Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČT podá za zveřejnění auditu žalobu

  11:41aktualizováno  11:41
Brno, Praha - Vztahy mezi Českou televizí a Iniciativou ČT - věc veřejná se ani ne po půl roce od ukončení televizní krize opět přiostřily. Sdružení totiž na svých internetových stránkách zveřejnilo výsledky auditu, který proběhl v brněnském studiu ČT a odhalil špatné hospodaření. Vedení České televize se kvůli zveřejnění auditu chystá podat žalobu na neznámého pachatele. Ve čtvrtek navíc zakázalo odvysílat reportáž, která se auditem zabývá.

Podle generálního ředitele ČT Jiřího Balvína si na zveřejnění výsledků stěžovala především auditorská firma HZ Praha. "Žalobu sestavuje naše právní oddělení, které je v kontaktu s firmou HZ Praha. Ta se zveřejněním auditu hrubě nelíbí," řekl iDNES Balvín.

"My jsme to na stránku nedali a pan Rychlík (zástupce Iniciativy ČT - věc veřejná, pozn. red.) tvrdí, že neví, jak se to tam dostalo. Policie však snadno odhalí, z jakého počítače se text na stránku dostal," poznamenal generální ředitel.

Iniciativa: Lidé by měli mít právo vědět o ČT všechno
Zástupci iniciativy si však myslí, že by lidé měli mít právo vědět, co se ve veřejnoprávním médiu děje.

"Na žalobu nebudeme reagovat. Občané mají právo mít informace o veřejnoprávní televizi, kterou si platí," tvrdí Zdeněk Plachý, mluvčí brněnské Iniciativy ČT - věc veřejná.

Podle Balvína se musí Česká televize žalobou od zveřejnění auditu především distancovat. "My audit nesmíme vůbec zveřejňovat. O tom co se zveřejní, rozhoduje pouze auditorská firma," dodal pro iDNES Balvín.

Právnička: Trestný čin nebude snadné dokázat
Brněnská právnička Regina Komárková pochybuje, že by v případě zveřejnění auditu mohlo jít o trestný čin.

"Podle mého názoru policie asi případ odloží. Česká televize sice může argumentovat, že šlo o porušení obchodního tajemství, ale nedokážu si představit, jak by televize dokazovala způsobenou škodu," řekla brněnská právnička Regina Komárková.

Chystají se další demonstrace?
Na úterý 3. července se chystají zástupci Iniciativy ČT - věc veřejná do Prahy na jednání Rady České televize. Asi v patnáct hodin předloží televizní radě své stanovisko ke kauze ředitele brněnského studia Zdeňka Drahoše. "Iniciativa ho totiž podezřívá ze zneužití veřejnoprávního média k soukromým zájmům," sdělil brněnský mluvčí Iniciativy Zdeněk Plachý. "Třetího července nás k televizi přijde podpořit řada lidí. Předáme tam svědecké výpovědi a důkazy, nahrávky a různé písemnosti," prozradil Plachý.

Vedení ČT zakázalo pořad o auditu
Redaktoři České televize měli do čtvrtečního večerního pořadu Událostí "Tady a teď" připravenu reportáž o auditu v brněnském studiu ČT a působení tamního ředitele Zdeňka Drahoše.

"Vysílání pořadu je odloženo do doby, než se k auditu vyjádří Rada ČT," řekl iDNES ředitel zpravodajství Zbyněk Honys, který se o osudu příspěvku radil s generálním ředitelem ČT Jiřím Balvínem. S tímto odůvodněním ovšem nesouhlasí redaktoři.

Podle zástupce vedoucího oddělení reportérů Jana Tobiáše je rozhodonutí vedení ČT irelevantní. "Nejsme na radě nijak vázáni. Výsledky auditu studia v Brně navíc v reportáži nijak nekomentujeme, pouze interpretujeme," řekl iDNES Tobiáš.

Audit: mohlo dojít i k poškození České televize
Z šetření auditorů vyplývá, že se v ČT Brno špatně hospodařilo s částí majetku, vysílala se reklama za nízké ceny a zakázky dostávaly firmy, jejichž majitelé byli ve sledovaném období zaměstnanci ČT, což je střet zájmů.

INFORMAČNÍ SERVIS
ČESKÁ TELEVIZE
- VĚC VEŘEJNÁ

"V Brně byla odhalení auditorů nejzávažnější. S rozhodnutím pořad nevysílat nesouhlasíme, ale to je plně v kompetenci pana Honyse," dodal Tobiáš.

Výsledky auditu v brněnském studiu naznačují, že Česká televize mohla být poškozena. Například v pořadu Bolkoviny z roku 1997 se prezentovali sponzoři za neobvykle nízkou cenu.

"Ve smlouvě je odměna pro ČT čtyřicet tisíc za sponzora. Odhad tržní ceny u pořadu vysílaného v hlavním vysílacím čase se pohybuje od dvou set do čtyř set tisíc," uvádí se ve zprávě firmy HZ Praha, která audit zpracovávala.

"Aby se podobné případy nemohly opakovat, budou se muset stanovit nová pravidla. Proto jsme se na kolegiu v Praze dohodli změnit systém řízení jednotlivých studií. Bude muset být daleko jasnější, kdo má za co odpovědnost," řekl před nedávnem ředitel brněnského studia ČT Zdeněk Drahoš.

"Na webu www.ct-vv.cz je umístěn celý audit v ČT Brno. Soudný člověk si tento audit přečte a sám posoudí, nakolik se naše podezření, týkající se “hospodaření” Zdeňka Drahoše, potvrdila," doplnil Plachý.

Kdo je Zdeněk Drahoš

1992 Stává se ředitelem brněnského studia České televize
1998 Účastní se konkursu na generálního ředitele České televize
leden 2000 Účastní se dalšího konkursu na generálního ředitele
říjen 2000 Brněnské občanské sdružení Brno 20/21 vytýká Drahošovi neprůhledné řízení, nejasné hospodaření i nevýraznou dramaturgickou koncepci. Drahoš to odmítá. Ředitel ČT Dušan Chmelíček nařizuje kontrolu, zpráva hovoří o podezření ze skryté reklamy.
18. prosince 2000 Chmelíček oznamuje, že navrhne Radě ČT Drahošovo odvolání. O den později rada návrh zamítá.
prosinec 2000 účastní se konkursu na generálního ředitele
leden 2001 Jiří Hodač Drahoše pověřuje výkonem funkce ředitele programu ČT - ten ji nejprve odmítá vzhledem k stávkové situaci v brněnském studiu. Místo šéfa programu opět přijímá 3. 1. 2001 s tím, že nastoupí počátkem února, po Hodačově odstoupení už o nové funkci neuvažuje.


 

 
Jedna z mnoha demonstrací, které se v době televizní krize konaly před brněnským studiem ČT

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz