Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČT odvysílá maraton ze střídání arcibiskupů. Krok vedle, míní odborník

  12:55aktualizováno  16:15
Nový arcibiskup Dominik Duka se v sobotu ujme při slavnostním ceremoniálu ve svatovítské katedrále úřadu. Česká televize z této události chystá více než sedmihodinové vysílání. "Je to krok vedle, s papežem nebo Velikonocemi se to nedá srovnávat," míní sociolog médií Tomáš Trampota.

Nový pražský arcibiskup a český katolický primas Dominik Duka. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Pořady věnující se novému českému arcibiskupovi Dukovi začínají na druhém programu České televize už pět minut po půl deváté ráno a končí až v jednu. Od devíti hodin ráno do čtyř odpoledne se Dukovi věnuje také čtyřiadvacítka.

"Je to obrovská událost této země, český arcibiskup se nevolí každý rok," vysvětluje rozsah vysílání mluvčí České televize Ladislav Šticha.

Jako médium veřejné služby podle něj ČT nejde po sledovanosti, ale nabízí programy pro všechny. "Přestože počet diváků, který bude pořad sledovat, neřešíme, čekáme, že bude mít tento program vzhledem k ohlasům na papežský speciál velký úspěch," míní Šticha.

Na ostrově ateismu je to krok vedle

Sociolog médií Tomáš Trampota si ale tak jistý není. "Vnímám to jako krok vedle, i když program může mít na diváky pozitivní vliv a dovést je k zamyšlení. Jsme ostrůvkem ateismu ve střední Evropě, podle mého názoru to tedy takovou relevantnost nemá," míní Trampota.

Podle odborníka na média z Karlovy univerzity se tento program nedá srovnávat s papežským speciálem nebo velikonočními a vánočními pořady a diváky nepřitáhne. Spíše zaplní díry v programu a také splní požadavky na dodržování přiškrceného rozpočtu televize.

"Na svátky jsou diváci intenzivně mediálně připravováni a programy sledují i nevěřící. Toto vysílání se stává rituálem, cyklicky se opakuje. Sobotní událost je ale něco jiného," dodal Trampota.

Rozsah programu věnovaný novému arcibiskupovi zarazil i vedoucí katedry žurnalistiky Karlovy univerzity Barboru Osvaldovou. "Myslím si, že je to zbytečně dlouhé. Pokud bude veřejnoprávní televize dělat takové přenosy, čekala bych, že se bude věnovat i jiným církvím," míní Osvaldová s tím, že neví o tom, že by Česká televize dala dostatečný prostor například pravoslavným nebo Židům.

O akci se postarají dobrovolníci

Podle posledních údajů z Českého statistického úřadu z roku 2001 se v Česku k víře přihlásilo 3,3 milionu lidí. Asi čtyři pětiny z nich, tedy 2,7 milionu se hlásí k římskokatolické církvi.

Dominik Duka se své povinnosti ujme v sobotu na mši, při níž převezme svatovojtěšský stolec. Očekává se účast vážených hostů, politiků i církevních představitelů ze zahraničí. Nového arcibiskupa přijedou podpořit i věřící, některé farnosti vypravují do Prahy autobusy.

Pro případ, že by se hosté nevešli do katedrály, bude na třetím hradním nádvoří před Zlatou branou připravena velkoplošná obrazovka. Podobně jako při loňské návštěvě papeže Benedikta XVI. v České republice zajistí hladký průběh akce dobrovolníci.

Dominik Duka byl jmenován papežem Benediktem XVI. v pořadí již 36. pražským arcibiskupem dne 13. února 2010. K témuž datu přijal papež rezignaci kardinála Miloslava Vlka. Vlk se svého úřadu ujal 1. června 1991.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Na dálnici D1 jsou kolony, řidiči se zdrží hlavně u Meziříčí a Beranova

Kolona aut a kamionů u jihlavského přivaděče na D1. (17.1. 2018)

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněhu sjízdné se zvýšenou opatrností. V noci na čtvrtek byly sněhové přeháňky a kvůli...

Najdete na iDNES.cz