Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ctirad Mašín: Komunisty jsme zabíjet chtěli, na co bychom měli zbraně

  16:50aktualizováno  16:50
Jeden z posledních rozhovorů poskytl Ctirad Mašín rok a půl před smrtí v Clevelandu svému příteli, Čechovi žijícímu ve Spojených státech. Skoro dvě hodiny mu líčil nejen divokou dobu 50. let, ale svěřil se třeba i s kritickým názorem na prezidenty Václava Havla a Václava Klause.

"Když to neřeknu já, tak kdo jiný to řekne. A je mi jedno, jestli se někdo na mě bude dívat skrz prsty," řekl Mašín, který tak vlastně stručně popsal své životní krédo, jehož se držel až do své smrti.

Mašín na vidoezáznamu (celý ke zhlédnutí zde) otevřeně přiznává, že cílem odbojové skupiny bylo komunisty a jejich přisluhovače zabíjet. Paradoxně tak odmítá hlasy na svou obranu, že například při přepadení četnické stanice v září 1951 vlastně zabíjet nechtěli, ale cílem bylo jen získat zbraně a zmizet.

Chtěli jsme střílet a zabíjet

Bratři Mašínové

Odbojová skupina zabila v Československu dva příslušníky SNB a pokladníka. Bratři Mašínové (synové generála Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty) plánovali také útěk ze země. Ten ale kdosi prozradil a oba muži putovali do vězení, Ctirad strávil 22 měsíců v uranových dolech v Jáchymově. Po jeho propuštění se spolu s bratrem Josefem a několika dalšími členy skupiny k sabotážím vrátili. V roce 1953 se Ctirad a Josef Mašínové, Milan Paumer, Václav Švéda a Zbyněk Janata vydali přes východní Německo na západ. Skupina byla na území NDR odhalena. Muže pronásledovalo přes 20 tisíc policistů a příslušníků sovětských vojsk, několik jich přitom zemřelo. Do Německa se probili jen Mašínové a Paumer.

"To, jak se píše, že jsme chtěli zbraně a nikomu nic neudělat, tak to je hloupost. Tohle jsou všechno darebáci. Na co potřebujeme zbraně? Ty jsou od toho, aby se s nima stříleli lidi, tak můžeme začít hned s těma, komu ty zbraně bereme,"  tvrdí o  přepadení stanice v Chlumci nad Cidlinou, při které jeden strážník zemřel.

S bratrem prý měli dva plány, jak při přepadení postupovat. "Já jsem říkal, že nejlepší bude esenbáka okecat, pak mu říct ruce vzhůru, odzbrojit ho, svázat, uspat chloroformem a pak ho oddělat."

Jeho bratr Josef chtěl strážníka rovnou praštit po hlavě. "To nevyšlo, i přesto, že ta ocelová tyč byla pěkně těžká. Dal jsem do toho vší sílu, ono ho to nezabilo ani neomráčilo, ale začal se otáčet," vykládá o dramatické situaci. Skupina měla strach, že je ještě někdo ve strážnici, takže muže rychle zabili.

Zbraně se pokoušeli získat už dřív. "Ještě z války jsme měli dva kulomety, dva samopaly, několik pušek, pistolí a granátů, ale nebylo to dost," popisuje Ctirad. Vloupali se například do muzea, kde ale zbraním chyběly závěry, nebo do zbrojnice, kde zase našli jen laciné, nepoužitelné pušky.

Proto také čtrnáct dní po přepadení četníků v Chlumci akci zopakovali. Ctirad tehdy do písmene uskutečnil svůj původní plán a podřezal příslušníka Sboru národní bezpečnosti (tehdejší policie) Jaroslava Honzátka, který byl v bezvědomí po omámení chloroformem.

Sveď to na mrtvého

Zbraně, které bratři Mašínové uloupili a zakopali v Československu před útěkem do Západního Berlína.

Zbraně, které bratři Mašínové uloupili a zakopali v Československu před útěkem do Západního Berlína.

Brzy rozpoutali komunisté na celou skupinu opravdový hon. Ctirad Mašín v rozhovoru popisuje, že s ostatními odbojáři měli vypracovaný scénář pro krizové situace a pravidlo, na kterém se domluvili: "Měli jsme dojednáno, že když někdo bude chycený, svede to na mrtvé nebo na ty, co vyvázli."

Řada jejich přepadení se odehrála ve zmatku a spěchu. Mašín se ve svém bytě v americkém Clevelandu jen usmívá a kroutí hlavou nad některými svými "amatérskými" reakcemi. Až po výcviku u amerických zelených baretů pochopil, jak všem chyběl vojenský dril a nácvik situací se zbraní v ruce.

Přesto se odbojáři drželi některých osvědčených pravidel. Celá skupina tak měla pouze pár členů z řad nejbližších přátel. "I kvůli špiclům. My jsme si to uvědomili a nepřibírali další lidi, jen z bezprostředního okolí. Potřebovali jsme jistotu, že nás neudají," vzpomíná Mašín.

Bratři Mašínové a Milan Paumer - trénink před útěkem (Poděbrady, foto z let...

Bratři Mašínové a Milan Paumer - trénink před útěkem, Poděbrady, foto z let 1950-51

Podle něj se totiž spousta lidí dostala do problémů kvůli zbytečnému "žvanění". "Říkali, že se svěřují, ale to bylo vytahování, snažili se být důležití." Podle něj stačilo říct, že potřebujeme plechovou krabici, ale už není nutné se zmiňovat, že je na kradené zbraně.

Ctirad měl doma přes tři tisíce stránek výslechů, které pořídila StB a jež se týkaly jejich odboje. V době rozhovoru měl přečteno asi 800 stránek. Například říká, že bylo štěstí, že vyšetřovatelé nebyli žádní policisté ani kdovíjak inteligentní lidé, ale chlápci z fabriky. "Dali jim nějakej rychlej kurz, jak mlátit lidi a jak pokládat pár otázek. Bylo vidět, že to maj naučený podle šablony."

Nevrátím se, v Česku vládnou komunisté

Bratři Mašínové ani jejich nejbližší přítel Milan Paumer, který zemřel loni, se neskrývali svými ostře kritickými názory na současnou politickou situaci v Česku. Právě proto se také bratři, na rozdíl od Paumera, odmítali vrátit domů. Nechtěli dát totiž svou návštěvou jakoukoli legitimizaci současným poměrům.

Pomník operaci Anthropoid - Milan Paumer ze skupiny bratří Mašínů; Praha 5. června 2009

Milan Paumer ze skupiny bratří Mašínů; Praha 5. června 2009

"Kdybychom tam jeli, tak se řekne, podívejte, nic se jim nestalo, vše je v pořádku," vysvětlil svůj postoj Ctirad, kterému bylo v době rozhovoru osmdesát let. Vadí mu, že v zemi stále funguje komunistická strana. "Rád bych se podíval na krajinu, na Karlštejn, tam je krásných míst. Ale já tam pojedu a budu se muset bavit s nějakým komunistickým kreténem, kterej bude mít právo mě hecovat a já nebudu mít právo mu něco udělat."

K dobru pak dává historku, jak na Milana Paumera zaútočil jakýsi stařík holí. "Abych toho hajzla zabil a rozšlapal na krvavou kaši, to mi za to nestojí, to nemám na starý kolena zapotřebí, abych se dostal do problémů," říká zjevně rozčílený Ctirad.

Rozohňuje se například i nad tím, že předsedou Ústavního soudu je Pavel Rychetský, kterého řadí mezi komunistické ideology. "Tihle lidé mají větší zodpovědnost než nějaký vyšetřovatel," říká na videu. Dodává, že se mu po ničem nestýská, protože tu měl jen potíže.

Havel je loutka komunistů

Přes sto minut trvající "rozhovor" se dotkl i tématu, zda by bratři přijali státní vyznamenání. Podle Ctirada měli nevyslovené pravidlo, že "od nějakýho Havla nebo Klause žádný vyznamenání nevezmeme". To podle něj absolutně nepřicházelo v úvahu. O vyznamenání by mohl uvažovat jedině tak, že by pocházelo od lidí, kteří ho navrhli. "Ale brát to potom z rukou takovýho darebáka..."

Právě nad osobou bývalého prezidenta Václava Havla se dlouze pozastavuje. Vadí mu totiž téměř celé československé "disidentské" hnutí, které bylo podle něj pod dohledem StB a které vlastně režim toleroval. "To byl kretén pěstovanej estébákama," řekl Mašín na Havlovu adresu.

"Lidi ho dneska obdivujou, ale byla to loutka komunistická. Vždyť on byl jednohlasně zvolen komunistama. Už to by mělo lidem něco říct." Vadí mu, že schválil třeba doživotní pozice soudců, podle něj to měl odmítnout. Pokud někdo od Havla něco očekával a potom byl zklamaný, tak se to prý dalo očekávat.

"Skončil jsem s ním, když na otázku, proč komunistickou stranu nezrušil, řekl, že neudělala to, co ta ruská," vysvětlil Mašín svůj postoj.

Svůj velice otevřený, spíše monolog než rozhovor, končí větou určenou Pavlu Pavlovskému, jenž s ním rozmlouval. "To bych rád věděl, co  z toho chcete udělat. Ty moje kecy..."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše. Ministry ujistil, že pokud nynější menšinová vláda nezíská důvěru,...

Hyundai ix20 1,4 VŮZ NA ZAKÁZKU
Hyundai ix20 1,4 VŮZ NA ZAKÁZKU

r.v. 2012, naj. 55 484 km, diesel
199 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz