Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyřkoalice dává vydělat svým sponzorům

  0:01aktualizováno  0:01
Firmy, které sponzorovaly Čtyřkoalici, získávají od politiků jejích stran výhodné zakázky. Děje se tak v regionech, kde mají Unie svobody, lidovci a ODA vliv na rozhodování místních zastupitelstev: Olomouc, České Budějovice, Pardubice či Bzenec. Čtyřkoalice se tak poprvé dostala do podezření, že s jejím financováním není vše v pořádku. Vyšlo to najevo až nyní, když MF DNES analyzovala dary politických stran s více než půlročním odstupem od jejich zveřejnění ve výročních finančních zprávách.

Teprve po čase se ukazuje, že příspěvky nemusely být zcela nezištné - loňští sponzoři, v drtivé většině stavební podniky, se letos dočkali veřejných zakázek.
Tak například: firma Miros loni obdarovala lidovce sto tisíci a ODA 30 tisíci. Letos dostala od pardubického magistrátu, jejž vede Čtyřkoalice, veřejnou zakázku na rekonstrukci ulice téměř za čtyři miliony korun. Miroslav Králík zase sponzoroval 150 tisíci lidovce a jeho firma Stavební marketing dostala zakázku na přestavbu bytů v Bzenci, kde je místostarostou člen KDU-ČSL.

Unie svobody loni získala sto tisíc od společnosti MANE, která se podílí na rekonstrukci českobudějovického zimního stadionu. Unie má na radnici post klíčového finančního náměstka. Z analýzy vyplynulo, že praxe "přijatý dar = přidělená zakázka" je vlastní i ODS a sociální demokracii. V případě těchto dvou stran jde o další z dlouhé řady pochybností o jejich stranickém financování typu falešných sponzorů Bács a Sinha u ODS či zatajených darů od Chemapolu u sociální demokracie.

Předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová byla těmito informacemi zaskočena: "Podíváme se na to." Šéfka Unie svobody Marvanová připouští, že veřejná zakázka pro sponzora politické strany automaticky vyvolává pochybnosti. "Nějaká pochybnost nastat může. Může v tom něco být i nemusí, a musíme to prověřit," uvedla Marvanová.

Naopak předseda lidovců Cyril Svoboda v tom problém nevidí. "Samozřejmě ale jen tehdy, pokud se veřejně ví, že zakázku dostal ten, kdo přispěl politické straně," prohlásil. Strany jsou sice povinny uvádět ve svých výročních zprávách všechny dary, obecně známé jsou však prakticky jen ty, které přesahují sto tisíc korun.

Regionální zakázky přitom často dostaly podniky, které přispěly pod touto hranicí.
Většina loňských sponzorů všech politických stran podniká ve stavebnictví. Právě regiony nyní zažívají stavební boom a veřejné zakázky na rekonstrukce ulic, mostů, výstavbu bytů se jen sypou.

"Nenazval bych to lobbistickým tlakem," říká jeden ze sponzorů, ředitel firmy VHS Brno (přispěla KDU-ČSL 50 tisíci), Josef Pikola. "Snažíme se ale vědět o různých věcech týkajících se různých staveb financovaných z dotací. Můžeme pak nabídnout určitý nadstandard," dodal.

Jeho firma jen letos získala "mateřském" Brně zakázky za více než 15 milionů korun a další Olomouci. Ve vedení obou měst mají strany Čtyřkoalice silné slovo. Mecenáši tedy na své náklonnosti k politickým stranám rozhodně netratí. Ale jak oni, tak politici odmítají, že by si firmy sponzorskými dary zakázky přímo kupovaly.

"Všechna rozhodnutí o veřejných zakázkách chodí buď přes radu, nebo zastupitelstvo. Sponzorské příspěvky s nimi žádnou spojitost nemají. Ale obecně si myslím, že systém, kdy jsou strany vázané na podporu sponzorů, není dobrý," řekl náměstek olomouckého primátora Pavel Horák, jehož KDU-ČSL loni dostala 30 tisíc od stavební firmy MERA.

Jak firmy, tak politici navíc shodně tvrdí: veřejnou soutěž ošidit nelze. "Výběrové řízení není možné nijak ovlivnit. Já jako člen rady jsem jen jedním z jedenácti členů a pro nás je vždy nejdůležitějším kritériem cena, za kterou je firma schopna zakázku provést," uvedl náměstek pardubického primátora Michal Koláček (ODA).
Přihrát zakázku konkrétní firmě však lze poměrně snadno, příklady z minulosti to dokazují.

Osloví se rovnou daná společnost a výběrové řízení se vůbec nevypíše s  argumentem, že nastala časová tíseň. A i když se veřejná soutěž vyhlásí, její podmínky je možné předem nastavit tak, že je může splnit jen předem domluvená firma. Uchazeči se navíc mohou mezi sebou domluvit a někteří z nich o zakázku usilují jen naoko, tak aby opět vyhrála předem dohodnutá společnost.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Sobota je zatím nejteplejší den roku, meteorologové naměřili až 29 stupňů

Nejteplejší den roku na Náměstí Svobody v Brně. (1. srpna 2017)

Teploty se v sobotu vyšplhaly až téměř k tropické třicítce. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde meteorologové naměřili...

Dospělí až v 25 letech. Ve světě neomezených možností se mladí hledají déle

Ilustrační snímek

Kdy se člověk stává dospělým? S překvapivou odpovědí na tuto otázku přišli autoři studie publikované v prestižním...

KOMENTÁŘ: Výraznější popírání holokaustu je v Evropě jen otázka času

Koncentační tábor. Ilustrační foto

Před rokem česká Sněmovna přijala „rezoluci“ proti genocidám. Ve světle nárůstu antiromských i antisemitských nálad u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz