Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČT poprvé osloví část diváků polsky

  15:07aktualizováno  15:07
Ve zpravodajství České televize poprvé zazní polština. Ostravské studio bude v tomto jazyce vysílat krátký blok v rámci regionálního večerníku Report. Na přípravě relace s týdenní periodicitou pro čtyřicetitisícovou menšinu se budou společně s českými kolegy podílet i pracovníci polských médií.

"Pro Českou televizi je to novum. Nikdy v historii zpravodajství v polštině nevysílala," ujistila iDNES mluvčí ostravského studia ČT Jolanda Pilařová.

"Pořad vznikl z iniciativy ostravského studia a mám za to, že kolegové vědí, co dělají. V každém případě je tento druh pořadu potřebný," řekl iDNES šéf zpravodajství České televize Zdeněk Šámal.

Zákon o České televizi zahrnuje poskytování vyvážené nabídky pořadů pro všechny skupiny obyvatel a rozvíjení kulturní identity včetně příslušníků národnostních nebo etnických menšin.

ČT se v této oblasti doposud zaměřovala zejména na romskou menšinu, pro niž pravidelně připravuje publicistické magazíny. "O žádných dalších podobných projektech pro menšiny nevím. Nyní nic neplánujeme," podotkl Šámal.

Regionální vysílání v polštině startuje ve čtvrtek 4. září. Podle záměru ostravského studia půjde o pětiminutový blok zpracovaný polskými redaktory. Jednou týdně, vždy ve čtvrtek, bude uzavírat regionální večerník Report.

Polské vysílání oddělí od předchozího zpravodajství obrazový a zvukový předěl. Divákům hovořícím polsky nabídne autentický týdenní zpravodajský souhrn moderovaný v jejich jazyce a doplněný českými titulky.

Vysílání pro 40 tisíc lidí
Doposud mohla polská menšina na severu Moravy a ve Slezsku čerpat aktuální informace ve svém jazyce z vysílání Českého rozhlasu Ostrava, který pravidelně pětkrát týdně od pondělí do pátku v podvečer vysílá zpravodajský souhrn pod názvem Kwadrans polských aktualit.

Při posledním sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001 se k polské národnosti přihlásilo 51 968 lidí, což je půl procenta všech obyvatel země. Zhruba dvě třetiny - 38 908 - žije v Moravskoslezském kraji. Magazín Report lze vidět i v Olomouckém kraji, kde žije dalších 726 lidí s polskou národností.

V konkurzu na moderátora polské televizní relace uspěl pětadvacetiletý Tomáš Nešcák z Bohumína. "Časem budou mít diváci možnost setkávat se i s dalšími moderátory a redaktory," podotkla v tiskové zprávě Česká televize.

Spolupráce s Poláky
Rozhodnutí o vysílání v polštině padlo v redakci zpravodajství ostravského studia pod vedením Ivo Šebestíka. Poté ho schválil i ředitel studia Ilja Racek. Garantem projektu za redakci zpravodajství České televize je Šárka Bednářová.

"Snažíme se polskou menšinu oslovovat pravidelně už delší dobu. Novému zpravodajskému bloku předcházela jednání s představiteli polské menšiny o vzájemné inspiraci, předávání informací a věcné spolupráci," podotkla mluvčí Pilařová.

S ostravským studiem ČT tak budou spolupracovat redaktoři menšinového listu Glos ludu, Polské televize v Katovicích a dalších polských médií, kteří mají na polské vysílání dohlížet zejména z odborného hlediska.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Najdete na iDNES.cz