Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Udělám to později.“ Lenost? U čtvrtiny vysokoškoláků se jedná o nemoc

  20:08aktualizováno  20:08
Zhruba každý čtvrtý vysokoškolský student trpí chorobným odkládání povinností, odhadují psychologové. Výzkum prokrastinace, jak se tento jev nazývá, je ale v Česku teprve v začátcích. Proto neexistují přesnější čísla, kolik lidí s tímto problémem chodí k lékaři.
Odborníci prokrastinikům doporučují, aby dali pryč vše, co je může rozptylovat

Odborníci prokrastinikům doporučují, aby dali pryč vše, co je může rozptylovat | foto: Profimedia.cz

Prokrastinace se od běžné lenosti liší tím, že má závažnější vliv na pracovní výkonnost a mezilidské vztahy. Často navíc bývá spojená i s dalšími potížemi, převážně psychického rázu.

Jednou z nejnáchylnějších skupin k chorobnému odkládání úkolů jsou právě vysokoškoláci. Vedoucí Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty UK Michal Miovský uvádí, že podle některých studií trpí nemocí 20 až 30 procent z nich.

"Na střední a základní škole jsou studenti průběžně zkoušeni a jsou obecně více pod dohledem pedagogů než na vysoké škole, kde je plán i průběh studia více na samotném studentovi," vysvětluje další pracovnice Centra adiktologie Petra Holcnerová.

Pod jejím vedením od začátku roku funguje on-line poradna, kde si zájemci mohou například otestovat, zda patří mezi prokrastinátory. "S fungováním poradny jsem nadmíru spokojená. Je o ní docela velký zájem a máme docela hodně lidí, kteří využívají i našeho on-line svépomocného programu," říká Holcnerová.

Celkový počet Čechů, kteří prokrastinací trpí, lze kvůli chybějícím datům jen velmi hrubě odhadnout. "Ve výzkumu z roku 1989 v USA bylo zjištěno, že pro čtvrtinu dotázaných je prokrastinace významným problémem v jejich životě. Lze spekulovat, že to v české populaci může být obdobně," domnívá se Holcnerová.

Strach z chyb i špatné hospodaření s časem

Stejně tak podle psycholožky není známý ani počet lidí, kteří kvůli chorobnému odkládání úkolů dochází k lékaři. Nejde však o ojedinělé případy. "S prokrastinací lidé přicházejí do psychologické ambulance poměrně často," říká klinický psycholog a psychoterapeut Pavel Král. Prokrastinaci však nepovažuje za nemoc, ale spíše za tendenci nebo stav.

Holcnerová se ve své psychologické praxi setkává s chronickou prokrastinací obvykle jako příznakem psychických problémů, úzkostí či užívání drog a alkoholu. Chorobné odkládání povinností bývá v některých případech spojené se závislostí na internetu. 

Podle Krále je potřeba si s pacientem nejprve ujasnit, proč své povinnosti odkládá. "Snažíme se změnit způsob definice cílů, doporučujeme stanovování postupných kroků a odměn za ně," popisuje psycholog. Prokrastinace podle něj postihuje lidi, kteří svůj život prožívají jako sérii závazků a povinností, jimž nemohou dostát, špatně hospodaří s časem, nemají zcela jasno ve svých cílech, nebo si nevěří a bojí se udělat chybu.

Mezi odborníky převažuje názor, že se jedná spíše o novodobý civilizační problém, na kterém se podílí zvýšené nároky a důraz na výkon. Název má původ v latinských slovech pro (po) a crastinare (zítřejší).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...Najdete na iDNES.cz