Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bylo vidět, že nejsme skuteční policisté, hájí se Potměšil a Čtvrtníček

  10:11aktualizováno  10:11
Herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil stanuli před soudem kvůli natáčení charitativního klipu pro Konto Bariéry. V převleku za policisty zastavovali řidiče, které natáčely skryté kamery. Jeden z řidičů při tom dostal infarkt. Herci se hájí tím, že je nenapadlo, že by je v převleku někdo nepoznal.

Obžalován je i režisér Tomáš Svoboda a producent Jiří Kounický. K soudu dorazili všichni, s výjimkou Svobody. Petr Čtvrtníček před zahájením líčení žertoval. „Jste všichni, můžeme začít?“ ptal se novinářů. „Vy si k tomu gestu už titulek napíšete,“ uvedl při pózování fotografům.

Jako první vypovídal Jan Potměšil. Na začátek uvedl, že je mu velmi líto toho, co se stalo. Řekl, že se jednalo o charitativní projekt, do kterého se zapojil bez nároku na honorář, protože se domníval, že může lidem pomoci.

Fotogalerie

Soudkyně se herce ptala, zda po zastavení vozu řidiči řekl, že se jedná o natáčení. „Nenapadlo nás, že by nás někdo nepoznal,“ odpověděl Potměšil. „Já jsem vystupoval na vozíku, už to bylo tak absurdní, že muselo být jasné, že jde o nadsázku, že to není realita,“ dodal.

Připomněl, že řidička, kterou zastavili těsně předtím, je poznala okamžitě. Navíc auto bylo maskováno jako policejní jen magnetickými cedulemi a uniformy byly kostýmy České televize.

Petr Čtvrtníček řekl, že byl požádán Kontem Bariéry, aby napsal scénář ke scénce. Právě on vymyslel, že budou herci jako policisté zastavovat řidiče. „Zajímaly mě reakce lidí na to, když je zastaví policista na vozíku,“ řekl Čtvrtníček s tím, že scénář zaujal jak televizi, tak Konto Bariéry.

Všechna povolení jsme měli, řekl produkční

Poté popisoval vlastní natáčení. Scénku natáčelo sedm kamer. „Na začátku řidič nevěděl, že je to natáčení. Když jsme mu to řekl, tak se usmál, ulevilo se mu,“ uvedl Čtvrtníček s tím, že právě tato emoce zřejmě byla za tím, co se řidiči poté přihodilo.

Produkční Jiří Kounický pak popisoval, jak dohadoval natáčení s úřady. Uvedl, že všechna povolení měli, dokonce se na místě zastavila hlídka dopravní policie. „Nikdo nás neupozornil, že pácháme přestupek,“ řekl Kounický.

Připustil ale, že měnili místo natáčení, protože to původní se Petru Čtvrtníčkovi nelíbilo. Nakonec filmovali na parkovišti u Papírenské ulice, kde se mělo natáčet původně. „Přišlo nám, že tam, mimo běžný provoz, nebudeme nikoho ohrožovat,“ vysvětloval.

V době, kdy řidič zkolaboval, byl opodál. „Zaslechl jsem z vysílačky, jak někdo volá, ať přineseme vodu,“ popsal, jak se o infarktu řidiče dozvěděl. Poté volal záchranku a na základě jejích pokynů začal štáb resuscitovat.

Poznala jsem až pana Čtvrtníčka, řekla spolujezdkyně

U soudu vypovídala i spolujezdkyně ze zastavovaného auta. Řidič, který zkolaboval, byl její kolega z práce a nabídl jí svezení. Uvedla, že si nejprve mysleli, že je zastavují policisté. Nezarazilo ji ani, když k autu přijel v uniformě na vozíku Jan Potměšil. „Já jsem poznala až pana Čtvrtníčka,“ uvedla.

V té chvíli už podle ní věděli, že se jedná o legraci, a ulevilo se jim. Vzápětí se ale řidiči udělalo zle. „Od jeho ženy jsem se později dozvěděla, že se už necítil dobře a byl kvůli tomu za několik dní objednán k lékaři. Brala to rozumně. Říkala, že bylo štěstí, že se to stalo v místě, kde byl někdo tak dobře znalý resuscitace,“ chválila člena štábu ČT, který muže pomohl zachránit.

Známé osobnosti natáčely scénky pro pořad Možná přijde i charita, na kterém spolupracovala Česká televize a Nadace Charty 77. V jednom z klipů Čtvrtníček (byl o berlích) a Potměšil v srpnu 2012 v Praze 6 zastavovali řidiče.

Jeden z nich zkolaboval poté, co se dozvěděl, že se jedná o natáčení skrytou kamerou pro Konto Bariéry. Muže postihla srdeční zástava a upadl do bezvědomí. Zachránila ho resuscitace od člena štábu České televize.

Obvodní soud pro Prahu 6 obžalované trestním příkazem odsoudil k podmínečným trestům. Protože obhájce Tomáš Sokol podal proti trestnímu příkazu odpor, musí být případ projednán před soudem. (více o trestním příkazu a podání odporu zde)

Soud nakonec jednání odročil na 19. srpna. Bude zjišťovat, zda muž, který zkolaboval, bude moci vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vypovídat.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rentgen, který usmrtil pacientku, měl závadu, potvrdila nemocnice

Na pacientku při vyšetření v nemocnici spadl rentgen

Společnost Krajská zdravotní potvrdila, že v tubusu rentgenu, který loni v říjnu v ústecké Masarykově nemocnici...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

VIDEO: Na Pražském okruhu se srazilo osm aut, tvořily se kolony

Na Pražském okruhu se srazilo osm aut. (18.1.2018)

Před křížením Pražského okruhu a Rozvadovské spojky se ráno srazilo osm aut. Nikdo nebyl zraněn, ve směru na Ruzyni byl...

Najdete na iDNES.cz