Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČT se odmítla dělit o přímý přenos Zemanovy inaugurace

  8:50aktualizováno  8:50
Inauguraci nového prezidenta Miloše Zemana bude vysílat živě pouze Česká televize. Hrad musel z kapacitních důvodů vybrat jen jednu televizi a dohodl se s veřejnoprávní stanicí. ČT se však rozhodla o signál nedělit, ačkoliv jiná média o něj projevila zájem.

Pohled do režie v newsroomu České televize. Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Česká televize nebude přímý přenos z inaugurace prezidenta republiky poskytovat ke sdílení v době aktuálního vysílání žádnému jinému domácímu provozovateli televizního vysílání ani poskytovateli internetového zpravodajského obsahu," informoval ředitel ČT Petr Dvořák.

"Důvodem je skutečnost, že náklady na zajištění přímého přenosu jsou hrazeny z televizních poplatků. Ty jsou ze zákona určeny na poskytování veřejné služby," dodal Dvořák s tím, že veřejná služba bude zajištěna prostřednictvím volně šířeného televizního kanálu a webu ČT.

Hrad žádnému jinému médiu nedal možnost vysílat událost živě. "Ve Vladislavském sále Pražského hradu je bohužel kapacita na zajištění pouze jednoho přímého televizního přenosu. Tradičně ho obstarává Česká televize," uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

O upřednostňování jednoho média podle něj nejde. "Zájem Kanceláře prezidenta republiky vždy byl a je i nyní, aby veřejnoprávní televize poskytla signál z této akce všem ostatním médiím, které o to projeví zájem," doplnil mluvčí.

Když to jde...

Česká televize v minulosti poskytla jiným médiím například přímý přenos ze smutečního rozloučení s prezidentem Václavem Havlem či z pohřbu ombudsmana Otakara Motejla. Každoročně se s dalšími televizemi dělí o novoroční projev prezidenta.

Sdílení signálu je běžnou praxí také v zahraničí. O živé vysílání se média dělila například u svatby prince Williama a Kate.

Přístup obou institucí vyvolal kritiku, protože sdílení signálu ze státních událostí, které jsou kapacitně omezené, je v západním světě běžné. "Postup ČT je absolutně nepochopitelný, nikdy předtím se takto nechovala. Nevím, proč to dělá, když tvrdí, že nejde o sledovanost," řekl iDNES.cz ředitel zpravodajství TV Nova Vladimír Mužík. Nova chtěla přímý přenos odvysílat na portálu tn.cz.

"O přímý přenos jsme na Hradě žádali s tím, že pokud jej získáme, poskytneme jej bezplatně všem. A mysleli jsme to vážně, protože to není to samé, jako když si koupíte práva na vysílání Ligy mistrů. Toto je státní zakázka a Hrad podle mého udělal chybu, když ji nepodmínil tím, že se má přímý přenos poskytnout všem zájemcům," doplnil Mužík.

"Nenapadá mě, proč ČT takto postupuje. Není to úplně pochopitelné, protože v základním konceptu služby veřejnosti musí být notně obsažena představa, že když je událost zásadního významu, tak by se televize měla cítit povinna dostat ji k veřejnosti všemi dostupnými prostředky. To jest i přes jiné vysílatele. Ale je otázkou, zda inaugurace prezidenta je takovou událostí. To nedokážu posoudit," uvedl Jan Jirák z Centra pro mediální studia Univerzity Karlovy.

Rada ČT nevidí na postupu generálního ředitele Dvořáka a zpravodajského týmu nic špatného. "Pan ředitel mi vysvětlil, že my do přenosu investujeme peníze daňových poplatníků. A kvůli tomu nemůžeme připustit, aby se na náš účet k vysílání připojil ještě někdo jiný, kdo na to finančně nepřispívá. Jakmile materiál pořídíme, je k dispozici každému, kdo se o něj bude ucházet. Ale být bezprostředně u toho chceme jenom my, protože jenom my to platíme. Toto hledisko považuji za konsekventní," řekl iDNES.cz předseda rady Milan Uhde.

Přímý přenos chtěl odvysílat také portál iDNES.cz s tím, že ČT uhradí část nákladů. "Nabízeli jsme za podíl na signálu peníze, tedy jsme veřejnoprávní instituci snižovali náklady na pořízení přímého přenosu. Litujeme rozhodnutí ČT a nerozumíme mu. Sdílení signálu ze státních událostí, zejména z míst, kde není dost prostoru pro několik štábů, je ve vyspělém světě běžnou praxí," uvedl šéfredaktor iDNES.cz Michal Hanák.

Události značného významu? Jen sport...

Podle zákona nesmí provozovatel televizního vysílání využívat výhradní práva k vysílání události značného společenského významu způsobem, který by podstatnou část veřejnosti v České republice zbavoval možnosti sledovat tuto událost v přímém přenosu nebo ze záznamu v celoplošném televizním vysílání v nezakódované podobě a bez zvláštního poplatku.

Události značného společenského významu

Z vyhlášky ministerstva kultury 233/2001 Sb.:
1. letní olympijské hry,
2. zimní olympijské hry,
3. mistrovství světa ve fotbalu v rozsahu
  a) všech utkání reprezentačního družstva České republiky,
  b) semifinálových utkání a finálového utkání,
4. mistrovství Evropy ve fotbalu v rozsahu
  a) všech utkání reprezentačního družstva České republiky,
  b) semifinálových utkání a finálového utkání,
5. mistrovství světa v ledním hokeji v rozsahu
  a) všech utkání reprezentačního družstva České republiky,
  b) semifinálových utkání a finálového utkání,
6. mistrovství světa v lehké atletice

Zdroj: RRTV

Seznam událostí značného společenského významu upravuje vyhláška ministerstva kultury. V ní jsou ale nyní vyjmenovány jen sportovní akce, které jsou ovšem v drtivé většině případů upraveny přísnými speciálními smlouvami ohledně zacházení s pořízeným televizním materiálem.

Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání také říká, že existují "událostí, které jsou předmětem zvýšeného zájmu veřejnosti". Konkrétně je už ale nevyjmenovává.

Inaugurace prezidenta je podle předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřiny Kalistové událostí, u níž se předpokládá zvýšený zájem veřejnosti.

V takovém případě zákon nezakazuje udělit výhradní vysílací právo, říká ale, že vysílatel musí umožnit ostatním provozovatelům "přístup k signálu přenosu nebo poskytnout záznam této události za účelem pořízení krátkého zpravodajského výňatku podle vlastního výběru do svých všeobecných zpravodajských pořadů".

Protože ČT druhou možnost umožní, RRTV považuje její přístup za zákonný. "Pokud bude inaugurace prezidenta zpřístupněna pouze jedinému provozovateli vysílání, nebude to v rozporu se zákonem, pokud takto oprávněný provozovatel dodrží veškeré zákonné požadavky," uvedla předsedkyně Rady Kalistová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...Další z rubriky

Muž v Plzni zkolaboval po úderu blesku, oživit se ho už nepodařilo

Noční bouře na jihu Čech. Ilustrační foto

Plzeňští záchranáři vyjížděli v pátek k muži, který po úderu blesku upadl do bezvědomí. Oživit se ho však už...

Poslanci odložili rozhodnutí o vydání komunisty Ondráčka ke stíhání

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček v Poslanecké sněmovně (leden 2018)

Sněmovna se začala zabývat policejní žádostí o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání....

Neztrácejte s nimi čas, jednejte o daních s opozicí, vybídl Stanjura ANO

Zbyněk Stanjura (ODS) před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové vládě Andreje...

S nabídkou, aby hnutí ANO Andreje Babiše neztrácelo čas s ČSSD a zahájila politická jednání s ODS o budoucí podobě...Najdete na iDNES.cz