Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČT prodala majora Zemana lacino, jiní nabízeli víc

  4:26aktualizováno  4:26
Komunistický zaprodanec major Zeman se vrací, a s ním i praktiky, nad kterými zůstává rozum stát. Česká televize poskytla licenci na seriál 30 případů majora Zemana, DVD s prvními dvěma díly se objevily v neděli jako příbal jednoho z bulvárních deníků.

Vladimír Brabec coby major Zeman - Herec Vladimír Brabec coby major Zeman v propagandistickém totalitním seriálu | foto: TV Prima

Co předcházelo cestě seriálu z archivu ČT do trafik a benzinových pump? Cesta to byla bouřlivá. A majora Zemana po ní bezpečně provedl generální ředitel ČT Jiří Janeček.

17. srpna se otevřely dveře obchodního ředitele ČT Pavla Krumpára. Stál v nich generální ředitel Janeček a vedl s sebou dvaatřicetiletého Hynka Čecha, který se zatím zabýval převážně pořádáním zábavných akcí s adrenalinovými sporty.

Janeček chtěl, aby s ním obchodní ředitel uzavřel smlouvu na vydání 30 případů majora Zemana na DVD. "To je běžné, oslovují mne různé subjekty. Předávám je příslušným ředitelům," vysvětluje dnes Janeček.

Obchodní ředitel pozval na jednání i vedoucí obchodního oddělení Vlastu Štrblíkovou, která měla vydávání nosičů a poskytování licencí pod palcem. Ta se podívala na nabídku, kterou Hynek Čech držel v ruce, a rozesmála se.

"Nabízel České televizi 1,5 milionu za poskytnutí licence, to je naprosto směšně. Na místě jsem spočítala, že obvyklá cena by byla mnohem vyšší, tak 16 milionů korun," popisuje Štrbíková.

Uběhlo pár měsíců. Hynek Čech má uzavřenu smlouvu, kterou podepsal Jiří Janeček, za podmínek, které nejsou pro ČT výhodné. A Vlastu Štrbíkovou, která proti chystané transakci bojovala, Janeček ze dne na den odvolal. Předtím jí však ještě nabídl, že může dělat pomocného dělníka.

Jiní nabízeli víc
Ale popořadě. Po první schůzce s Hynkem Čechem už Štrbíková na žádné jednání přizvána nebyla. "Už jsem jen dodávala podklady k jednání a neustále zpochybňovala nabídku pana Čecha," popisuje následující týdny Štrbíková. Přesto má na pokyn shůry Hynku Čechovi zaslat smlouvu.

"Zatím nic neposílejte, ještě promluvím s generálním ředitelem," vyslyší její varování Pavel Krumpár, který je mezi Štrbíkovou a Janečkem spojkou. Ale u generálního ředitele nepochodí.

Protože upozorňování na chystaný podfuk nepomohlo, rozhodne se obchodní ředitel Pavel Krumpár spolu se Štrbíkovou vypsat výběrové řízení. V září osloví 12 firem, které se pohybují na trhu, i Hynka Čecha. Ten už si mezitím stihl založit firmu Český film Praha, v srpnu totiž ještě v žádné firmě vydávající DVD nefiguroval.

"Chtěl jsem se chovat jako dobrý hospodář a porozhlédnout se po trhu, jaké podmínky na příbaly seriálu k novinám nabízí jiné firmy," vysvětluje výběrové řízení Krumpár.

A po týdnu bylo jasno – nejvýhodnější nabídku dala společnost North Video, za ní v závěsu další dvě firmy s bohatými zkušenostmi. North Video nabídlo televizi nevratnou částku 8 milionů korun a kalkulaci, podle níž by zisk pro ČT mohl být až 21 milionů korun. Hynek Čech nezareagoval.

V pondělí 8. října generální ředitel Janeček odvolává Vlastu Štrbíkovou z funkce. Personální oddělení jí nabídne podřadnou práci, tu Štrbíková nepřijme a už nesmí vstoupit do budovy ČT.

O den později Janeček uzavírá smlouvu s firmou Hynka Čecha: nevratná částka pro ČT je 3 miliony, další peníze nejisté. Vypočítávají se totiž z čistého zisku, který je pofiderní – u smlouvy chybí jakákoliv kalkulace.


Kolik za Majora Zemana?

Co nabízely firmy za seriál

North Video (neuspěla): Firma prošla výběrovým řízením.
Nabídla ČT:
– nevratnou částku 8 milionů korun
30 % hrubého obratu, v ideálním případě při všech prodaných nosičích 21 milionů korun
– garantovali 7,18 Kč z každého prodaného DVD
– neprodané nosiče by šly k tíži firmy, nechtěla se totiž dělit o zisk, ale o hrubý obrat
– North Video je zároveň firmou, která DVD sama lisuje
– že seriál na DVD opatří slovem historika, který by historické události ze seriálu uvedl na pravou míru
– jako příbaly novin prodali už přes 50 filmů, dalších 150 mají připraveno k vydání, orientují se na trhu a jejich nejskeptičtější odhad zisku je 19 milionů pro ČT

Český film Praga (uspěla): Firma neprošla výběrovým řízením.

– majitele Hynka Čecha přivedl generální ředitel Jiří Janeček
– v počátcích vyjednávání neměl Čech ještě založenu firmu na vydávání DVD
– podle podepsané smlouvy odvedl ČT nevratnou částku 3 miliony korun
– dále se zavázal odvést ČT 50 % z čistého zisku, tedy po odečtení všech nákladů, to je méně než 30 % z hrubého obratu
– zisk se nedá ani odhadnout, u smlouvy chybí kalkulace

"Domluvil jsem se s ČT, že kalkulaci dodám později," vysvětluje Hynek Čech. A co když nakonec při celém řetězci, kterým Major Zeman prochází (Český film je jen prostředník, DVD dál prodává) bude zisk třeba korunu – nebo dokonce žádný?

"Už jsem složil televizi nevratné 3 miliony, to jim zůstane. To víte, je to obchod, to se nikdy neví dopředu, jak dopadne," říká obchodník Čech.

Podpisové schvalovací kolečko, kterým každá smlouva v ČT před uzavřením projde, navíc začíná až den poté, co ji Janeček uzavřel. "Smlouvu jsem podepsal na základě vyhodnocení a podkladů obchodního ředitele Krumpára," vysvětlil Janeček. Ten to však vidí trochu jinak.

"Někdy je nutné ctít firemní hierarchii," vysvětlil vyhazov Štrbíkové její nadřízený Krumpár. Jeho podpis na smlouvě není, i když na ni správně patří. "Všechno bylo pod tlakem, a nejen časovým. Taky semi to nelíbí, ale je tu ta hierarchie. Smlouvu jsem ale já nepodepsal," dodal Krumpár.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz