Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtěte dětem, vyzývá rodiče televizní reklama. Stačí 20 minut denně

  8:44aktualizováno  8:44
Chcete mít chytré a vyrovnané dítě? Předčítejte mu každý den nahlas z knížky – aspoň dvacet minut. Právě k tomu nabádá rodiče kampaň, která odstartuje v pondělí v České televizi.
Předčítání pohádek podle psychologů pomáhá zdravému vývoji dětí a posiluje vztah k rodičům. Stačí 20 minut denně.

Předčítání pohádek podle psychologů pomáhá zdravému vývoji dětí a posiluje vztah k rodičům. Stačí 20 minut denně.

Nad iniciativou převzal záštitu exprezident Václav Havel, podpořil ji spisovatel Michal Viewegh či biskup František Lobkowicz. Pohádkové bytosti, které v reklamě vystupují, namluvil Viktor Preiss.

"Dítě, kterému rodiče pravidelně čtou, je vyrovnanější. Přispívá to k jeho intelektu i citové rovnováze," říká Eva Katrušáková ze společnosti Celé Česko čte dětem. Důležitější než samotný text pohádky je intenzivní kontakt dítěte s rodičem.

Autoři projektu se inspirovali podobnými kampaněmi v zahraničí – zejména v Polsku, ale i ve Spojených státech. Právě odtud převzali slogan: "Čtěme dětem 20 minut denně. Každý den!"

Podle Evy Katrušákové, šéfky projektu Celé Česko čte dětem, jde spíše o metaforu. "Může to být patnáct nebo třicet minut. Čtvrt hodiny denně je lepší než nic," říká.

20 minut denně

Jaké má předčítání výhody

* Posiluje vazbu mezi dítětem a rodičem.
* Čtení dává dítěti jistotu, že se mu rodič bude chvíli plně věnovat.
* Předčítání rozvíjí dětskou fantazii.
* Poslouchání pohádek zlepšuje pozornost a schopnost učení.

Co dítěti číst

* Do čtyř let spíše říkanky, později kratší pohádky. Po nástupu do školy třeba i delší příběhy na pokračování.

Slogan má vyjádřit především to, že předčítání pohádek nemusí být práce na celý večer, a dítěti přesto pomůže.

Že čtení pohádek přináší dětem mnohem víc než jen rychlé uspání, potvrzují i psychologové. Kromě toho, že se dítě naučí soustředit a lépe vyjadřovat, je pro ně podstatné především to, že rodiči při čtení "visí na rtech".

"Předčítání podporuje citovou vazbu mezi tím, kdo čte, a tím, kdo poslouchá," říká dětská psycholožka Václava Masáková. Pokud dítě poslouchá příběhy od rodičů pravidelně, má jistotu, že se mu budou každý den v přesně vymezenou dobu plně věnovat. "Dítě se cítí důležité a milované, ví, že ten výlučný čas během dne patří jen jemu," doplňuje Eva Katrušáková.

Předčítání má oproti společnému sledování televize také tu výhodu, že si dítě příběh samo dotváří a rozvíjí tak svou fantazii. "Pokud sleduje příběh v televizi, vidí jen zploštělé emoce a nemá moc prostoru, aby si něco samo představilo," připomíná psycholožka Masáková.

Pohádku slyší jen třetina dětí

Podle průzkumu Slezské univerzity v Opavě poslouchá příběhy od rodičů jen třetina dětí. I rodiče, kteří se pro to rozhodli, přiznávají, že to není vždy snadný úkol.

"Sám coby téměř permanentně unavený otec dobře vím, jak těžké bývá najít večer sílu na hlasité předčítání osmistránkové pohádky...," řekl spisovatel Michal Viewegh internetovým stránkám projektu Celé Česko čte dětem.

"Dcera si vždycky oblíbí jednu pohádku a tu chce číst stále dokola. Nosíme jí jiné, ale ona si vždycky vybere tu samou. Je to trochu otrava," říká Václav z Českých Budějovic, syn tříleté Elišky. Přesto své dceři čte každý večer před spaním. "Neusnula by bez toho. A televize ji vůbec nezajímá, z Večerníčku vydrží maximálně znělku," popisuje otec.

Psycholožka Václava Masáková doporučuje předčítat dětem až do jejich osmi či devíti let. Výběr knihy se má řídit především tím, čemu dítě rozumí. "Začíná se říkankami, pokračuje se kratšími pohádkami až třeba po Harryho Pottera," radí Masáková.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Tisíce lidí demonstrovaly za svobodná média před Hradem, kde slavil Zeman

Několik tisíc lidí demonstrovalo před Pražským hradem, kde právě probíhala...

Na Václavském náměstí v Praze se opět sešly tisíce lidí, aby protestovaly proti prezidentovi a vládě, zejména kvůli...

Další z rubriky

Silný vítr zaměstnal hasiče. Odstraňovali padlé stromy a rovnali střechy

Hasiče v Olomouckém kraji zaměstnávaly hlavně popadané stromy. (17. března 2018)

Silný vítr v noci lámal stromy, zejména na Moravě a ve východních Čechách. Popadané dřeviny na řadě míst komplikovaly...

MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Piráti komsomolci a Babiš mikromanažerem

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého

Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES...

Nacisté poslali na smrt české mágy. Léčitele chtěli obelstít při testu moči

Zleva nahoře Jan Kefer, Karel Weinfurter, Jan Mikolášek a Oldřich Eliáš

Zrůdná nacistická mašinérie se ve své paranoie zaměřila i na jeden málo známý cíl. Okultisty, jasnovidce a další...

Najdete na iDNES.cz