ČT podá za zveřejnění auditu žalobu

  11:41aktualizováno  11:41
Brno, Praha - Vztahy mezi Českou televizí a Iniciativou ČT - věc veřejná se ani ne po půl roce od ukončení televizní krize opět přiostřily. Sdružení totiž na svých internetových stránkách zveřejnilo výsledky auditu, který proběhl v brněnském studiu ČT a odhalil špatné hospodaření. Vedení České televize se kvůli zveřejnění auditu chystá podat žalobu na neznámého pachatele. Ve čtvrtek navíc zakázalo odvysílat reportáž, která se auditem zabývá.

Podle generálního ředitele ČT Jiřího Balvína si na zveřejnění výsledků stěžovala především auditorská firma HZ Praha. "Žalobu sestavuje naše právní oddělení, které je v kontaktu s firmou HZ Praha. Ta se zveřejněním auditu hrubě nelíbí," řekl iDNES Balvín.

"My jsme to na stránku nedali a pan Rychlík (zástupce Iniciativy ČT - věc veřejná, pozn. red.) tvrdí, že neví, jak se to tam dostalo. Policie však snadno odhalí, z jakého počítače se text na stránku dostal," poznamenal generální ředitel.

Iniciativa: Lidé by měli mít právo vědět o ČT všechno
Zástupci iniciativy si však myslí, že by lidé měli mít právo vědět, co se ve veřejnoprávním médiu děje.

"Na žalobu nebudeme reagovat. Občané mají právo mít informace o veřejnoprávní televizi, kterou si platí," tvrdí Zdeněk Plachý, mluvčí brněnské Iniciativy ČT - věc veřejná.

Podle Balvína se musí Česká televize žalobou od zveřejnění auditu především distancovat. "My audit nesmíme vůbec zveřejňovat. O tom co se zveřejní, rozhoduje pouze auditorská firma," dodal pro iDNES Balvín.

Právnička: Trestný čin nebude snadné dokázat
Brněnská právnička Regina Komárková pochybuje, že by v případě zveřejnění auditu mohlo jít o trestný čin.

"Podle mého názoru policie asi případ odloží. Česká televize sice může argumentovat, že šlo o porušení obchodního tajemství, ale nedokážu si představit, jak by televize dokazovala způsobenou škodu," řekla brněnská právnička Regina Komárková.

Chystají se další demonstrace?
Na úterý 3. července se chystají zástupci Iniciativy ČT - věc veřejná do Prahy na jednání Rady České televize. Asi v patnáct hodin předloží televizní radě své stanovisko ke kauze ředitele brněnského studia Zdeňka Drahoše. "Iniciativa ho totiž podezřívá ze zneužití veřejnoprávního média k soukromým zájmům," sdělil brněnský mluvčí Iniciativy Zdeněk Plachý. "Třetího července nás k televizi přijde podpořit řada lidí. Předáme tam svědecké výpovědi a důkazy, nahrávky a různé písemnosti," prozradil Plachý.

Vedení ČT zakázalo pořad o auditu
Redaktoři České televize měli do čtvrtečního večerního pořadu Událostí "Tady a teď" připravenu reportáž o auditu v brněnském studiu ČT a působení tamního ředitele Zdeňka Drahoše.

"Vysílání pořadu je odloženo do doby, než se k auditu vyjádří Rada ČT," řekl iDNES ředitel zpravodajství Zbyněk Honys, který se o osudu příspěvku radil s generálním ředitelem ČT Jiřím Balvínem. S tímto odůvodněním ovšem nesouhlasí redaktoři.

Podle zástupce vedoucího oddělení reportérů Jana Tobiáše je rozhodonutí vedení ČT irelevantní. "Nejsme na radě nijak vázáni. Výsledky auditu studia v Brně navíc v reportáži nijak nekomentujeme, pouze interpretujeme," řekl iDNES Tobiáš.

Audit: mohlo dojít i k poškození České televize
Z šetření auditorů vyplývá, že se v ČT Brno špatně hospodařilo s částí majetku, vysílala se reklama za nízké ceny a zakázky dostávaly firmy, jejichž majitelé byli ve sledovaném období zaměstnanci ČT, což je střet zájmů.

INFORMAČNÍ SERVIS
ČESKÁ TELEVIZE
- VĚC VEŘEJNÁ

"V Brně byla odhalení auditorů nejzávažnější. S rozhodnutím pořad nevysílat nesouhlasíme, ale to je plně v kompetenci pana Honyse," dodal Tobiáš.

Výsledky auditu v brněnském studiu naznačují, že Česká televize mohla být poškozena. Například v pořadu Bolkoviny z roku 1997 se prezentovali sponzoři za neobvykle nízkou cenu.

"Ve smlouvě je odměna pro ČT čtyřicet tisíc za sponzora. Odhad tržní ceny u pořadu vysílaného v hlavním vysílacím čase se pohybuje od dvou set do čtyř set tisíc," uvádí se ve zprávě firmy HZ Praha, která audit zpracovávala.

"Aby se podobné případy nemohly opakovat, budou se muset stanovit nová pravidla. Proto jsme se na kolegiu v Praze dohodli změnit systém řízení jednotlivých studií. Bude muset být daleko jasnější, kdo má za co odpovědnost," řekl před nedávnem ředitel brněnského studia ČT Zdeněk Drahoš.

"Na webu www.ct-vv.cz je umístěn celý audit v ČT Brno. Soudný člověk si tento audit přečte a sám posoudí, nakolik se naše podezření, týkající se “hospodaření” Zdeňka Drahoše, potvrdila," doplnil Plachý.

Kdo je Zdeněk Drahoš

1992 Stává se ředitelem brněnského studia České televize
1998 Účastní se konkursu na generálního ředitele České televize
leden 2000 Účastní se dalšího konkursu na generálního ředitele
říjen 2000 Brněnské občanské sdružení Brno 20/21 vytýká Drahošovi neprůhledné řízení, nejasné hospodaření i nevýraznou dramaturgickou koncepci. Drahoš to odmítá. Ředitel ČT Dušan Chmelíček nařizuje kontrolu, zpráva hovoří o podezření ze skryté reklamy.
18. prosince 2000 Chmelíček oznamuje, že navrhne Radě ČT Drahošovo odvolání. O den později rada návrh zamítá.
prosinec 2000 účastní se konkursu na generálního ředitele
leden 2001 Jiří Hodač Drahoše pověřuje výkonem funkce ředitele programu ČT - ten ji nejprve odmítá vzhledem k stávkové situaci v brněnském studiu. Místo šéfa programu opět přijímá 3. 1. 2001 s tím, že nastoupí počátkem února, po Hodačově odstoupení už o nové funkci neuvažuje.


 

 
Jedna z mnoha demonstrací, které se v době televizní krize konaly před brněnským studiem ČT

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Další z rubriky

Praha chce most na Výtoni rozšířit o třetí kolej, žádá o nový posudek

SŽDC představila návrh nové podoby železničního mostu na pražské Výtoni...

Praha preferuje rozšíření železničního mostu mezi Výtoní a Smíchovem na tři koleje, což by zvýšilo kapacitu...

Obžaloba v kauze jízdenek je absolutní lež, prohlásil u soudu Rittig

Lobbista Ivo Rittig na chodbě Městského soudu v Praze (10. prosince 2018)

Podnikatel Ivo Rittig v pondělí u soudu označil obžalobu v kauze tunelování pražského dopravního podniku za „absolutní...

Kvalita vzduchu se zhoršila, nejvíc nečistot dýchají lidé ve Slezsku

(ilustrační foto)

Nadlimitní imise alespoň jedné látky znečišťující ovzduší loni zatěžovaly bez zahrnutí ozonu 62,4 procenta českých...

Najdete na iDNES.cz