Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čuňárna, stěžují si cestovky na zavedení víz uprostřed sezony

  15:56aktualizováno  16:24
Zavedení víz do Kanady zkomplikovalo život cestovním kancelářím. Jedna z největších, CK Eso travel, musela odsunout páteční zájezd o týden. Nestihla by totiž tak rychle pro všechny klienty zajistit víza. "Tsunami v roce 2004 byla příroda, ale tohle je čuňárna," komentoval šéf Esa Tomáš Cikán náhlé zrušení víz.

Na pátek měla s Eso travel odletět skupina dvaceti lidí, kteří plánovali procestovat během dvou týdnů národní parky na západním pobřeží Kanady.

"Jediná šance, aby mohla odletět páteční skupina, je, že klienti naskáčou do vozů a odjedou do Vídně vyřizovat víza. To bohužel není možné, někteří z nich jsou v zahraničí," uvedl Cikán.

Všichni klienti nakonec souhlasili s odložením zájezdu o týden, což s sebou ale nese nemalé náklady. Zatímco letecké společnosti změnily termín bez poplatků, kanadští hoteliéři na žádnou dohodu nepřistoupili. Nové ubytování vyjde na více než půl milionu korun. Kancelář se s klienty dohodla, že se o částku podělí rovným dílem, každý pasažér si tak připlatí 11 tisíc korun.

Kanada zavedla víza pro občany ČR - všchny články

Šéf Eso travel si zároveň postěžoval na liknavost kanadského zastoupení ve Vídni. Když cestovka žádala o akreditaci pro vyřizování víz pro klienty, ambasáda sdělila, že odpoví do dvanácti dnů. Po urgencích lhůtu na odpověď zkrátila na čtyři dny.

Stejný problém řeší i jiné firmy. "V sobotu má do Kanady odletět deset našich klientů. Intenzivně to řešíme, zatím to vypadá, že budou muset odjet do Vídně a vízum si vyřídit osobně," řekla iDNES.cz Věra Janičinová ze Student Agency.

Na jednodenní výlet z Kanady do USA a zpět?

Zavedení víz do Kanady nezpůsobilo potíže pouze lidem, kteří se za oceán teprve chystají. Liberecká cestovní kancelář America Tours například řeší, zda se její klienti, kteří v Kanadě už jsou, bez problémů vrátí zpět z jednodenního výletu na Aljašku.

jak žádat o vízum

Přečtěte si návod a požadavky pro vízum do Kanady

"Na dotazy k budoucím zájezdům je příliš brzy, teď řešíme situace, které nastávají přímo na cestě," uvedl obchodní ředitel Jan Kužel. Výlet z kanadského městečka Whitehorse do bývalého zlatokopeckého střediska Skagway na území USA se má uskutečnit dnes a klientům hrozí, že je kanadské úřady nepustí při návratu zpět.

"Průvodce má příkaz, že pokud přijede na hranice a Kanaďani mu řeknou, že by je nepustili nazpátek, tak tam nepojedou," řekl iDNES.cz Kužel.

CK America Tours, která se specializuje na zájezdy do Severní Ameriky, se nyní snaží získat co nejvíce informací k vízové proceduře. Jak se kancelář zachová, pokud klient nedostane víza a bude již mít zaplacený zájezd, bude podle Cikána jasné v pátek.

Čeští turisté se do Kanady nepohrnou

Klienty v Kanadě má i Čedok, ti se však na výlet do USA nechystají. Podle marketingového ředitele Tomáše Brejchy jsou za získání víz primárně odpovědní klienti. Dodal, že účastníci zájezdů zpravidla s vízy problém nemají.

Čedok i America Tours plánují další zájezdy do Kanady až na srpen. Věří, že do té doby se situace vyjasní. Dosud třeba není zřejmé, zda víza bude moci zařizovat na základě plné moci i cestovní kancelář.

Příští rok je proto možné očekávat prudký pokles zájmu o Kanadu. "Raději pojedou do USA, kde je podobně krásná příroda, ale víza nejsou potřeba," uvedl Cikán.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Toyota Verso
Toyota Verso

r.v. 2013, naj. 70 000 km, diesel
357 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz