Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Nová Poslanecká sněmovna se ani ve čtvrté volbě neshodla na jménu nového předsedy. ČSSD nakonec stáhla jediného kandidáta Lubomíra Zaorálka. Vývoj jsme sledovali minutu po minutě.
10:49
Lubomír Zaorálek přerušil schůzi Sněmovny do pátku.
10:47
Předseda volební komise oznámil, že jediný kandidát na šéfa Sněmovny byl stažen, takže se volba neuskuteční. Další kolo volby ohlásil na pátek 10 hodin. Jména kandidátů musí být známa do středy.

Jiří Paroubek s poslanci ČSSD - více fotografií zde

  • Jiří Paroubek s poslanci ČSSD

    Jiří Paroubek s poslanci ČSSD - Jiří Paroubek s poslanci ČSSD při volbě šéfa Sněmovny. / Autor: Jan Zátorský MF DNES

10:44
Slovo si vzal šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Jsme připraveni příští týden zvolit předsedu Poslanecké sněmovny, aby to byla volba, která by vyjadřovala shodu napříč politickým spektrem."
10:42
"My jsme pro to, aby volba proběhla v důstojném prostředí a aby volba nebyla tak napínavá, jako byla v předcházejících volbách. Chceme, aby to odráželo skutečný výsledek voleb do Poslanecké sněmovny," dodal místopředseda ČSSD Sobotka.
10:39
O slovo se přihlásil ministr za ČSSD Bohuslav Sobotka. "My si uvědomujeme, že jsme ve volbách nebyli první na pásce. Respektujeme, že prezident pověřil vítěze, aby se pokusil sestavit vládu. My však přicházíme s konstruktivními návrhy k řešení. ČSSD nominovala Lubomíra Zaorálka za situace, kdy trojkoalice ohlašovala, že vnímá pozitivně naše návrhy. Situace se ale změnila. My nyní nemáme jinou možnost, než kandidáta stáhnout."
10:37
"Veřejnost je právem zneklidněna. Musíme se dohodnout na složení orgánů Poslanecké sněmovny a také na jednotlivých výborech. Na řadě teď bude jednání o toleranci na základě programových priorit trojkoaličního projektu. V tomto směru došlo k průlomu v našem jednání," uvedl šéf ODS Topolánek.
10:36
Šéf ODS Mirek Topolánek si vzal slovo a tlumočí stanovisko trojkoalice ke čtyřem pokusům o volbu šéfa Sněmovny. Sociálním demokratům poděkoval, že stáhli svého kandidáta.
10:34
Michal Hašek oznámil, že sociální demokraté stahují kandidaturu Lubomíra Zaorálka na funkci šéfa Poslanecké sněmovny.

Lubomír Zaorálek stáhl kandidaturu - více fotografií zde

  • Mirek Topolánek a Lubomír Zaorálek

    Mirek Topolánek a Lubomír Zaorálek - Mirek Topolánek (vlevo) při volbě šéfa Sněmovny, ze které nakonec Lubomír Zaorálek stáhl svou kandidaturu. / Autor: Michal Doležal ČTK

10:33
Lubomír Zaorálek opět zahájil přerušené jednání Sněmovny. O slovo se opět přihlásil opět šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.
10:26
Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek novinářům řekl, že pokud budou občanští demokraté trvat na odkladu, volba sněmovního vedení se o týden odloží. "Pokud to tak bude, tak se ten projekt o týden posune, což je škoda, protože pánové (z trojkoalice ODS, KDU-ČSL a zelených) už si mohli zkusit ministerská křesla v tom příštím týdnu," uvedl.
10:08
Lubomír Zaorálek vyhověl žádosti o jednání poslaneckých klubů a přerušil jednání do 10:30.
10:04
O slovo se přihlásil šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. Shrnul důvody, proč strana poprvé nominovala Zaorálka na post předsedy Sněmovny. "Včerejší výsledky jednání zatím nenapovídají, že by došlo k dohodě," uvedl. Požádal o 20minutovou přestávku k jednání vedení poslaneckých klubů a zástupců zelených. "Chceme, aby došlo k odblokování této patové situace a aby vláda mohla podat demisi."
10:03
Lubomír Zaorálek zahájil přerušenou schůzi Poslanecké sněmovny. Na programu je čtvrtá volba předsedy.
10:01
Poslanci se pomalu scházejí v sále Poslanecké sněmovny. Lubomír Zaorálek již sedí za pultem šéfa Sněmovny.
09:52
ODS rozhodla, že zatím Lubomíra Zaorálka nepodpoří. Strana chce, aby se volba šéfa Sněmovny odsunula o týden. "Do té doby chceme vyjednávat," informoval poslanec ODS Jan Klas.
09:47
Zelení zřejmě nezvednou ruku pro Lubomíra Zaorálka. "Ještě o tom jedná klub, ale myslím, že se od včerejška situace příliš nezměnila," řekl iDNES.cz asistent Martina Bursíka Samuel Kašpar.
08:35
Zatím není stále jasné, zda kandidát ČSSD nezíská podporu i některé z trojkoaličních stran. ODS se k tomu odmítla vyjadřovat. "Uvidíte při volbě po desáté hodině," řekl iDNES.cz mluvčí ODS Jiří Sezemský.