Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČT Brno možná změní šéfa

  9:38aktualizováno  9:38
Brno - Brněnské studio České televize možná změní po více jak deseti letech svého šéfa. Generální ředitel České televize Jiří Balvín splnil jeden ze závazků svého vítězného projektu a vyhlásil před dvanácti dny na post ředitele v Brně výběrové řízení. Učinil tak současně s konkurzy na další čtyři ředitelská místa v televizi. Ředitel Balvín chce postupně vyhlásit výběrová řízení na všechny důležité posty. "Teď jsem začal s výběrovým řízením na šéfa brněnského a ostravského studia, funkci finančního ředitele, ředitele zpravodajství a ředitele výroby," uvedl Balvín.

Balvína k vyhlášení konkurzu nevedla ani veřejná kritika současného vedení studia v čele se Zdeňkem Drahošem, ani fakt, že se hospodařením veřejnoprávní organizace zabývá ekonomická kontrarozvědka. Ta přitom koncem léta dospěla k názoru, že je celá věc mimořádně závažná a že se v brněnské televizi mohl stát trestný čin. Policie se však k vyšetřování zatím nechce vyjadřovat.

Kolik lidí se tedy o místo ředitele brněnského televizního studia uchází? Podle zprávy z ČTK celkem jedenáct, veřejně známých je však pouze pět zájemců. Zbytek zůstává utajen, Rada ČT o nich nechce informovat.

Čtěte více: KAUZA ČESKÁ TELEVIZE BRNO

Pět jistých
Mezi uchazeči je stávající ředitel Televizního studia Brno Zdeněk Drahoš a šéfdramaturg studia Jiří Florian. O funkci se uchází i nedávný šéfredaktor brněnského deníku Rovnost Jaromír Pohan, který již neuspěl v konkurzu na generálního ředitele ČT. Dalším kandidátem je šéfredaktor literárního měsíčníku Host Miroslav Balaštík. Ten se angažoval v iniciativách ČT - Věc veřejná a Brno 20/21, které několikrát ostře kritizovaly stávající vedení brněnského studia ČT.

Posledním známým kandidátem je někdejší majitel reklamní agentury Mars a majitel agentury vyrábějící televizní pořady Vítězslav Kopřiva. Agentura Mars se před několika lety dostala do sporu s prezidentským párem Havlových kvůli billboardu na boty s nápisem Dášenka a Václavka. Následný soudní spor Kopřiva prohrál a musel zaplatit několikamilionové odškodné.

Napřed se bude vyřazovat
"U všech uchazečů posoudíme, zda splňují podmínky výběrového řízení. Nevyhovující vyřadíme, zbývající postoupí do dalšího kola," uvedl mluvčí České televize David Jirušek. Všichni uchazeči museli předložit šestistránkový projekt. Jeho obsah není veřejný, někteří z kandidátů však o své vizi změn v brněnském studiu hovoří již dnes.

Vize adeptů na ředitele studia
"Podle mého názoru si druhé největší tuzemské město zaslouží více informací v hlavním vysílacím čase a zlepšení kvality regionálního zpravodajství. V tom případě považuji za nutné nejen rozšíření spolupráce s centrem, ale především se studiem ČT v Ostravě," uvedl například Pohan.

Podobně uvažuje i Kopřiva, který chce ale především rozšířit spolupráci s rakouskou televizí. "Za nejnutnější považuji zefektivnit práci studia, převést jej ze stávajících pěti budov do jednoho komplexu a připravit studio na digitální vysílání. Nehledat bariéry, kde nejsou, a umožnit profesionálům v regionu účinně se zapojit do tvorby a výroby pořadů v Televizním studiu Brno," řekl Kopřiva.

Balaštíkovi jde především o to, aby se brněnské studio stalo svébytnou kulturní institucí. "Institucí výrazně programově profilovanou a otevřenou obrovskému tvůrčímu potenciálu, který Brno a Morava nabízí. Současná izolace a neschopnost komunikovat totiž nejen znicotňuje společenský a kulturní význam našeho regionu v rámci republiky, ale do znační míry deformuje i jeho identitu a dění uvnitř něj," míní Balaštík.

Zdeněk Drahoš a Jiří Florian jakékoliv informace o své kandidatuře zveřejnit odmítli. "S redaktory Mladé Fronty Dnes si nemám co říct," uvedl například Drahoš.

Pětičlenná komise z Prahy i odjinud
Který z kandidátů zvítězí, bude podle Balvína záviset především   na jejich odbornosti a praxi. "Nové lidi budou vybírat tří až pětičlenné komise složené z externistů z Prahy i z různých regionů," dodal. Všichni, kteří projdou do druhého kola, budou absolvovat pohovor. "V Brně bude 20. prosince. Mohou se ho zúčastnit i zástupci Rady České televize, a to jako veřejnost, bez možnosti ovlivnění výběru nejúspěšnějšího kandidáta," dodal Balvín.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Babiš skládá novou vládu už půl roku, rekordmanem je Topolánek

Jednání předsednictva a výboru hnutí ANO (12. dubna 2018)

Premiér Andrej Babiš útočí na letitý rekord Mirka Topolánka, který však není příliš k vychloubání. Topolánkovi totiž...

Ve čtvrtek padaly teplotní rekordy, v Brně naměřili přes 26 stupňů

Ilustrační foto

Nejvyšší teploty v Česku ve čtvrtek vystoupaly až nad 26 stupňů Celsia. Nejvýš se rtuť v teploměru dostala v...

Nový ředitel GIBS vzejde z výběrového řízení, řekl Babiš při interpelacích

Premiér Andrej Babiš při vystoupení na schůzi Sněmovny svolané 9. března v...

Při čtvrtečních sněmovních interpelacích se kromě zahájení provozu elektronických vězeňských náramků či údajného...

Najdete na iDNES.cz