrů?


Další věc. Takový místopředseda by měl být psychicky vyrovnaný, racionální. Přijde vám v pořádku, že místopředseda Juránek si myslel, že se ho bratři Kasal a Šustr chystají zavraždit?
Já jsem tu kauzu označil za patologický úkaz. Pan Juránek, podle mých informací, byl tehdy lidsky ve velmi těžké situaci s ohledem na nějaké věci, které prožíval v rodině.

Pane předsedo, na sjezdu se říkalo, že už si sepisoval závěť, a pokud si u vás někdo myslí, že ho chtějí zavraždit jeho straničtí kolegové, tak ve vaší straně opravdu panují zvláštní poměry. Jak jste na to připraven?
Já jsem to určitě připraven řešit. On ten člověk je jediným hejtmanem za KDU-ČSL. Podle mě to muselo být nějaké selhání a já pevně věřím, že to bylo selhání ojedinělé.

Podívejte se, na sjezdu jste dostal koště, abyste vymetl ty rozmíšky. Pan Kasal řekl, že lidovec lidovci není bratrem, ale většinou vlkem. Již jste si nabrousil zuby či drápy, nebo jak to chcete řešit?
Určitě jsem dost vyzbrojen na to, abych tyto věci řešil. Vybral jsem si k sobě a nejenom k sobě, ale k sobě navzájem spolupracovníky, o kterých vím, že jistě nebudou mít žádné lidské problémy mezi sebou.

Co budete dělat s těmi ostatními?
Ti ostatní už teď nemají takový vliv. Pevně věřím, že se teď s nimi budeme lépe domlouvat.

A dohodli jste se, abych zůstala u těch vlků, že je nasytíte funkcemi? Třeba pan Kalousek by byl ministrem, pan Kasal by zůstal místopředsedou Poslanecké sněmovny.
Ne, my jsme ještě o těch funkcích nemluvili. Protože pan Kasal tu funkci má a my jsme nemluvili o tom, že bychom to měnili. O těch nových funkcích jsme ještě nejednali vůbec. Zatím jednáme o programových záležitostech.

A jak si myslíte, že budete mít pod kontrolou poslanecký klub, který není složen z vašich fanoušků?
Jsem přesvědčen, že to jsou zodpovědní lidé, že když se nějak rozhodneme nebo dohodneme na předsednictvu strany, tak to oni budou respektovat.

Paní Parkanová, předsedkyně vašeho poslaneckého klubu, mi řekla, že i když má dvě ruce, tak by ani jednu nedala do ohně za žádného vašeho poslance, že nebude hlasovat třeba pro Paroubkovu vládu.
Já si to nemyslím. Možná jsem naivní, ale nemyslím si, že by tomu tak bylo.

Jiří Čunek

Nyní přejdeme k jednání o vládě. V neděli jste byl na obědě s panem Paroubkem a panem Topolánkem. Jak na vás působili?
Cítil jsem, že vztahy vůči mně jsou otevřenější, než mají mezi sebou, protože oni spolu jednají skutečně dlouho, zatímco se mnou ještě nejednali. Určitá výhoda toho nezaneseného vztahu ničím negativním, ale ani pozitivním se přece jen trochu ukázala.

Kdo vám byl sympatičtější?
Tak mně trochu víc Topolánek.

A to je zajímavé... V kuloárech se říká, že je vám mnohem bližší pan Paroubek a celá sociální demokracie.
No tak to se asi říká v kuloárech, ale já jsem to nikdy neřekl a ani jsem to tak necítil.

Stále razíte vládu KDU-ČSL, ODS, ČSSD?
Můj asi už třítýdenní názor je takový, že bych nejraději, kdyby byly volby co nejdřív. Tedy pokud se nám opravdu co nejdřív nepodaří sestavit vládu, která nebude založena na přeběhlících.

Další věc - předseda KSČM Filip je spokojený, že jste byl zvolen, a řekl...
Vážně?

Řekl, že lidovci s Čunkem v čele by mohli ustoupit od své přísné antikomunistické linie. Mohou se tedy komunisté těšit na lepší spolupráci?
Zcela vážně se mohou těšit z toho, že ze strany KDU-ČSL ubude takových laciných a řekl bych bezobsažných antikomunistických výkřiků. Ale bohužel se nemohou těšit z toho, že bychom s nimi chtěli být ve vládě anebo řešit tuto zásadní věc.

Proč jste před sjezdem říkal, že chcete diskutovat o usnesení KDU-ČSL, které je velice jasné - zakazuje účast ve vládě podporované komunisty?
Já jsem to řekl proto, že to usnesení mně je velice jasné, ale mnohým jasné nebylo.

Takže to byla jen taková výzva - nepřehánějte to s antikomunismem?
Ano, byla to výzva k tomu. Toto usnesení nám stačí. Měli bychom ho nést v sobě tak, abychom nikdy ani nespekulovali o tom, že by to mohlo být jinak. A hlavně už konečně zanechme toho laciného antikomunismu, protože my přece víme, co tady komunismus napáchal, ale neznamená to, že bychom těmi lacinými výkřiky něčeho dosáhli.

Tím, že jste byl zvolen předsedou, má Jiří Paroubek lidově řečeno utrum - co se týká jeho naděje na úspěch v třetím pokusu o sestavení vlády?
Ano, v tuto chvíli plán, že by KDU, komunisti a Paroubek byli v jedné společné vládě, je jistě nepřijatelný.

Nebo že by ho někdo od vás podpořil? Protože mnozí se pořád bojí toho třetího pokusu.
Ano. Tak z tohoto důvodu se bát nemusí. Pan Paroubek v třetím pokusu naše hlasy nedostane.

Jiří Čunek

Takže když se vy, ODS a ČSSD nedohodnete, otevírá se cesta k předčasným volbám?
Určitě ano.

A věříte, že je dohoda vůbec možná?
Pořád doufám, že je to možné. Mně spíš jde o to, že ty předčasné volby jsou jinak strašně daleko, když se to takhle bude natahovat. Ideální by možná bylo bouchnout do stolu a říct - ne, pojďme od toho. Problém jenom je, že předsedové stran by to možná udělali, ale mají za sebou mnoho poslanců, kteří to nechtějí udělat.

Myslíte, že ti poslanci se bojí, že by nemuseli být znovu zvoleni?
Určitě. Někteří určitě ano.

A že už i ti předsedové stran jsou pro ty předčasné volby?
Nedokážu to říct. My předsedové jsme přece jenom předsedy stran, které tvoří lidé. A také poslanci. A musíme brát do úvahy všechny věci, které mohou to rozhodnutí zhatit. Já si myslím, že je to jeden z důvodů, proč se ještě jedná o nějakých variantách vlády.

I když už vlastně všichni říkají, že je to zbytečné.
No, je to problém, je tam dvě stě poslanců přece. A to je těžké.

A mají třeba ty hypotéky, jak řekl pan Topolánek?
No, možná ano.

A to je ten důvod.
Může to být ten důvod.

Rozhovory Michaely JílkovéHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz