Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ČSSR ve velkém kradla technologie ze Západu, od pneumatik po jogurty

  14:34
Za slušné pneumatiky, odolnou pšenici nebo levné televize vděčilo socialistické Československo špionáži. MF DNES při bádání v archivech komunistické Státní bezpečnosti zmapovala, že režim značnou část vědeckých úspěchů založil na krádežích patentů a technologií na Západě.
Pšenice, která se v Československu pěstovala, měla tendenci slehávat. Tak komunisté ukradli na Západě odolnější odrůdu.

Pšenice, která se v Československu pěstovala, měla tendenci slehávat. Tak komunisté ukradli na Západě odolnější odrůdu. | foto: Radek Miča, MAFRA

Československo řešilo vážný problém. Když bylo špatné počasí, nedala se sklízet pšenice. Kvůli dešti a větru často polehávala. Psala se šedesátá léta a komunistický režim si s problémem hravě poradil: Výzkumný ústav obilnářský požádal o pomoc vědecko-technickou rozvědku.

Špioni pak ukradli na Západě odolnější odrůdu, která se zde začala pěstovat. A pšenice už tolik nepolehávala a zvýšily se výnosy. Takhle řešil bývalý režim své zaostávání v průmyslu a ve vědě velmi často.

Vychází to najevo při studiu archivů bývalé Státní bezpečnosti. Až teprve poslední tři roky je totiž možné nahlížet i do složek rozvědky, která působila v zahraničí. Spisy jejího zvláštního oddělení, vědecko-technické rozvědky, přitom dosud ještě nikdo pořádně neprozkoumal.

"Z toho mála, co jsme zatím nastudovali, se ale dá říct, že bývalý režim tu nejdříve úplně zahubil národní hospodářství a pak se ho snažili saturovat tím, že kradli jako straky," řekl Pavel Žáček, poradce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů.

Tento ústav archivy totalitních složek podle zákona postupně zpřístupňuje.
Podle vědeckého pracovníka ústavu Petera Rendeka ukradla bývalá vědecko-technická rozvědka na Západě stovky materiálů.

"Je toho spousta. Než to všechno zanalyzujeme, budeme mít šediny," řekl a dodal: "Narazil jsem třeba na případ, kdy se jeden spolupracovník vědecko-technické rozvědky dostal ke vzorci výroby speciálního pancíře na německý bojový tank Leopard 2. Ukradli ho a řešili, jak by se to dalo využít při vývoji protitankových min."

Kradly se patenty i embargované materiály

Rozvědka ukradla na Západě třeba i novou technologii na výrobu pneumatik nebo na výrobu televizních obrazovek či kinofilmu. Na aktivity vědecko-technické rozvědky se MF DNES zaměřila, když mapovala život českého vědce Jiřího Bártka, jenž se objevil v seznamech agentů StB.

Ve spisu tohoto vědce, který by za své objevy mohl dostat i Nobelovu cenu, MF DNES zjistila, že spolupracoval s rozvědkou šest let a že přes ni propašoval do země množství nedostupných živých kultur a laboratorních přístrojů.

Jak ještě dohánělo Československo technologický náskok Západu? Kradly se technické patenty, embargované materiály z průmyslu a výpočetní techniky.
Bývalý náčelník vědecko-technické rozvědky Věroslav Sobek ve své knize, která letos vyšla, tvrdí, že se jim podařilo získat třeba technologii na výrobu kvalitnější titanové běloby, která se používala na karoserie aut a jež lépe odolávala korozi.

Stejně tak československá rozvědka ukradla technologii na výrobu kvalitnějších pneumatik, které pak za socialismu vyráběla firma Barum. To není zdaleka všechno. Z archivních materiálů vyplývá, že Češi se zaměřili i na Spojené státy, odkud odvezli třeba projekt na výrobu čpavku z benzinu.

Zájem rozvědky byl skutečně všestranný. V Japonsku se rozvědce podařilo získat technologii na zpracování živé kultury pro jogurty (tzv. bifidosložku). Československo okopírovalo i výrobu paraxylenu, který je potřebný při výrobě termoplastů či PET lahví.

Ukradené patenty využívaly hlavně "zázračné" Slušovice

Jak se s odstupem času dívat na činnost vědecko-technické rozvědky, o tom se dnes vedou spory. Zastánci "průmyslových krádeží" argumentují tím, že prospívaly národnímu hospodářství nebo pomáhaly výzkumu. "Prostředky do nás vložené se bohatě do ekonomiky vrátily a přinesly prospěch všem," uvedl Sobek.

Podle zprávy bývalého náčelníka celé rozvědky Josefa Housky z roku 1968 se "výsledky práce jednoho důstojníka vědecko-technické rozvědky vyrovnaly výsledkům jedenácti špičkových pracovníků Československé akademie věd".

Dnešní historici mají jiný názor a vědeckou špionáž za hranicemi odsuzují jako nemorální důsledek celého zločinného systému. Podle historika Pavla Žáčka komunisté vytvořili kolem republiky oponu, která zabránila svobodné výměně zboží, informací a pohybu osob. "Režim pak neměl dostatek peněz a vědeckých kapacit, tak si vytvořil mechanismus, jak sem dostat věci, které nedokáže vyrobit a vyvinout," řekl Žáček.

Ukradené technologie či okopírované patenty pak využívalo zejména JZD Slušovice, které za komunismu dostalo všelidovou přezdívku "zázrak socialistického hospodářství".

Další ukradené technologie se vyráběly v Aeru Vodochody, Tesle Rožnov nebo v ČKD. Týdeník Ekonom před časem napsal, že Tesla Piešťany vyráběla kopii amerického počítačového čipu Intel 8080A pod nápadně shodným označením TeslaMHB 8080A.

Stát se obává zpětných žalob

Stát musel při zpřístupňování archivních materiálů rozvědky, pro niž doma pracovalo 66 a v zahraničí 24 důstojníků, přihlížet citlivě i k možným soudním dohrám. Firmy ze Západu, kde rozvědka kradla, by se mohly i po letech domáhat náhrady škody za ukradené patenty a okopírované technologie.

Je tedy zřejmé, že řada produktů vědeckých rozvědčíků nebude nikdy zveřejněna. Nynější rozvědka se prý už průmyslové špionáži v takové podobě nevěnuje.

Přehled ukradených patentů

Lak na karoserie aut
Titanová běloba se používala jako základní nátěr na karoserie aut, ale český výrobek nebyl moc kvalitní, a tak velmi rychle plechy na autě rezavěly. Vědecko-technická rozvědka proto ukradla na Západě technologii, která umožnila daleko lepší odolnost proti korozi.

Pšenice, která neslehla
V Československu se v šedesátých letech pěstovala mironovská pšenice, která při trvalejších deštích trpěla tím, že se klasy položily. Výzkumný ústav proto požádal o pomoc rozvědku. Ta v cizině získala pšenici, jejíž stébla byla proti "poléhavosti" odolná.

Kinofilm z Japonska
Špioni ukradli v Japonsku postup pro nanášení fotograficky citlivější vrstvy filmu rychlostí 48 cm za sekundu. Aby se nepřišlo na to, že to byla průmyslová špionáž, vyráběl pak český výrobce FOMA kinofilm rychlostí "pouhých" 24 cm za sekundu.

Televizní obrazovka
Rozvědka zcizila i dokumentaci k výrobě televizních obrazovek. Jejich ruční výrobu pak mohli nahradit strojovou sklářskou výrobou. Ročně taková výroba velkých obrazovek prý přinesla hospodářství úsporu až 20 milionů korun.

Pneumatiky
Vědecko-technická rozvědka se na Západě dostala i k modernější technologii na výrobu pneumatik. Takže firma Barum mohla vyrábět konkurenceschopné výrobky. Západní firmy se pak divily, že při testech kvality je "Barumka" předčila o pět procent.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...