Čunek: ČSSD si mne před lety chtěla zavázat billboardy zdarma

  16:30aktualizováno  16:30
Předseda KDU-ČSL po letech promluvil o okolnostech svého vstupu do politiky. V rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že si ho chtěla zavázat sociální demokracie. V době, kdy kandidoval do Senátu, mu prý nabízela finanční podporu v kampani. Čunek tehdy nabídku odmítl.

Chtěli si mne zavázat, tvrdí o sociální demokracii šéf lidovců. | foto: Michal KamarytČTK

V roce 2006 byl Jiří Čunek pouhým vsetínským starostou. Pozornost upoutal až radikálním řešením problému s neplatiči, které z vybydlené budovy v centru města nechal vystěhovat do nových ubikací za městem.

Kromě řady odpůrců tohoto kroku získal i mnoho příznivců a jeho hvězda začala stoupat. Když se na podzim roku 2006 rozhodl ucházet o křeslo senátora, bylo téměř jisté, že uspěje.

"Tehdy se na mne obrátila sociální demokracie, ještě před volbami do Senátu, ve volební kampani. A nabídli mi nějakou pomoc. Ale já to odmítl," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Čunek.

Potvrdil tak dřívější informaci iDNES.cz. Podle jedné z firem, která se podílela na kampani ČSSD, plánovala sociální demokracie platit Čunkovi billboardy.

Vyjádření Jiřího Paroubka, který odpoledne čelil dalšímu útoku svých odpůrců na mítinku v Praze, se iDNES.cz nepodařilo sehnat.

Čunkova slova ale popřel šéf volební kampaně Jaroslav Tvrdík. "Proč bychom to dělali? Je to absolutní nesmysl," řekl iDNES.cz. Čunkovo tvrzení ho navíc pobavilo. "Nemám žádnou takovou informaci," dodal s tím, že následující vývoj Čunkova slova příliš nepotvrzuje. 

"My jsme dali do mé kampaně 150 tisíc korun, možná 200 tisíc," vzpomíná Čunek, "ale oni (ČSSD) dávají do kampaní svých kandidátů stovky tisíc, půl milionu, milion. Byli ochotni a schopni mne zasponzorovat, část svých ploch že by mi přenechali zadarmo."

"Chtěli si mne zavázat"

"Já jsem se jich ptal, co za to chtějí. Jsem zvyklý za vše, co si kupuju, platit. A oni mi řekli: Ne, máte to od nás jako dar. Já řekl: Takové dary nepřijímám," uvedl Čunek v rozhovoru.

Na otázku, proč by ČSSD financovala kandidáta konkurenční strany, má Čunek jasnou odpověď: "Chtěli, abych jim byl nějakým způsobem zavázán. Celá centrální politika tady v Praze se dělá proto, aby někdo někomu byl zavázán. Ale já si tehdy nic nevzal, ani z ČEZ, ani z nějakého jiného státního podniku. Protože tady to tak funguje, že všichni jsou někomu zavázáni, jenomže všichni to na všechny ví, a proto nikdo nic neřekne," tvrdí lidovecký šéf, kterého o víkendu čeká obhajoba předsednického křesla.

I když Čunek nabídku odmítl, sociální demokracie s ním i nadále vyjednávala. Pro Paroubka byl Čunek možným spojencem pro vytvoření středolevé vlády.

"Ve chvíli, kdy jsem byl zvolen senátorem, tak si mnozí vyhodnotili - a musím říci, že sociální demokracii to napadlo dříve než ODS - že je dost pravděpodobné, že Jiří Čunek bude zvolen i předsedou strany a bude v centrální politice," řekl také šéf lidovců.

To se také stalo. Lidovci Čunka zvolili do svého čela poté, co se tehdejší předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek pokusil vyjednávat s ČSSD o vládě za tiché podpory komunistů.

Námluvy Čunka s Paroubkem pak pokračovaly, vztahy se ale nakonec pokazily, když Čunkova KDU-ČSL vstoupila do koalice s ODS a Stranou zelených. ČSSD zůstala v opozici a na vládu mnohokrát útočila. Právě Čunek byl kvůli údajné korupci jejím častým tématem, kterým například zdůvodňovala své pokusy o svržení kabinetu.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Zeman jmenoval na Pražském hradě Petříčka novým ministrem zahraničí

Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničních věcí (16....

Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka z ČSSD novým ministrem zahraničí. Petříček tam dosud působil jako...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Nový šéf diplomacie Petříček byl poradcem europoslanců, ve volbách neuspěl

Kandidát na ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Pozici ministra zahraničí obsadil Tomáš Petříček. Sociální demokrat pracoval několik let v Evropském parlamentu, v...Najdete na iDNES.cz