Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČT platí za vysílání rebelů

  0:01aktualizováno  0:01
Česká televize porušila během zimní krize zákon - často opakovaně - hned dvanácti různými způsoby a celé její vysílání bylo neobjektivní. Mělo sloužit pouze zájmům malé skupiny stávkujících zaměstnanců. Takový je názor Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která už v srpnu udělila ČT za zimní události dvoumilionovou pokutu a své rozhodnutí teď - vůbec poprvé v podobném případě - zveřejnila na internetu.

Rada ovšem sankci, podle zákona nejvyšší možnou, udělila pouze za vystupování redaktorů zpravodajství a moderátorů v "reklamách" a za to, že ČT neoddělovala tuto "reklamu" od ostatního vysílání.

"Pouze v tomto případě bylo možné použít zákon a podle něj udělit pokutu," řekl předseda rady Martin Muchka. "Celé naše zdůvodnění je vlastně takovou filozofickou tečkou za zimní krizí."

Za reklamu rada považovala hudební klipy zvoucí diváky na demonstrace na podporu stávkujících zaměstnanců a různá "oznámení", která se stávkujícím podařilo umístit na obrazovku. Tím ČT podle rady porušila zákon.

Konflikt se v ČT rozhořel v prosinci po jmenování Hodače ředitelem televize. Vzbouření redaktoři se odmítli podřídit novému vedení. Vysílali vlastní zpravodajství, Hodačův tým ho ale přerušoval. Spor ukončilo až jmenování Jiřího Balvína prozatímním ředitelem.

"Občané jiných profesí možnost tak široké prezentace (a navíc bezplatné) nemají," píše rada ve zdůvodnění. "Nepochybně lze nalézt celou řadu profesí početně vyšších, kterým tato možnost nebyla dána (nezaměstnaní, horníci zavíraných dolů, pedagogičtí pracovníci)."

Česká televize se před radou hájila tím, že odvysílání klipů vyplynulo ze smlouvy o mediální podpoře rozvoje občanské společnosti a že pozvánky na demonstrace byly pouhým objektivním oznámením důležité akce, o nichž ČT musí informovat.

Jenže rada vidí celý problém jinak: "V daném případě kompetentní orgány ani další příslušné složky nesignalizovaly ohrožení demokracie," stojí ve zdůvodnění. "Klipy lze považovat za jednostranně přihlížející k určité názorové orientaci malé skupiny."

Radě se mimo jiné nelíbilo ani to, že ČT v některých pořadech prezentovala pouze názory jedné strany sporu. Konkrétně šlo o přímý přenos pořadu Noc s Andělem, v němž zazněla kritika tehdejší Rady ČT a ředitele Jiřího Hodače.  Rada pro vysílání neuznala námitku ČT, že při živém vysílání nelze předem nikomu určovat, co smí říct a co ne.

Jenže to prý měla ČT vědět dopředu při výběru hostů: "Vzhledem ke známým okolnostem se zaměření těchto názorů dá předpokládat," míní rada. ČT se proti pokutě, nejvyšší ve své historii, odvolala k soudu. Dvoumilionovou pokutu v minulosti dostala pouze TV Nova za diskusní pořad o prostituci.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

Jedno jablko a jeden jogurt denně. Anorexie útočí na děti i zralé ženy

Ilustrační fotografie

Anorexie a bulimie nejsou jen nemoci teenagerů. Nových pacientů v posledních letech nejrychleji přibývá ve věkové...

Půlka domů má roky po povodních problém s plísní. Odborníci to vidí černě

Pavel Zelenka ze středočeských Klů bojuje s vlhkostí zdí i pět let po povodni.

Starostové obcí postižených povodněmi odhadují, že plíseň či vlhkost v domech má polovina obyvatel. Pro vyplavené domy...

Sobota je zatím nejteplejší den roku, meteorologové naměřili až 29 stupňů

Nejteplejší den roku na Náměstí Svobody v Brně. (1. srpna 2017)

Teploty se v sobotu vyšplhaly až téměř k tropické třicítce. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde meteorologové naměřili...

Najdete na iDNES.cz