Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cukrovkou trpí už osm set tisíc Čechů, přibývá lidí odkázaných na léky

  15:38aktualizováno  16:00
Nemocných cukrovkou opět přibylo, loni se jich v České republice léčilo přes 806 tisíc, což je o 23 tisíc více než v roce 2009. Na cukrovku zemřely téměř dva tisíce lidí. Navíc přibývá těch, kterým v boji s nemocí už nepomáhá cvičení a dieta, ale pouze léky a inzulín.

Lidí s cukrovkou neustále přibývá. ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lidí, kterým k léčbě této nemoci stačí dieta, bylo loni jen 170 tisíc lidí, tedy asi 21 procent, uvádí na svém webu Ústav zdravotnických informací a statistiky. Podle statistiků naopak přibývá těch, kteří léčí cukrovku léky.

"Tělo má určitou zásobu buněk, které produkují inzulín, a postupem věku jich ubývá. Vyčerpávají se také u obézních lidí nebo lidí s vyšším množstvím cukru, kteří mají menší citlivost na inzulín. Záleží na rychlosti toho úbytku, v určité fázi se už musí začít podávat léky, protože tělu pouze dieta nestačí," vysvětlila Zuzana Vlasáková z Centra diabetologie při IKEM.

Dva typy cukrovky

Skupina diabetických onemocnění je velmi různorodá, ale nejčastější je cukrovka druhého a prvního typu. Diabetes prvního typu začíná obvykle v mladším věku a je při něm vyšší náchylnost k akutním komplikacím. Diabetes druhého typu je nejrozšířenější, projevuje se hlavně u lidí středního věku a starších. Má jej na svědomí nezdravý životní styl, špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu.

Zdroj : ÚZIS

"V rámci farmakologické léčby diabetu bylo v roce 2010 léčeno 50,7 procent pacientů perorálními (podávanými ústy, pozn. red.) antidiabetiky, 16,3 procent pacientů inzulinem a 11,8 procent pacientů kombinovanou léčbou," uvádí ÚZIS.

Během loňského roku zemřelo 22 tisíc lidí s cukrovkou, nemoc byla jako příčina úmrtí uvedena v 1945 případech. Došlo také k nárůstu chronických diabetických komplikací - roce 2010 dosáhl jejich počet téměř 230 tisíc.

Cukrovka je vážná nemoc, která se zatím nedá vyléčit. Odborníci ji dokážou pouze dlouhodobě utlumit pomocí vhodné životosprávy a léků. Cukrovka druhého typu, na kterou pomáhá dieta, případně léky, je stále častější. Její riziko roste s věkem a nadváhou. Cukrovkou prvního typu, která se tlumí inzulinem, však trpí i děti a mladí lidé.

"Rostoucí počet diabetiků druhého typu lze připsat na vrub nezdravému životnímu stylu, špatným stravovacím návykům a nedostatku pohybu," upozorňuje Tomáš Srb, který zprávu pro ÚZIS zpracoval.

Komplikace cukrovky

Cukrovka se většinou v počátečním stadiu nijak výrazně neprojevuje. Diagnostikována bývá často náhodně při vyšetření z jiného důvodu. Někdy až při vzniku komplikací. K nim patří akutní kóma, chronické poškození ledvin, poškození očí, ateroskleróza s nebezpečím gangrény dolních končetin, časté infekce nebo nervové poruchy.

Zdroj: ÚZIS

To potvrzuje i Zuzana Vlasáková. "Cukrovka zcela jistě narůstá vinou sedavého způsobu života s kombinací nadměrného přísunu kalorií a nedostatku pohybu," uvedla.

Léčba cukrovkáře přitom není levná. "Pacient s nejlehčí formou diabetu stojí VZP 130 až 140 tisíc korun ročně," uvedla Anna Veverková z Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Na každých tisíc obyvatel se loni s cukrovkou léčilo 77 lidí, což je o dva více než v roce 2009. Mezi nemocnými je více žen - lékaři loni zjistili cukrovku u 33 tisíc žen a u 31 tisíc mužů. Diabetiček je 77,5 na tisíc žen, diabetiků 70,1 na tisíc mužů. Nejvyšší počet nově zjištěných případů na tisíc obyvatel zaznamenal Plzeňský kraj (9,5), nejnižší Vysočina (4,6).

"Častější výskyt diabetu u žen lze vysvětlit tím, že ženy se v průměru dožívají vyššího věku, a tím, že autoimunitní nemoci (což je diabetes prvního typu) jsou obecně častější u žen," dodávají statistici.

Většina cukrovkářů se léčí v diabetologických ordinacích. Ty poskytly loni zhruba 2,2 milionů ošetření, tedy asi tři návštěvy na diabetika ročně. Nejvíc návštěv na pacienta bylo v kraji Vysočina, čtyři, po třech v krajích Středočeském, Jihočeském a Zlínském kraji.

Počet lidí, u kterých na cukrovku zabírá pouze dieta, neustále klesá

Lidí, u nichž na cukrovku zabírá pouze dieta, ubývá (popisky se zobrazí po rozkliknutí)

Komplikace způsobené cukrovkou neustále narůstají

Komplikace způsobené cukrovkou narůstají (popisky se zobrazí po rozkliknutí)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...Najdete na iDNES.cz