Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyřkoalice představila program

  23:46aktualizováno  23:46
Uvolnění trhu s byty, zrušení přijímacích zkoušek na vysoké školy, společné zdanění manželů, větší vymahatelnost práva a snížení daně z příjmu právnických osob na pětadvacet procent. To je několik konkrétních návrhů, které obsahuje šedesátistránkový program stínové vlády Čtyřkoalice. Tyto teze, na kterých se shodli lidovci, Unie svobody, ODA a DEU a které mají tomuto uskupení přinést úspěch ve volbách příští rok, pod názvem Společná odpovědnost představil volební lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl.

"Každý přichází s námětem na reformy, málokdo je skutečně činí. Naším cílem je, aby se rozpor mezi slovy a činy změnil v soulad," slíbil Kühnl.

Čtyřkoalice považuje za jednu z priorit investice do vzdělání. Od systému státem garantovaných půjček a stipendií si slibuje, že vysoké školy budou přístupné co nejširšímu počtu uchazečů.

Program Čtyřkoalice
Šedesátistránkový dokument je založen na pěti hlavních prioritách. Čtyřkoalice v nich slibuje reformu školství, ekonomický růst bez dluhů, rychlejší vymahatelnost práva, podporu rodiny a dosažení plnohodnotného členství v Evropské unii v roce 2004. Obsahuje i řadu konkrétních návrhů, jak slibovaných cílů dosáhnout: zrušení přijímacích zkoušek na vysoké školy, daňové zvýhodnění rodiny, přímou volbu prezidenta a zpřístupnění internetu nejširší veřejnosti.

Programové prohlášení stínové vlády stojí na pěti základních kamenech: členství země v Evropské unii, právním státě, rodině, vzdělání a informační společnosti a růstu ekonomiky.

Pamatuje i na prvky přímé demokracie, jako je přímá volba prezidenta nebo starostů obcí a měst, nebo reformu důchodvého a penzijního systému.

Ačkoli programový dokument zahrnuje podle Kühnla prakticky všechno, jednotlivé strany ho ještě chtějí během léta dopracovat a doplnit o některé další konkrétní návrhy. Zatímco unionisté se chtějí orientovat na vymáhání práva a potírání korupce, lidovci se budou věnovat především sociální a rodinné politice.

Pro Čtyřkoalici může být povzbudivé, že se po jarním propadu preferencí vrátila v červnu do čela žebříčku oblíbenosti politických stran. Vyplynulo to z výsledků průzkumu společnosti Sofres Factum, který byl proveden mezi 15. a 20. červnem. Čtyřkoalice má mezi oprávněnými voliči 16,8 procenta příznivců a v případě voleb by dostala 28,3 procenta platných hlasů. ODS a ČSSD s preferencemi 14,9 a 14,3 procenta skončily za ní.


Lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl na tiskové konferenci, na které představili zástupci ´čtyřky´ prohlášení vypracované stínovou vládou (29. června 2001).

Zástupci Čtyřkoalice na tiskové konferenci, na které představili prohlášení vypracované čtyřkoaliční stínovou vládou (29. června 2001).

Zástupci Čtyřkoalice na tiskové konferenci, na které představili prohlášení vypracované čtyřkoaliční stínovou vládou (29. června 2001).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Další z rubriky

Bouřky jsou zatím jen slabé, nejvíce napršelo v Praze a v Jeseníkách

(Ilustrační snímek)

Ve středu večer se nad Českem vyskytují zatím jen slabší bouřky, například ve Středočeském a Plzeňském kraji. Během dne...

Babiše jmenuji premiérem bez ohledu na referendum ČSSD, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman jmenuje šéfa ANO Andreje Babiše bez ohledu na to, zda ČSSD ve svém referendum schválí vládu s...

Ostudná místa Zlína: na nádražích se vrátíte v čase, podchod se nepovedl

Autobusové nádraží ve Zlíně.

Dávno přežitá nádraží, zdevastovaný areál Družby nebo podchod, jehož oprava za desítky milionů korun se tak úplně...

Najdete na iDNES.cz