Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čunek a údajný korupčník mají stejnou právničku

  19:58aktualizováno  19:58
Na vicepremiéra Jiřího Čunka se valí jeden problém za druhým. Snaží se vysvětlit, že neví nic o údajném pokusu ovlivnit hlavní svědkyni v jeho kauze. Na druhou stranu ale vyšlo najevo, že Čunka zastupuje stejná právnička jako muže, který se měl snažit svědkyni uplatit.

Vysvětlení Jiřího Čunka jsou stále komplikovanější. | foto: Jan KarásekMF DNES

Čunek v neděli znovu popřel, že by někoho posílal za svou bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou. Údajně se ji měl pokusit prostřednictvím tří v sobotu zadržených mužů získat na svou stranu nabídnutím úplatku. - více zde

"Ani nevím, kdo všichni ti lidé jsou. Za druhé, já jsem paní Urbanovou neuplácel, když jsem jako starosta mohl. Přece bych ji neuplácel nyní, navíc tímto šíleným způsobem? Neudělal bych to už proto, že mám dostatek důkazů o své nevině," řekl vicepremiér MF DNES.

Vaškůje neznám, tvrdí Čunek
Jak tedy vysvětlit, že se obchodník s lehkými topnými oleji Roman Vaškůj a další dva muži údajně pokusili zasáhnout v Čunkův prospěch?

Vaškůj policii řekl, že za Urbanovou byl a chtěl získat informace, které by Čunka očistily. Popřel ale, že jí nabízel peníze nebo ji nutil ke změně výpovědi. Policie nevylučuje ani možnost, že někdo akci připravil proto, aby zhoršil Čunkovu pozici.

Vicepremiér tvrdí, že se s Vaškůjem nezná. "Četl jsem o něm před několika lety. Pamatuji si, že ve Zlíně byl nějaký skandál. Samozřejmě, že jsem se s ním nestýkal," dodal.

Spojnice mezi ním a Vaškůjem ovšem existuje. Oba zastupuje stejná advokátka Jana Rejžková. "Ano, já se musím zeptat jí, co to má znamenat, jestli s ním nějak spolupracuje," řekl MF DNES Čunek.

Rejžková tvrdí, že s akcí Vaškůje a spol. nemá nic společného. "Pana Vaškůje zastupuji v úplně jiné kauze. O průběhu tohoto trestního řízení vůbec nic nevím," uvedla.

Rejžková je přesvědčena, že se Čunek nepokusil Urbanovou podplatit. "To je nesmysl a absurdní výmysl. Připadá mi, jako by to všechno bylo vyvolané svědkyní. Paní se snaží najít jakoukoliv cestu, aby zdiskreditovala a pošpinila pana Čunka," řekla.

Funkcí se Čunek zatím drží
Ani nové podezření v Čunkově korupční kauze nepovede k odchodu vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj z vlády. "Já cítím, že ten tlak na mě je umělý. Nic jsem neudělal a teď naráz jsou tu takovéto tlaky. Nevím, proč bych měl odstupovat," řekl politik.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se k vývoji v Čunkově případu odmítl pro MF DNES vyjádřit.

Z odpovědí dalších ministrů je ovšem cítit nespokojenost, že se případ jejich kolegy tak dlouho vleče. Ministr životního prostředí a předseda zelených Martin Bursík si myslí, že kauza musí rychle dospět k jasnému závěru, jinak bude setrvání Čunka v kabinetu neúnosné.

"Není to dlouhodobě udržitelné, v řádu týdnů se to musí vyřešit. Ať už tím, že pan Čunek předloží dostatečné důkazy, anebo to uzavře policie," řekl Bursík.

Místopředseda vlády a ODS Petr Nečas je přesvědčen, že záleží hlavně na policii. I on si je vědom, že vyřešení případu spěchá. "Doufám, že pan Čunek bude schopen v co nejkratším termínu věrohodně vyvrátit všechna obvinění," řekl. 

Pro Čunkovo politické přežití je nejpodstatnější postoj jeho strany. Krajské organizace KDU-ČSL jej zatím bezvýhradně podporují. O problémech předsedy se bude mluvit na úterním zasedání celostátního výboru lidovců.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz