Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtveřice z Greenpeace opustila třísetmetrový komín, dole čekala policie

  10:28aktualizováno  11:26
Čtyři aktivisté Greenpeace, kteří strávili noc na komíně elektrárny Prunéřov, slanili v 11:17 z výšky 250 metrů. Dole už na ně čekali policisté. "Žádné obvinění nepadne, jen je budeme legitimovat," uvedl mluvčí chomutovské policie Petr Procházka.

Aktivisté Greenpeace sledují své kolegy, kteří slézají ze 300 m vysokého komína v Prunéřově (11. června 2009) | foto: Libor ZavoralČTK

Na komín elektrárny Prunéřov II včera ráno vylezlo celkem devět aktivistů. Noc ale ve výšce 250 metrů na plošině přečkali jen čtyři z nich, všichni muži.

"Pět lidí sestoupilo kolem půlnoci," sdělil vedoucí energetické klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský iDNES.cz přímo z komína. Mezi těmi, co slanili v noci, byly dvě dívky.

"V noci pršelo, teď při sestupu také začalo," informoval před desátou ze 150 metrů nad zemí Rovenský. "V noci bychom spali, i kdyby byla vánice, byli jsme dost unavení."

KOLIK LIDÍ ROČNĚ ZABIJÍ GREENPEACE

Čtěte názor blogera iDNES.cz a pracovníka ČEZ

ČEZ včera avizoval, že jakmile se aktivisté začnou z komína spouštět dolů, zavolají policii. Podle právních rozborů, které má Greenpeace k dispozici, se ale výstupem na komín nedopustili žádného trestného činu nebo přestupku.

"Policie první pětici jen zkontrolovala a pustila je," poznamenal Rovenský. Případné nesrovnalosti chce ekologická organizace řešit přímo s ČEZ. 

Čtveřici, která sestoupila na zem dnes, policisté také legitimovali a navíc si zapsali výrobní čísla elektroniky, kterou měli aktivisté s sebou nahoře v batohu.

Policisté už nepátrali po tom, jak se v plotě elektrárny objevila díra. ČEZ včera tvrdil, že ji prostříhali právě aktivisté Greenpeace. Po ohledání ale později policie uvedla, že díra zde vznikla již před dvěma týdny a nemá s vniknutím aktivistů do Prunéřova nic společného. "Policisté se nás na to neptali. Je zajímavé, že ČEZ od včerejšího obvinění ustoupil. Od té doby, co jsme zveřejnili záznam, na němž je vidět, že přelézáme plot, o tom nemluví," podotkl Rovenský.

ČEZ zatím s aktivisty nemluví

Ještě včera aktivisté rozvinuli na komíně obří transparent "Stop CO2". "Transparent tam stále visí, ČEZu jsme nabídli, že po splnění požadavků ministerstva životního prostředí transparent sundáme," podotkl Rovenský.

MINISTERSTVO V. ČEZ

Ministerstvo životního prostředí vrátilo elektrárně Prunéřov k přepracování dokumentaci k vyhodnocení vlivu projektu na životní prostředí. Připravovaná obnova podle úředníků nezajišťuje takové využití spalovaného uhlí, jak by mohla a měla. Proto by byly i větší emise, než současné technologie umožňují. "Navrhovat pro elektrárnu projektovanou v roce 2009 technologii akceptovatelnou v 90. letech minulého století je zcela nepřijatelné," prohlásil tehdy ministr Bursík.
Energetický gigant ČEZ, který hodlá do komplexní obnovy elektrárny Prunéřov II investovat několik miliard, tvrdí, že technologie, které u Kadaně hodlá použít, patří k těm nejmodernějším. "Nikdo v současné době nevyrábí turbínu či kotel s vyšší účinností, než plánujeme pro Prunéřov," hájil postup společnosti Ota Shnepp, její mluvčí pro severní Čechy.

čer

Elektrárna chce přes odpor místních i požadavky ministerstva životního prostředí použít při obnově Prunéřova zastaralou technologii. 

"Chceme, aby společnost ČEZ zvýšila účinnost elektrárny Prunéřov II. Jde nám o takzvanou čistou účinnost elektrárny. Ta by měla dosahovat zákonem požadovaných 42 %. Pokud tak ČEZ neučiní, měl by elektrárnu do roku 2015 úplně odstavit," řekla již dřív Lenka Boráková z Greenpeace.

Ekologové se chtěli sejít s generálním ředitelem ČEZ Martinem Romanem. Na schůzku zatím nedošlo, Greenpeace si od ní samotné mnoho neslibují. "Říkají nepravdivé informace, chceme vědět, z čeho vycházejí," poznamenal Rovenský. Podle Lenky Borákové z Greenpeace se na příští úterý nebo středu domluvili na jednání s výrobním ředitelem ČEZ Vladimírem Hlavinkou.

Ekologové se domnívají, že vystoupáním na komín Prunéřova obrátili pozornost lidí i médií k problému elektrárny. "Pro ČEZ teď bude obtížnější použít zastaralé technologie," věří Rovenský. Energetický gigant zatím nezareagoval na výtky ministerstva životního prostředí. "Nechci jim sahat do svědomí, ale vypadá to, že čekají, až bude po volbách. Pak se s novým vedením ministerstva nějak domluví," domnívá se Rovenský.

Podobný "komínový protest" zažil Prunéřov již v roce 2007 v prosinci. Tehdy aktivisté Greenpeace protestovali proti globálnímu znečišťování Země skleníkovými plyny. Tentokrát nahoru vylezlo devět aktivistů, sedm z nich Čechů, jedna Slovenka a jeden Brit.

Elektrárna Prunéřov II

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...Najdete na iDNES.cz