Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čunek: Bez hroší kůže bych to nevydržel

  9:15aktualizováno  9:15
Michaela Jílková zpovídala předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka. Premiér ho chce odvolat z vlády. Je Čunek ochoten dobrovolně odstoupit? Proč to ještě neudělal? A co se stane, když ho premiér odvolá bez souhlasu KDU-ČSL?

Jiří Čunek při rozhovoru s Michaelou Jílkovou - Jiří Čunek při rozhovoru s Michaelou Jílkovou | foto: David NeffMF DNES

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane předsedo, tlak na vaše odstoupení sílí. Setrváte ve vládě, i kdyby se kvůli tomu měla rozpadnout vládní koalice?
To přece nezáleží jenom na mně. Můj mandát není dán tím, že se Jiří Čunek rozhodl, ale tím, že byl do vlády nominován. Takže o těchto věcech rozhoduje také KDU-ČSL.

Jenomže uvnitř vaší strany se říká, že o tom odstoupení musíte rozhodnout vy, a vy mi teď říkáte, že to rozhodují oni...
To ale není úplná pravda. Já bych řekl, že drtivá část členů strany se na různých schůzích vyjadřuje, že nemám odstupovat. A rozhodnutí o mém odchodu by nebylo rozhodnutím Jiřího Čunka nebo předsednictva, ale určitě širšího orgánu, minimálně tedy celostátní konference.

Kauza Jiří Čunek

Znamená to tedy, že sám od sebe neodstoupíte? Že odstoupíte, jedině kdyby KDU-ČSL přijala usnesení, že máte odstoupit?
V zásadě je to tak.

Nemáte tak trochu nervy ze železa? Ten tlak přece musí být velmi nepříjemný.
Tak je nepříjemný. Ale kdo dělá předsedu politické strany, musí být dobře vybaven i psychicky. Pokud není, nemá tam chodit.

A co když KDU-ČSL nenajde odhodlání usnést se na vašem odvolání a vy uvidíte, že se koalice kvůli vašemu neodstoupení opravdu může rozpadnout. Ustoupíte?
Ta situace ještě nenastala. Nevím, co všechno by se muselo odehrát, abych začal mít pocit, že je dobře odstoupit. Mám pocit, že jakékoliv moje odstoupení není ani přáním občanů, ale spíš nějakých vlivových skupin a možná také  médií.

Říkáte - občané si nepřejí - ale popularita vám výrazně klesla až na 16 procent. A dokonce 93 procent lidí se domnívá, že by jakýkoliv politik měl odstoupit, pokud je obviněn z trestného činu, což je váš případ. Jestli si to jen nevysvětlujete, jak se vám to hodí?
Možná ano. Každý z nás si vybere to, co se mu víc líbí. To, co říkáte, je možné přijmout ve vyspělé demokracii, kde všechny složky státu fungují, jak mají. Ale můj pohled je ovlivněn tím, že ta obvinění na mou osobu jsou vymyšlená.

Premiér hledá nejjednodušší řešení

Premiér Topolánek říká: "Problém je už přerostlý a jeho jediné řešení vidím v tom, že lidovci a Jiří Čunek pochopí, že vládě škodí a že z ní Čunek sám odejde." Takže vy jste to ještě nepochopil?
Já myslím, že vládě škodím jedině mediálně. Ale jsem skutečně přesvědčen, že jí určitě neškodím coby ministr, tam pracuji asi dobře. Na vládě se tomu mému problému nevěnujeme vůbec a v našich jednáních je to setinová záležitost.

A proč potom podle vás premiér říká, že vidí jediné řešení - abyste z vlády odešel?
Protože je to řešení nejjednodušší. Každý z nás hledá jednoduchou cestu. A určitě i pan premiér.


No v neděli se vyjádřil v tom smyslu, že pokud neodstoupíte, tak k tomu najde odvahu.
No, tak určitě o tom budeme jednat.

Nebojíte se jeho ráznosti, že bude odvážný?
Nebojím se, protože mně ta funkce k žádné části těla ani k mé mysli nepřirostla. Jediné, co osobně těžce nesu, je to, že bych v prvé řadě nerad poškodil svou rodinu a pak určitě KDU-ČSL. Samozřejmě, že je tam i můj vnitřní vzdor, že já jsem nic takového neudělal, že je to celé vymyšlené. Bohužel se domnívám, že mé obvinění bylo motivováno jedinou věcí - že běžela promlčecí lhůta. Důkazy, které měli mít policisté předtím, než požádali Senát o moje vydání k trestnímu stíhání, měly být připraveny daleko lépe a jinak, protože oni v zásadě žádné důkazy neshromáždili.

Vy tedy nečekáte, že by vás premiér odvolal?
Pevně věřím, že to pan premiér udělá až po zralém uvážení všech věcí, které si vydiskutujeme.

Premiér Topolánek řekl: "Mám ignorovat postoj Strany zelených, která jasně deklaruje, že ztrácí trpělivost?" Co byste mu tedy poradil?
No, on ho tím, co řekl, neignoroval. Ale já mu nechci radit v tom, v čem si musí poradit sám. To znamená ve vztahu ke Straně zelených.

A co podle vás udělá Strana zelených, když neodstoupíte a premiér vás neodvolá?
To nechám na nich.

A myslíte, že by zelení z vlády odešli, nebo jsou jim vládní funkce milejší?
U vlastní strany bych vám to řekl, ale u jiných stran to nebudu komentovat.

Prosím vás, tak jste, nebo nejste přesvědčen, že by hrozil odchod zelených, pokud neodejdete z vlády vy sám?
O čem já jsem přesvědčen v této věci, to si skutečně k vašemu zklamání nechám pro sebe.

Ale asi se nebojíte, že by zelení vystoupili.
Já jsem obecně málo bázlivý člověk. Taková jedna rodová vlastnost. Za to já ale nemohu.

Čím se cítíte takový výjimečný, že i když po vaší rezignaci volá ODS, zelení, část vaší strany, tak vy stále setrváváte v té funkci?
Když mě vydávali kolegové senátoři, tak mi říkali - my vás vydáváme, abyste se očistil, ale v žádném případě neodstupujte. Protože tento precedens, který u mě nastal, že si někdo vymyslí na první pohled absurdní obvinění, je účelová záležitost. To je důvod, proč nechci odstoupit. Protože pak přijde na řadu kdokoli jiný, kdo se někomu znelíbí.

Ovšem šéf lidoveckých senátorů Adolf Jílek řekl, že byste si měl uvědomit hierarchii hodnot. - "Je tady vládní koalice, reforma, pak hodnota strany a potom jsou teprve Čunkovy problémy. Mně vadí, že předseda Čunek to má naopak."
Pan Jílek, on kandidoval proti mně na sjezdu a určitě se s tím ještě nevyrovnal. A navíc, jeho názor je v drtivé menšině v naší politické straně.

Řekl vám už premiér Topolánek do očí, že vás odvolá nebo že vás bude muset odvolat? Protože on o tom už hovoří veřejně.
My jsme si s panem premiérem řekli hodně věcí, ale ani jednu z nich vám neřeknu.

Mně stačí, jestli vypustil větu - Odvolám vás.
To určitě nebudu komentovat. Navíc - my si v soukromí tykáme.

No tak - Já tě ale odvolám.
(směje se) Tak od vás bych to i bral. To, co jsme si zatím v soukromí s panem premiérem řekli, určitě komentovat nebudu.

Pokud o tom už veřejně hovoří a vám by to neřekl, považoval byste to za korektní?
Beru ho jako korektního politika, který stejně jako každý z nás udělá někdy chybu.

Když je to pro vás korektní politik, vypadá to, že vám už mohl říct, že vás odvolá.
On mi mohl říci spoustu věcí.

Premiér říká, že vás bude přesvědčovat, abyste z vlády odešel s garancemi. Když se očistíte, budete se moci vrátit. Za jakých podmínek byste odešel?
Těch "návratů" už tady bylo hodně. Například Stanislav Gross, který byl očištěn - ten případ byl sice znovu otevřen - se také mohl vrátit jako premiér. Jenomže v tu chvíli mu pan Topolánek zrovna to místo jaksi nechtěl přepustit. Gross se sice vrátit mohl, ale v jeho vlastní straně už nebyla poptávka a ani se už neměl kam vrátit. Takže garance návratu beru jako dobře míněnou větu, ale jde o to, jak je realizovatelná.

Takže premiér Topolánek to myslí hezky, ale je to takové neuskutečnitelné?
Tak zřejmě je to těžce uskutečnitelné, ten návrat.

Kdyby vás přece jen proti vaší vůli odvolal, myslíte, že by kvůli tomu odešli lidovečtí ministři z vlády?
Především jsem přesvědčen, že naši poslanci v žádném případě nevypoví poslušnost KDU-ČSL. Protože jestli strana bude trvat na tom, na čem se usnesla, tak naopak jí tu poslušnost projeví. To znamená, budu-li odvolán, tak pak to bude v disharmonii s rozhodnutím nebo míněním strany.

Jenomže - třeba ministr financí Kalousek konečně dělá reformu a pro něj by to asi byla rána, kdyby v ní kvůli vám nemohl pokračovat. Ministryně Parkanová - ta řekla, že by na vašem místě odešla už dávno. Ministr kultury Jedlička je takový tichý, vůbec se nevyjadřuje k vaší osobě, což tedy také nenaznačuje, že by kvůli vám opouštěl funkci...
Jsem hluboce přesvědčen, že byť pan ministr Kalousek jistě dělá tu práci rád, tak to není člověk, který je závislý na funkci. Všichni jsou členy politické strany a já jsem přesvědčen, že se budou chovat podle rozhodnutí strany.

Poslanec Severa říká, že podle něj je už většina proti vám.
To říkal pan poslanec Severa, kterého teď bráním před tím, aby ho vyloučili. Protože mám spoustu dopisů i z jeho kraje, že by ho chtěli vyloučit. A já si myslím, že by to nebylo dobře. Takže to není pravda. Kdyby to byla většina, tak se to projevilo a určitě se takto hlasovalo.

Senátor Pithart prohlásil, že by na vašem místě odstoupil. Europoslanec Březina - cituji: "Čunek je naše Achillova pata."
A koho ještě máte? Teď jste vyjmenovala téměř všechny, kteří mají nějaký jiný názor než ta většina, která říká, že mám zůstat.

Takže kdybyste byl náhodou odvolán, KDU-ČSL zůstane jednotná a bude stát za vámi?
Já totiž neudělám nic, co by KDU-ČSL nechtěla. V zásadě se snažím plnit to, co chce strana. Když řekne - cítíme, že je dobře, aby odstoupil předseda z vládních funkcí nebo i z předsednictví strany, tak já to určitě udělám.

Mirek Topolánek říká, že se chce domluvit. S kým se má domlouvat, aby se mu koalice nerozpadla?
Tak on se o tom musí domlouvat se mnou. Protože tak zní koaliční smlouva. Jednají předsedové stran spolu.

A kdyby vás proti vůli KDU-ČSL odvolal, tak se mu ta koalice rozpadne?
No. Proto řekl pan premiér to, co řekl.

Že musí zajistit, aby se mu nerozpadla.
Ano.

A to zajistí, jen když vás neodvolá, protože takové je stanovisko lidové strany.
(kýve souhlasně  hlavou) No, odpověděla jste si sama.

Normální občané, tedy bílí

Ten váš již "slavný" výrok o opalování a binci na náměstí jste obhajoval - cituji: "Nešťastné bylo spíše to, že jsem si neuvědomil, že nemluvím jen s tím člověkem, kterému jsem odpovídal, ale že vedle mě sedí novinář." To tedy, prosím, jinak mluvíte do médií a jinak v nějakých neveřejných diskusích?
Tak určitě každý z nás doma, v kuchyni nebo se svými přáteli může říci věci, které ti lidé pochopí dobře, protože jej znají.

Ale ten pán neseděl u vás v kuchyni.
Zrovna s tímhle člověkem jsem mluvil delší čas a měl jsem prostor vysvětlit mu, co tím myslím. Mimo jiné je na tom zarážející, že já jsem žádné slovo směrem - jako o Romech - nepoužil. To jenom jiní řekli, že se domnívají. Já jsem nepoužil žádné takové slovo.

A proč se ten člověk, aby dosáhl na ty sociální dávky, má chodit opalovat? Na sociálním úřadě na vás hledí nějak jinak, když jste opálený?
Ano, je pravdou, že by bylo pokrytectvím říkat, že to tak není. Je pravdou, že sociální pracovníci, že oni sami říkají, že ta jejich práce je náročná, to je pravda. Ale já jsem určitě nevyslovil žádné slovo...

Já se ptám, proč jste říkal, že se ten člověk má jít opálit?
Protože jsem - on velmi rychle pochopil, jak to bylo myšleno. A já jsem mu ještě říkal spoustu jiných věcí.

Když se pojedu opálit k moři, tak na mě pak budou podle vás na sociálním úřadě milejší?
Budete hezčí třeba. Tak možná ano, možná ano. V tom výroku se nechci pitvat, protože byl jistě pochopen, ale každým jinak. A byť jsem o Romech nemluvil, tak se Romové tím cítili poškozeni.

Hm. Víte, vám kritici ještě vyčítají, že vytváříte společenský dojem nerovných práv - jako kdyby měli Romové více práv a byli odměňováni lépe a víc než třeba Neromové. Přitom sociálně ohrožení občané jsou na tom všichni stejně.
Nemohu říci, že je pravda, že jsou tady na tom všichni stejně. Není to pravda, a dokonce se tomu říká  pozitivní diskriminace. A tu pozitivní diskriminaci jsem i já použil na Vsetíně. Ti, kteří byli řekněme ti normální občané, tedy bílí, kteří neplatili, tak někteří byli vystěhováni na ulici. Zatímco Romům jsme to neudělali. My jsme je v zásadě naučili tím sociálním systémem žít tak, že se jim vždycky všechno odpustilo. Takže teď po těchto lidech nemůžeme chtít - jaksi vyhodit je na ulici a chtít, ať se o sebe postarají, protože to nedokáží. A to je ta pozitivní diskriminace, takže ty podmínky skutečně nejsou rovné pro všechny.

A na závěr: co říkáte tomu - jak jsem mezi lidmi zaslechla - že máte hroší kůži, když se tak držíte vládní funkce?
Tak určitě to tak někteří říkají. Ale jiní mně říkají, že mám mít hroší kůži, protože jinak se to nedá vydržet.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Tisíce lidí si připomněly 17. listopad, nejvíce akcí bylo v Praze

Oslavy 17. listopadu v Praze - Národní třída (17. listopad 2017)

Česko si v pátek připomnělo památku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Tisícovky lidí a...

Janoušek by se nemusel vrátit za mříže, soud zvažuje upuštění od trestu

Roman Janoušek byl odsouzen k trestu čtyř a půl roku za to, že v březnu 2012...

Lobbista Roman Janoušek, odsouzený za to, že v opilosti srazil ženu autem a ujel, by se nemusel vrátit znovu za mříže....

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, může nasněžit i 40 centimetrů

Sníh v okolí Ještědu

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, které se mohou tvořit v horských oblastech od nedělního poledne do...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.