Ctirad Mašín: Komunisty jsme zabíjet chtěli, na co bychom měli zbraně

  16:50aktualizováno  16:50
Jeden z posledních rozhovorů poskytl Ctirad Mašín rok a půl před smrtí v Clevelandu svému příteli, Čechovi žijícímu ve Spojených státech. Skoro dvě hodiny mu líčil nejen divokou dobu 50. let, ale svěřil se třeba i s kritickým názorem na prezidenty Václava Havla a Václava Klause.

"Když to neřeknu já, tak kdo jiný to řekne. A je mi jedno, jestli se někdo na mě bude dívat skrz prsty," řekl Mašín, který tak vlastně stručně popsal své životní krédo, jehož se držel až do své smrti.

Mašín na vidoezáznamu (celý ke zhlédnutí zde) otevřeně přiznává, že cílem odbojové skupiny bylo komunisty a jejich přisluhovače zabíjet. Paradoxně tak odmítá hlasy na svou obranu, že například při přepadení četnické stanice v září 1951 vlastně zabíjet nechtěli, ale cílem bylo jen získat zbraně a zmizet.

Chtěli jsme střílet a zabíjet

Bratři Mašínové

Odbojová skupina zabila v Československu dva příslušníky SNB a pokladníka. Bratři Mašínové (synové generála Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty) plánovali také útěk ze země. Ten ale kdosi prozradil a oba muži putovali do vězení, Ctirad strávil 22 měsíců v uranových dolech v Jáchymově. Po jeho propuštění se spolu s bratrem Josefem a několika dalšími členy skupiny k sabotážím vrátili. V roce 1953 se Ctirad a Josef Mašínové, Milan Paumer, Václav Švéda a Zbyněk Janata vydali přes východní Německo na západ. Skupina byla na území NDR odhalena. Muže pronásledovalo přes 20 tisíc policistů a příslušníků sovětských vojsk, několik jich přitom zemřelo. Do Německa se probili jen Mašínové a Paumer.

"To, jak se píše, že jsme chtěli zbraně a nikomu nic neudělat, tak to je hloupost. Tohle jsou všechno darebáci. Na co potřebujeme zbraně? Ty jsou od toho, aby se s nima stříleli lidi, tak můžeme začít hned s těma, komu ty zbraně bereme,"  tvrdí o  přepadení stanice v Chlumci nad Cidlinou, při které jeden strážník zemřel.

S bratrem prý měli dva plány, jak při přepadení postupovat. "Já jsem říkal, že nejlepší bude esenbáka okecat, pak mu říct ruce vzhůru, odzbrojit ho, svázat, uspat chloroformem a pak ho oddělat."

Jeho bratr Josef chtěl strážníka rovnou praštit po hlavě. "To nevyšlo, i přesto, že ta ocelová tyč byla pěkně těžká. Dal jsem do toho vší sílu, ono ho to nezabilo ani neomráčilo, ale začal se otáčet," vykládá o dramatické situaci. Skupina měla strach, že je ještě někdo ve strážnici, takže muže rychle zabili.

Zbraně se pokoušeli získat už dřív. "Ještě z války jsme měli dva kulomety, dva samopaly, několik pušek, pistolí a granátů, ale nebylo to dost," popisuje Ctirad. Vloupali se například do muzea, kde ale zbraním chyběly závěry, nebo do zbrojnice, kde zase našli jen laciné, nepoužitelné pušky.

Proto také čtrnáct dní po přepadení četníků v Chlumci akci zopakovali. Ctirad tehdy do písmene uskutečnil svůj původní plán a podřezal příslušníka Sboru národní bezpečnosti (tehdejší policie) Jaroslava Honzátka, který byl v bezvědomí po omámení chloroformem.

Sveď to na mrtvého

Zbraně, které bratři Mašínové uloupili a zakopali v Československu před útěkem do Západního Berlína.

Zbraně, které bratři Mašínové uloupili a zakopali v Československu před útěkem do Západního Berlína.

Brzy rozpoutali komunisté na celou skupinu opravdový hon. Ctirad Mašín v rozhovoru popisuje, že s ostatními odbojáři měli vypracovaný scénář pro krizové situace a pravidlo, na kterém se domluvili: "Měli jsme dojednáno, že když někdo bude chycený, svede to na mrtvé nebo na ty, co vyvázli."

Řada jejich přepadení se odehrála ve zmatku a spěchu. Mašín se ve svém bytě v americkém Clevelandu jen usmívá a kroutí hlavou nad některými svými "amatérskými" reakcemi. Až po výcviku u amerických zelených baretů pochopil, jak všem chyběl vojenský dril a nácvik situací se zbraní v ruce.

Přesto se odbojáři drželi některých osvědčených pravidel. Celá skupina tak měla pouze pár členů z řad nejbližších přátel. "I kvůli špiclům. My jsme si to uvědomili a nepřibírali další lidi, jen z bezprostředního okolí. Potřebovali jsme jistotu, že nás neudají," vzpomíná Mašín.

Bratři Mašínové a Milan Paumer - trénink před útěkem (Poděbrady, foto z let...

Bratři Mašínové a Milan Paumer - trénink před útěkem, Poděbrady, foto z let 1950-51

Podle něj se totiž spousta lidí dostala do problémů kvůli zbytečnému "žvanění". "Říkali, že se svěřují, ale to bylo vytahování, snažili se být důležití." Podle něj stačilo říct, že potřebujeme plechovou krabici, ale už není nutné se zmiňovat, že je na kradené zbraně.

Ctirad měl doma přes tři tisíce stránek výslechů, které pořídila StB a jež se týkaly jejich odboje. V době rozhovoru měl přečteno asi 800 stránek. Například říká, že bylo štěstí, že vyšetřovatelé nebyli žádní policisté ani kdovíjak inteligentní lidé, ale chlápci z fabriky. "Dali jim nějakej rychlej kurz, jak mlátit lidi a jak pokládat pár otázek. Bylo vidět, že to maj naučený podle šablony."

Nevrátím se, v Česku vládnou komunisté

Bratři Mašínové ani jejich nejbližší přítel Milan Paumer, který zemřel loni, se neskrývali svými ostře kritickými názory na současnou politickou situaci v Česku. Právě proto se také bratři, na rozdíl od Paumera, odmítali vrátit domů. Nechtěli dát totiž svou návštěvou jakoukoli legitimizaci současným poměrům.

Pomník operaci Anthropoid - Milan Paumer ze skupiny bratří Mašínů; Praha 5. června 2009

Milan Paumer ze skupiny bratří Mašínů; Praha 5. června 2009

"Kdybychom tam jeli, tak se řekne, podívejte, nic se jim nestalo, vše je v pořádku," vysvětlil svůj postoj Ctirad, kterému bylo v době rozhovoru osmdesát let. Vadí mu, že v zemi stále funguje komunistická strana. "Rád bych se podíval na krajinu, na Karlštejn, tam je krásných míst. Ale já tam pojedu a budu se muset bavit s nějakým komunistickým kreténem, kterej bude mít právo mě hecovat a já nebudu mít právo mu něco udělat."

K dobru pak dává historku, jak na Milana Paumera zaútočil jakýsi stařík holí. "Abych toho hajzla zabil a rozšlapal na krvavou kaši, to mi za to nestojí, to nemám na starý kolena zapotřebí, abych se dostal do problémů," říká zjevně rozčílený Ctirad.

Rozohňuje se například i nad tím, že předsedou Ústavního soudu je Pavel Rychetský, kterého řadí mezi komunistické ideology. "Tihle lidé mají větší zodpovědnost než nějaký vyšetřovatel," říká na videu. Dodává, že se mu po ničem nestýská, protože tu měl jen potíže.

Havel je loutka komunistů

Přes sto minut trvající "rozhovor" se dotkl i tématu, zda by bratři přijali státní vyznamenání. Podle Ctirada měli nevyslovené pravidlo, že "od nějakýho Havla nebo Klause žádný vyznamenání nevezmeme". To podle něj absolutně nepřicházelo v úvahu. O vyznamenání by mohl uvažovat jedině tak, že by pocházelo od lidí, kteří ho navrhli. "Ale brát to potom z rukou takovýho darebáka..."

Právě nad osobou bývalého prezidenta Václava Havla se dlouze pozastavuje. Vadí mu totiž téměř celé československé "disidentské" hnutí, které bylo podle něj pod dohledem StB a které vlastně režim toleroval. "To byl kretén pěstovanej estébákama," řekl Mašín na Havlovu adresu.

"Lidi ho dneska obdivujou, ale byla to loutka komunistická. Vždyť on byl jednohlasně zvolen komunistama. Už to by mělo lidem něco říct." Vadí mu, že schválil třeba doživotní pozice soudců, podle něj to měl odmítnout. Pokud někdo od Havla něco očekával a potom byl zklamaný, tak se to prý dalo očekávat.

"Skončil jsem s ním, když na otázku, proč komunistickou stranu nezrušil, řekl, že neudělala to, co ta ruská," vysvětlil Mašín svůj postoj.

Svůj velice otevřený, spíše monolog než rozhovor, končí větou určenou Pavlu Pavlovskému, jenž s ním rozmlouval. "To bych rád věděl, co  z toho chcete udělat. Ty moje kecy..."

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Obrana spouští mamutí zakázku za 50 miliard. Vybere pásové obrněnce

Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé

Ministerstvo obrany spouští historicky největší armádní zakázku v hodnotě až 50 miliard korun. Začíná s výběrem...

VIDEO: Sochař vyřezal Titanic z masy ledu na brněnském náměstí

Sochař Marian Maršálek vytesal v Brně z ledu více než dvoumetrovou sochu...

Moravské náměstí v Brně se proměnilo v nevšední sochařskou dílnu. Hodinu po poledni tam umělec Marian Maršálek začal...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Najdete na iDNES.cz