Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtenáři iDNES.cz píší o Romech a Čunkovi

  12:05aktualizováno  18:39
Jiří Čunek a Romové. To je téma, které hýbe společností už pár měsíců. Čtenáři iDNES.cz mají dnes šanci poslat vlastní názory a dotazy účastníkům veřejné diskuse Diskriminuje společnost Romy, nebo Romové společnost? Začíná v 15:00 v aule Ostravské univerzity v Ostravě.

Starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek - Starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek. | foto: Jan KarásekMF DNES

Své názory i dotazy do diskuse posílejte zde

Názory:

Domnívám, se, že za celou situaci si může naše společnost sama. Již desetiletí se s Romskou otázkou vůbec nic nedělalo a řešila se, již od dob totality vždy tím, že se odsouvala na vedlejší kolej. Řešení je podle mě především ve výchově jak Romů, tak většinové populace. Pokud se na Romy budeme dívat jako na problém, který se musí schovávat za zdi, budeme je strkat do obydlí, kde není zavedena voda ani elektřina a nebo do holobytů, bez jakékoliv snahy je postupně zařadit do naší společnosti a smířit se s některými jejich odlišnostmi, tak se asi nikdy lepší situace nedočkáme. Dodnes se například setkáváme s naprosto nepřípustnými jevy, kdy v populárních seriálech a zábavných pořadech jsou vyprávěny vtipy o Romech a nebo jsou Romové zobrazováni ve stereotypních situacích jako zloději, lidé se špatnou výslovností, hlupáci a lidé s početnými rodinami. Toto by podlě mě, mělo být naprosto nepřípustné. Navíc by se všechny vládní instituce měly snažit nepřizpůsobivé Romy zařazovat do běžného života a vyvracet jejich přístup, že se mohou zadarmo přiživovat na společnosti. Ovšem každý by si měl uvědomit, že pro někoho, kdo je pologramotný a hovoří špatně česky, protože se mu nedostalo ani základního vzdělání se bude do společnosti zařazovat jen z těžka.
----------
Filip Kolmer


Já sám jsem "bílý" a myslím, že nemám žádné předsudky. Když jsem studoval, tak jsem si o prázdninách přivydělával a byl jsem i v partě Romů. Musel jsem si zvyknout na to, že oni mají jiné zvyklosti a hlavně jiné priority. Ale byli to správní kluci a tvrdě dřeli. Někteří mne dodnes zdraví. Bohužel, existuje druhá skupina - ta uřvaná. Nepracují, ani nechtějí a zvykli si parazitovat na naší společnosti. A ti kazí jméno těm slušným. Největší problémem u Romů je nízké vzdělání. Je smutné, že sami Romové brání svým dětem ve vzdělání. Dokud se toto nezmění, nepohneme se z místa.
----------
Marcel

Abych řekl pravdu, je mi jedno jestli je člověk rom, nebo ne. Pokud pracuje, platí daně a chová se slušně (neomezuje mne) a dodržuje zákony pak je mi to jedno. Ale možná by bylo zajímavé znát statistiku v poměru k populaci. uvězněných a trestaných osob, nepracujících, osob pobírajících dávky apod v poměru k celkovému počtu ve společnosti.
----------
Zdenek

Víte, vede se tu diskuse o Romech jako skupině (nikoliv etnické)a už to samotné smrdí. Bavíme-li se o společensky nežádoucích jevech ve spojení se skupinou obyvatel, ke které jednotlivec patří už prostě z toho důvodu, že je snědý, má černé vlasy a oči, je taková diskuse zavádějící. A nejde tu o žádnou politickou korektnost. Jsem rom, a nechápu, proč mám mít pocit, že se mě tato diskuse týká.
----------
Stefan

Prakticky každá internetová diskuze musí být zrušena pro přemíru vulgárních a rasistických útoků na Romy. To už samo o sobě hodně vypovídá o stavu české společnosti. Kde má člověk s romským původem vzít chuť integrovat se do předem tak nenávistně naladěné společnosti? Vzdělání je jediná cesta, která nás bílé i Romy vyvede z temna. A jestli se Romům musí vnutit, jsem pro.
----------
Markéta

Dokud Romové nepochopí, že bez vzdělání nedostanou sebemenší šanci získat zaměstnání a respekt většiny, pak si můžeme dát všichni nohu za krk a stejně se nic nezmění. Chtít musejí obě strany. Dokud pouze jedna strana druhou jen korumpuje dávkami a ta druhá bez skrupulí bere, aniž projevuje sebemenší vůli ke změně a dokud je systém nastaven tak, že se jim nevyplatí pracovat, jsou všechny konference chytrých (?) hlav nanic.
----------
R.

Řešili jsme případ, kdy jsme do práce poslali 2 Cikány a 2 bílé. Okamžitě se tam mistrovi ztratily mobily a peníze. A výsledek vyšetřování ? "Bílý", student a budoucí právník, kradl. Věděl jasně, na koho z nich 4 to bude. I mistr i majitel firmy se pak divili a měli sto chutí použít fyzické tresty. Tak hluboko jsou u nás pohledy na Cikány zakořeněny a dokonce už i "bílými" zneužívány. Za čtvrté - rovnoprávnost. Žádné zvýhodňování, žádné žití na dávkách a zlodějně, neposílání dětí do škol a naopak učení řemeslu nejstaršímu nebo zlodějskému. Na jednu stranu je to z naší strany výpalné za to, že nás neokrádají bandy všude zevlujících asociálů bez rozdílu barvy pleti, na druhou stranu už je to výpalné příliš vysoké.

----------
Ing.Radovan Burkovič

Jsem taky romské národnosti. Je pravda,že je malá část Romů,kteří žijí spořádaně a ctí zákony. I tito se však svému etniku vyhýbají a snaží se, aby se jejich děti s nimi nestýkaly a žily a studovaly jako gádžovia. Takže se nedá mluvit o rasismu. Nebo je to rasismus, když solidní Rom (sám se nestydí za oslovení cikán) řekne učiteli, ať jeho dceru přeřadí raději do jiné třídy - jen aby nebyla v kontaktu s jinými Romy? Křičí jen ti, kteří si z tohoto problému udělali byznys (a prý nás zastupují!!!) a ti, kteří jen zneužívají sociální systém (flákači,ožralkové a čorkaři). Slušný cikán se za ně stydí. Já s panem Čunkem souhlasím - kdo nechce dělat, ať nedostává dávky.
----------
Petr

výsledky této ankety a jiné ankety, jestli bylo správné vést bezdomovce na korbě naklaďáku aby nezašpinil sanitku ve mne vzbuzuje obavy o stav myšlení,duševního zdraví nebo přinejmenším základů schopnosti tolerance k jinakosti u velké části populace. Zajímali by mne v této souvislosti názory p. Motejla na výsledky zmíňovaných anket.
----------
honza

Může drtivá většina Romů být doma a brát sociální přídavky z našich daní, ačkoliv nedělala žádnou práci z které by platila daň? Odpověď? Ne! Rovnoprávnost musí! být zachována ať ze strany bílých k Romům či naopak. Ve vládě toto téma obhajuje pan Čunek a je to správě. Kdyby se někdo nechtěl souhlasit s mým názorem ať se na týden přestěhuje k Romům včetně pana Topolánka, Bursíka či paní Stehlíkové. Jen bych chtěl, aby bydleli s nimi jen 7 dnů. Pak bych chtěl vidět co by říkali. Já ovšem neříkám, že všichni Romové jsou špatní, nepracují atd. Jsou samozřejmě "dobří", ale těch je pouze pár procent z celku.
----------
Vít Páník

Mně by se líbilo takové soužití s Romy nebo spolupráce s nimi, abych si vůbec neuvědomovala nějakou jejich odlišnost. Mám osobní zkušenost, že člověk po pár hodinách přestává barvu kůže či vizuální jinakost spolupracovníka vnímat, pokud pracuje a nedělá problémy - pracovala jsem např. s mulatkou. Ale co nikomu neodpustím, tak je to parazitický způsob života, vědomé lhaní, agresivita, hlučnost - to je bohužel právě to, co se romskému etniku nejvíc zazlívá. Stále se jim pomáhá a oni si toho neváží, naopak, jsou zosobněním přísloví podej prst a.... děkuji, že jsem se mohla vyjádřit.
----------
Svatka

Největší problémy by se daly vyřešit během jediné generace. Stačilo by otevřít povinné internátní školy, kde by vyučovali i romští učitelé. Romské děti by získaly pozitivní vzory a byly by odloučeny od negativního vlivu prostředí, ve kterém vyrůstají. Každý takový pokus je ale bohužel předem odsouzen k nezdaru jako odporující lidským právům.
----------
Pompo

Dobrý den,bydlím v Bruntále a když vidím,jak z 90% Romové dostali nové opravené byty v bývalých kasárnách a jak to tam vypadá teď... Musím dát panu Čunkovi bohužel jen za pravdu.Jak to je strašně utiskované etnikum...
----------
Jaroslav Pláňava ml.

..nemůžeme nazývat rasismem to,když lidem vadí, že někdo má pět i více dětí aniž by se staral o jejich budoucnost, a díky nim má měsíčně větší příjem než dva poctivě pracující rodiče, kteří si pečlivě rozmýšlejí kolik dětí a zda vůbec si mohou dovolit a jaká bude jejich budoucnost. Je směšné abychom někoho litovali, že nemá dostatečné vzdělání, když je u nás školství zdarma a povinné. Nejsme rozvojovou zemí, aby rodiče nevěděli jaké jsou jejich možnosti a co si mohou a nemohou dovolit.Samotná města by měla začít využívat více možnosti zaměstnant tyto lidi na obecně prospěšných pracech bez výmluv, že je to komplikované. Mělo by být samozřejmostí, že když dostávám sociální dávku, musím pro město odvést práci.
----------
Hana

Podle mého názoru je nejvyšší čas přestat občany České republiky dělit na Romy a ty ostatní a trvat na tom, aby práva a povinnosti měli všichni bez rozdílu stejné. Také je na čase změnit sociální systém, z něhož čerpají balíky peněz určité skupiny obyvatelstva (bez ohledu na barvu pleti), aniž by hnuly prstem. Sociální dávky samozřejmě ano, ale něco za něco.

----------
Helena Loučková

Jediná možná cesta asi je aby pro všechny lidi platily stejná pravidla a na jejich dodržování trvat. Hlavně žádné výhody a pozitivní diskriminace, nikam to nikdy nevedlo, vše je vždy jen zneužito, zničeno, vyhozené peníze.

----------
radši ne

Člověk ve vztahu ke svému okolí vychází především ze zkušenosti. Pokud mám špatnou zkušenost s nějakým jídlem, už si ho příště nedám. A pokud mám špatnou zkušenost s Romy, příště se jim vyhnu. Dokud nebude dost pozitivních zkušeností s Romy, budou se jim lidé v lepším případě vyhýbat.

----------
Edmund

Vážený pane Čunku, mám dotaz k Vašemu nechvalně proslulému výroku o tom, že "je potřeba se jet nejdřív někam opálit, na náměstí zapalovat ohně a dělat binec". Kdybyste znal základy psychologie, tak byste takový výrok nikdy nemohl vyřknout. Proto Vám základy vývojové psychologie připomenu: Každé malé dítě považuje to, jak se k němu jeho rodiče chovají, za normu. To znamená, že pokud se k němu rodiče chovají hezky a učí ho slušnému chování, dítě to považuje za naprosto normální, běžné a přirozené. A platí to i obráceně; Pokud ho rodiče učí krást lidem v tramvajích peněženky, lhát a okrádat turisty, dítě to opět považuje za něco normálního, naprosto běžného a přirozeného. To pane Čunku znamená, že kdybyste se Vy narodil do nějaké romské rodiny někde v Chanově či jiném ghettu, tak byste se nikdy nestal ministrem. Stal by se z Vás pasivní klient Úřadu práce, který by byl na úředníky agresivní, sprostý a pokud by Vám zkrátili podporu v nezaměstnanosti, tak byste si ten zbytek získal tou nejubožejší trestnou činností. Lidé by Vás nenáviděli stejně jako ty Romy, které jste vystěhoval na Jesenicko. Váš výrok uvedený na začátku svědčí o tom, že si nevážíte toho, že jste se narodil do slušné rodiny, která z Vás vychovala slušného a vzdělaného člověka. Ne všechny děti mají to štěstí narodit se do slušné rodiny, a važte si toho, že Vy jste to štěstí měl. A chtěl bych podotknout, že nejsem Rom. Jsem bílý, rozený Čech, mí rodiče jsou také bílí, rození Češi, a žádného Roma osobně neznám.
----------
Jakub

Dotazy do debaty:

Připadá vám slušné koupit z peněz městské pokladny bývalou administrativní budovu nějaké přidružené výroby nějakého bývalého statku v nějaké zastrčené vesnici a svůj domácí problém vyřešit tak, že jej do té dědiny jednoduše vyexportujete?
----------
Jindřich M.

Myslíte si pane Čunku, že Vaše kroky, které jste učinil, nebo činíte směrem k Romům, jsou správné, či-li něco z dlouhodobého hlediska řešící ? Nebo spíše politicky viděno, populární, či-li momentálně mediálně zdatné ?
----------
Jarmila F.

Dobrý den, mám v živé paměti rozhovor na IDnes s cikánskými předáky, kteří na fakt, že zneužívají veškeré dostupné dávky a jen se vezou na vplně paroubkovského populistického vtírání, reagovali větou: "takto jste si nás vychovali"!!! Proto se ptám - nenastal čas na převýchovu? Není čas ukončit rasistické protěžování cikánského obyvatelstva? Děkuji za odpověď,
----------
Milan Buriánek

Nějak jsem nepochopil smysl této debaty.Názor většinové společnosti na soužití s Romskou menšinou je notoricky známý a tímto "diskutováním"podle mého jen víříte xenofobní nálady ve společnosti.
----------
Lanta

Proč nelze vyřešit romskou otázku stejně jako např. ve Finsku, Itálii, Francii, atd. Dříve, za takzv. první republiky, to také nebyl problém, dokonce věřím, že oboustranné vztahy byly lepší, současnost svádí k otevírání problémů, které by ani problémy nemusely být. Vždyť nejde v zásadě o rasistický problém, ale o systém. Chceme-li demokracii, ať bílí či jiní, stejně hodnotní, znamená to především sebekázeň, která mnohým chybí. Způsob života romské menšiny je svoboddomyslný, a proto méně přizpůsobivý sebekázni obecně. Sama mohu říct, že mi můj "jižní" temperament dal práci, abych se zkrotila, bez ohledu na dobu a režim. Ale je nutné docílit, že musíme VŠICHNI myslet tak, že se spoléháme sami na sebe a nečekáme bezpracné výhody, ani "lid", ale ani naši páni představitelé, kterým toto zrovna moc nejde ( kromě výjimek).

----------
Marie

Docela by mi zajímal názor, jaký je rozdíl mezi pojmenováním Rom a cikán resp. Čech a gádža. Není pojmenování gádža urážka Čecha stejně jako se Rom cítí být pohoršen, když se o něm mluví jako o cikánovi?!
----------
Tomáš

Myslím, že velký problém současného stavu soužití většinová x romská společnost tkví dle mého v malé informovanosti o romské inteligenci (míněno vš vzdělaných apod.). Většina z nich, alespoň dle mých informací se pak se svými romskými spoluobčany přestane stýkat, nesnaží se je dále motivovat ve vzdělávání, nesnaží se jim pomáhat .. jsou naopak rádi, že jsou pryč a že se vyřadí z jejich "davu". Lidé pak ale vidí jen ty horší příklady a neschopnsot cokoliv podniknout .. kdežto schopní se ztratí ... Nemyslíte tedy, že v integraci romů do většinové společnosti má velký dluh právě sama romská inteligence?
----------
Václav Maixner

 Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz