Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČT dá stovku i ten, kdo nemá televizi

  10:22aktualizováno  10:22
Vládní strany prosadily ve sněmovně zvýšení koncesionářských poplatků. Za televizi se bude možná už od léta platit místo 75 korun stovka, poplatek za rádio vzroste z 37 na 45 korun. Podle novely by měly za přijímač platit všechny domácnosti, ať už ho vlastní, nebo ne.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Podporujete zvýšení poplatků za televizi na stokorunu?

Od ledna musí Česká televize snížit podíl reklamy ve vysílání z jednoho na 0,8 % času.

Pro zvýšení zvedlo ruku 91 ze 181 přítomných zákonodárců, tedy přesně tolik, kolik bylo nezbytně nutné pro jeho schválení. Proti byli poslanci opoziční ODS i komunisté. Zákon ještě posoudí Senát a prezident.

Padl tak dřívější návrh části koaličních poslanců, podle kterého by poplatky do roku 2010 ve třech krocích stouply až na 155 korun měsíčně a zároveň by veřejnoprávní televize zcela přišla o reklamu. Poplatky stouply naposledy v roce 1997.

Plať, i když se nedíváš
Novela dává rozhlasu a televizi přístup do evidence ministerstva vnitra. Porovnáním s databází poplatníků tak zjistí, jestli koncesionářský poplatek hradí alespoň jeden člen společné domácnosti. Pokud ne, mohou uložit pokutu až 15 tisíc nebo se soudit.

Může tak docházet ke kuriózním situacím, kdy manželé, kteří mají zapsané různé trvalé bydliště, budou muset platit za společný přijímač dvakrát. Od poplatků budou naopak nadále osvobozeni lidé s příjmy pod 1,4násobek životního minima, nevidomí či neslyšící.

POPLATKY ZA TV V EVROPĚ

stát poplatek v eurech podíl reklamy v %
Česko 28,16 1
Maďarsko 33,77 10
Polsko 40,14 15
Slovensko 29,00 3
Slovinsko 126,00 15
Belgie 200,00 10-15
Dánsko 276,00 15
Finsko 165,00 0
Francie 116,50 10
Chorvatsko 86,00 15
Irsko 107,00 10
Itálie 92,45 4
Německo 193,80 1,4
Nizozemsko součástí daně z příjmu 15
Rakousko 220,00 2,7
(zdroj: web České televize)
ČT nahradí reklamu podnikáním
"Zvýšení poplatků je pro Českou televizi řešením, které znamená krok dopředu, ale nijak televizi nezbavuje nutnosti hledat úsporná opatření i vyšší výnosy," řekl iDNES mluvčí České televize Martin Krafl.

Kavčí hory odhadují ztrátu, kterou jim způsobí omezení vysílacího času reklamy, na víc než 200 milionů korun. "Ztrácíme tím samozřejmě určitou pozici na trhu, ale budeme se snažit, abychom zbývající čas využili co možná nejefektivněji," řekl Krafl.

Veřejnoprávní televize podle něj bude hledat náhradní zdroje ve vlastním podnikání. Krafl ovšem popřel, že by ČT uvažovala o bankovní půjčce. "V tuto chvíli Česká televize o žádném úvěru neuvažuje, to nejsou pravdivé informace," dodal mluvčí.

O půjčce před měsícem hovořil finanční ředitel České televize František Lambert. Televize podle něj zvažovala až dvousetmilionový úvěr a údajně už vypsala výběrové řízení a obeslala několik bank.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Najdete na iDNES.cz