Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD zveřejněním fotek svých odpůrců zákon neporušila, rozhodl úřad

  9:05aktualizováno  10:37
Sociální demokraté zveřejněním fotografií svých odpůrců na internetu zákon o ochraně osobních údajů neporušili. Nesmí je ale použít k další identifikaci vyfotografovaných lidí, informoval Úřad pro ochranu osobních údajů. ČSSD si odpůrce fotila na svých předvolebních mítincích, podle mediálního poradce strany Dimuna se k tomu zatím nevrátí.

Sociání demokraté si na předvolebních mítincích fotili své odpůrce. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Úřad na ochranu osobních údajů rozhodl, že pouhé zveřejnění fotografií trestné není. "V tomto kontextu je třeba respektovat právo každého na šíření informací, které je využíváno jako jedno ze základních demokratických práv zejména v mediální oblasti," sdělila mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Pokud by ale byly tyto informace dále využívány pro účely identifikace účastníků akcí, pak by se o zpracování osobních údajů jednalo, upozornila Štěpánková s tím, že na takto vytvářenou databázi osobních informací by se zákon o ochraně osobních údajů aplikoval v celém rozsahu.

"Pokud naše mítinky nebudou napadat bojůvky s vulgárními gesty a s projevy, které mají zastrašovat naše příznivce, samozřejmě se nebudeme dál brátit tímto způsobem," nastínil další postup Petr Dimun.

Podle něj strana dala zveřejněním fotografií jasný signál, co chce a co ne, ale teď není návrat k této praxi "na pořadu dne". "Pokud ale uvidíme, že ODS nebo její příznivci zneužívají naše mítinky, pískají a zastrašují, zvážíme příslušné kroky, mezi které může patřit i to, že si budeme chtít opatřit důkazy, že to je organizovaná činnost," uvedl Dimun.

Fotky, které už jednou na stránkách byly zveřejněny, tam strana vracet nebude. ČSSD zdůvodňovala jejich pořizování tím, že si socialisté tímto způsobem prověřují, zda nejsou demonstranti placeni konkurenční ODS.

První fotografie strana v pondělí zveřejnila na webu v sekci s názvem "Galerie modrého týmu", ve čtvrtek ale všechny fotografie stáhla. (o stažení fotografií čtěte zde

Podle Dimuna by se teď ODS měla omluvit ČSSD za to, že podobným způsobem postupovala před minulými volbami. "My jsme nechtěli dělat estébácké praktiky tak, jak tomu činila ODS, která nejenom zveřejnila fotky, ale i jména lidí," uvedl Dimun.

"Foto pro Paroubka" už má 45 tisíc příznivců

Postoj sociálních demokratů kritizovala ODS. Předseda Mirek Topolánek postup ČSSD označil za nepřijatelný, strana tím podle něj vytváří atmosféru strachu. "Vytváření seznamu nepohodlných osob až příliš připomíná praktiky dávno minulé," podpořil jej místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer.

Po zveřejnění informací o fotogalerii ČSSD si odpůrci předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka na sociální síti Facebook založili skupinu s názvem Fotka pro Paroubka. Přihlásilo s k ní již téměř 45 tisíc lidí. Skupina vyzývala lidi, aby se nechali vyfotit se vztyčeným prostředníčkem a fotku Paroubkovi zaslali mailem.

"Obdrželi jsme zatím asi 1 500 až 1 600 fotografií se zdviženým prostředníčkem. Jestli to má v tom 'odéesáckém' pojetí znamenat 'Paroubku, jsi jednička', budiž. Ale tímto způsobem se politický názor nevyjadřuje. To gesto je přisprostlé, vypovídá leccos o tom člověku, který takto vyjadřuje svůj politický názor," uvedl Dimun.

Kromě fotek s leckdy vulgárními vzkazy strana dostává i maily vyjadřující podporu, podotkl Dimun.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pardubický hejtman otočil a podpořil Drahoše, chce strhnout i další

Prezident Miloš Zeman rozmlouvá s hejtmanem Martinem Netolickým při návštěvě...

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický před pěti lety jednoznačně vyjádřil podporu Miloši Zemanovi a při jeho...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz