Čtenáři iDNES: Do Senátu patří Fischer

  17:10aktualizováno  17:10
- Naprostým vítězem v simulovaných doplňovacích senátních volbách, kterou zorganizoval server iDNES, se stal podnikatel Václav Fischer s 622 hlasy. To odpovídá dosavadním průzkumům veřejného míněni. Na druhém místě se však na rozdíl od veřejných průzkumů umístil Ivan Medek s počtem 151 hlasů, následován Jiřinou Jiráskovou s 108 hlasy.

Fischer vede všechny ankety velkých českých zpravodajských serverů. Stejně jako na iDNES, může si Fischer na své konto připsat i vítězství v anketě Českých novin. Čtenáři internetových periodik tak dali jasně najevo své sympatie. Ty jsou percentuálně podobné s těmi, které zveřejňují renomované společnosti zabývající se výzkumy veřejného mínění. Jediným překvapením je snad umístění Ivana Medka na druhém místě v hlasování na iDNES.

Hlavní kandidáti doplňovacích senátních voleb mají i své internetové stránky. Václav Fischer kromě své kandidatury inzeruje i služby svých cestovních kanceláří a propaguje novou knihu, Jiřina Jirásková nabízí své fotografie civilní i z divadelních pódií a Ivan Medek pochvalné věty, které o jeho osobě pronesly některé známé osobnosti. Na stránkách Českého statistického úřadu, které se zabývají volbami a nabízí informace o volbách z let 1996 a 1998, není o srpnových doplňovacích volbách ani slovo a v seznamu senátorů je stále uveden Václav Benda.

Volby se budou konat v Praze 1, 7 a v části Prahy 2 a 6 v celkem 99 volebních okrscích.  O přízeň voličů se budou ucházet kandidát čtyřkoalice Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU Ivan Medek, ČSSD nominovala Karla Srpa. Dalšími uchazeči o senátorskou funkci jsou Václav Fischer (nezávislý), kandidátka ODS Jiřina Jirásková, kandidátka Strany venkova Elvíra Tomášková, Otakar Tyl nominovaný Republikánskou unií, komunista Stanislav Fischer a Richard Knot z Nezávislé iniciativy.

Kdo kandiduje v doplňovacích volbách
kandidát strana životopis výrok
Karel Srp (62) ČSSD Předseda Artfora - Jazzové sekce. V 80. letech byl v politickém procesu s Jazzovou sekcí komunistickým režimem odsouzen a dva roky vězněn. Patří k zakladatelům Hnutí za občanskou svobodu. V takzvaném Cibulkově seznamu je však uveden jako spolupracovník StB. Srp údajně předložil o opaku svědčící výpis z archivu ministerstva vnitra, požádal rovněž o lustrační osvědčení a řekl, že využije i soudní cesty, aby se očistil. V roce 1990 se stal ředitelem odboru literatury na ministerstvu kultury, na podzim téhož roku byl však pro kritiku práce ministerstva propuštěn. V roce 1992 soud v pracovně právním sporu rozhodl v Srpův prospěch. Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf: "V šedém myšlenkovém prostředí druhé komory parlamentu by byl jistým oživením".
Ivan Medek (74) čtyřkoalice (KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU) Hudební publicista, teoretik a kritik, autor a komentátor hudebních pořadů byl po podpisu charty 77 pronásledován Státní bezpečností a v roce 1978 emigroval do Rakouska. V emigraci působil jako spolupracovník rozhlasových stanic Hlas Ameriky a Svobodná Evropa. Krátce po listopadu 1989 se vrátil do vlasti. V roce 1996 se stal kancléřem prezidenta. Koncem roku 1998 ho po "aféře Zilk" Václav Havel odvolal z funkce. "Považuji za vůbec nejdůležitější věc zlepšení politické kultury u nás, to je první bod. Za druhé, stanovit jasně priority pravicové politiky a zabránit dalšímu růstu preferencí krajní levice."
Elvíra Tomášková (54) Strana venkova Českobudějovická advokátka. Původním povoláním fotografka, vystudovala v 70. letech v Týně nad Vltavou takzvanou dělnickou přípravku, z níž se přihlásila ke studiu práv v Brně. Po ukončení studia pracovala nejprve jako prokurátorka na severu Čech a v Plzni, poté jako kulturní referentka na národním výboru v Českých Budějovicích. Od roku 1989 působí v advokacii. "Vzhledem k tomu, že mou kandidaturu zaštítila Strana venkova, nemusím sbírat tisíc podpisů."
Jiřina Jirásková (68) ODS Herečka a ředitelka Vinohradského divadla. Absolventka Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Od roku 1951 je členkou Divadla na Vinohradech a od června 1990 jeho ředitelkou. V minulosti byla členkou KSČ. Letos osmašedesátiletá herečka, dlouholetá partnerka režiséra Zdeňka Podskalského, se proslavila řadou divadelních a filmových rolí. Byla jí udělena Cena Thálie za celoživotní dílo a v nedávné anketě Lidových novin "Nejsympatičtější česká žena 99" obsadila 1. místo.
Václav Fischer (45) nezávislý Majitel cestovní kanceláře Fischer a letecké společnosti Fischer Air. Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze emigroval z Československa v roce 1978. Krátce žil ve Švýcarsku, poté se odstěhoval do Německa, kde začal podnikat a později získal německé občanství. V Německu vybudoval největší soukromou cestovní kancelář v zemi Fischer Reisen. Po návratu do vlasti zaznamenal podobný úspěch s CK Fischer. Založil vlastní leteckou společnost, vydavatelství, reklamní agenturu MCF a nadaci Václava Fischera na podporu dětí z dětských domovů. "Chcete, aby v Senátu usedly skutečně nezávislé osobnosti, které budou rozhodovat bez ohledu na zájmy politických stran?"
Stanislav Fischer (63) KSČM Poslanec. Vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově v Praze a na Moskevské státní univerzitě. Sedmadvacet let pracuje jako vědecký pracovník Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově, zabývá se kosmickou fyzikou. Je členem řady mezinárodních vědeckých institucí. Jako člen komunistické strany (od roku 1957) se v prosinci 1989 prosadil až do jejího ústředního výboru, kde setrval tři roky. O senátorské křeslo usiloval již v roce 1996, kdy za KSČM neúspěšně kandidoval v Berouně. Neúspěšná byla i jeho kandidatura na prezidenta ČR. V prezidentských volbách loni v lednu nepostoupil do druhého kola. O půl roku později však uspěl, opět jako kandidát KSČM, ve volbách do Poslanecké sněmovny. "Uvnitř naší strany uděláme všechno pro to, aby naši členové si dva Fischery nepopletli. Pokud se někdo splete, KSČM na tom nebude škodná."
Richard Knot (47) Nezávislá iniciativa Místopředseda Nezávislé iniciativy a vydavatel erotického časopisu Nei Report. Absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v minulosti pracoval jako odpovědný redaktor Nakladatelství Svoboda a jako referent Federálního úřadu pro tisk a informace (FÚTI). Do Senátu neúspěšně kandidoval už v roce 1996, kdy ve volebním obvodu Plzeň-jih ze sedmi kandidujících skončil poslední.
Otakar Tyl Republikánská unie

Výsledky hlasování čtenářů iDNES (počet hlasů): Václav FISCHER 622, Ivan MEDEK 151, Jiřina JIRÁSKOVÁ 108, Stanislav FISCHE 11, Karel SRP 10, Elvíra TOMÁŠKOVÁ 9, Richard KNOT 2, Otakar TYL 1.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Řidiči bojují s migranty, bezpečnostní kodex v praxi často nepomůže

Ilustrační snímek

Cesty do Velké Británie jsou pro některé řidiče českých dopravců malou noční můrou. Tři roky od vrcholu migrační krize...

Systém mnoha politických uskupení není šťastný, řekl Kubera v Rozstřelu

Senátor a místopředseda ODS Jaroslav Kubera v diskusním pořadu iDNES.cz...

Do Senátu se Jaroslav Kubera z ODS dostal už počtvrté. Dokonce se o něm spekuluje, že by mohl být novým šéfem horní...

Únikem informací o odvetě v Afghánistánu se chce zabývat výbor i armáda

Starostka Prahy 2 a členka ODS Jana Černochová na programové konferenci v Praze...

Poslanecký výbor pro obranu se chce zabývat únikem tajných informací o odvetném útoku českých vojáků v Afghánistánu....Najdete na iDNES.cz