Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtenáři iDNES.cz dali pravici ústavní většinu bez ČSSD ve Sněmovně

  12:00aktualizováno  21. května 14:11
Skoro tři týdny hlasovali čtenáři ve virtuálních volbách iDNES.cz. Učinili tak 63 563krát a dali jednoznačně přednost pravici. TOP 09 získala téměř polovinu imaginárních poslaneckých křesel, při spojení s ODS by měla pohodlnou ústavní většinu. Navíc bez ČSSD, které čtenáři nedopřáli ani pět procent.
Ve virtuálních volbách iDNES.cz jste mohli hlasovat do 21. května 12:00. Ilustrační foto

Ve virtuálních volbách iDNES.cz jste mohli hlasovat do 21. května 12:00. Ilustrační foto

Do hlasování jsme 3. května zařadili všechny tehdy známé strany, které se budou o hlasy voličů ucházet za týden ve skutečných volbách.

Výsledky virtuálních voleb najdete zde

Figuruje tam také Národní prosperita, která z voleb odstoupila až po vyhlášení ankety. Získala ale jen šest hlasů. Na možnost "Nepůjdu volit" kliklo 535 lidí.

Straně TOP 09 dopřáli čtenáři iDNES.cz tolik hlasů, kolik jí dosud nepřiznal žádný ze sociologických průzkumů renomovaných agentur. Tam se pohybovala maximálně kolem 15 procent, v anketě vyhrála se třiatřiceti.

Poslanecká sněmovna podle virtuálních voleb čtenářů iDNES.cz.

To by podle hrubého přepočtu stačilo na 92 mandátů a úvahy o tom, zda nesestavit menšinovou vládu, třeba s podporou ODS. Nebo se s ní spojit a využít jejích 23,1 procenta pro pohodlnou vládu.

Dohromady by TO 09 a ODS měly 158 mandátů. Ústavní většina nutná k zásadním změnám pořádku je přitom ve Sněmovně 120 hlasů.

Speciál iDNES.cz k volbám do Sněmovny

S 11,3 procenta by podle ankety v lavicích usedlo také 26 zástupců Věcí veřejných a 16 členů Strany zelených. Ta byla v předvolebních průzkumech pod nutnou pětiprocentní hranicí, u čtenářů však získala 6,5 % hlasů. (vývoj předvolebních průzkumů můžete sledovat zde)

Objednejte si Volební SMS

Jak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz.

Je na tom lépe než favorit skutečných voleb, ČSSD. Ve virtuálním hlasování získali sociální demokraté jen 4,3 procenta a na místa ve Sněmovně by neměli nárok.

Z dosavadních parlamentních uskupení vypadli také lidovci se ziskem 3,1 procenta hlasů, necelá dvě procenta získali komunisté.

Tříprocentní hranici, která dává stranám nárok na minimálně šestimilionový státní příspěvek na činnost, překročila ještě Strana svobodných občanů s téměř čtyřmi procenty, Česká pirátská strana a Strana práv občanů Zemanovci. Všechny měly víc než KDU-ČSL. Už při zisku 1,5 % politické strany dostanou státní příspěvek ve výši 100 Kč za každý získaný hlas.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sněžení a silný vítr hrozí Česku až do čtvrtka. Na horách budou závěje

Řidiče i cyklisty v Hradci Králové překvapilo husté sněžení (16.1.2017).

Meteorologové varují před silným sněžením, vichrem a náledím. Výstraha ČHMÚ platí pro všechny kraje České republiky až...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

ŽIVĚ: Máme tu další pokus, jak nám vnutit kvóty, burcoval poslance Okamura

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz