Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD získala za parcelu u Lidového domu miliony

  15:22aktualizováno  15:22
P r a h a - Sociální demokracie získala prodejem pražské parcely, na které stojí obchodní centrum Millenium Plaza a hotel Marriot, 37 milionů marek, což je zhruba 654 milionů korun. Platba je podle místopředsedy strany Karla Kobese rozložena na sedmadvacet let, takže v tuto chvíli ČSSD získala "pouze" 220 milionů. Parcela byla součástí areálu Lidového domu, ve kterém sociální demokraté sídlí.

Na tiskové konferenci Kobes rovněž vysvětlil vztah sociální demokracie a akciové společností Cíl, která Lidový dům, a tedy už dnes prodanou parcelu vlastnila.

Společnost podle něj darovala veškerý svůj majetek sociální demokracii. Ocenění majetku nebo odhad jeho ceny však odmítl sdělit.

Parcelu odkoupila rakouská společnost BH Centrum. Potvrdily se tak spekulace z poloviny loňského roku, kdy se již o stejné částce, tedy 37 milionech marek, hovořilo.

Spor o vlastnictví Lidového domu

O vlastnictví domu rozhodl Ústavní soud

AUDIO:
Kobes o Lidovém domě

Vlastnictví Lidového domu sociální demokracií zpochybnilo ministerstvo financí za vedení Ivana Kočárníka (ODS). Jádrem sporu byla právní kontinuita dnešní ČSSD se sociální demokracií, která pražské stranické sídlo vybudovala a vlastnila ho prostřednictvím a. s. Cíl.

Akcie Cíle byly majetkem sociální demokracie. Při vleklém sporu soudy nejprve přiznaly vlastnické právo k Lidovému domu společnosti Cíl. Odmítaly však do obchodního rejstříku zapsat její nové představitele, které zvolila po listopadu obnovená ČSSD v polovině 90. let. Spor nakonec skončil před Ústavním soudem.

Představitelé ČSSD při projednávání zdůrazňovali, že poválečná sociální demokracie
nezanikla sloučením s KSČ v roce 1948. Její činnost podle nich nepřetržitě pokračovala v zahraničí, kam odešla část vedení strany. S tímto názorem se Ústavní soud ztotožnil.

Kobes: Zpochybnění vlastnictví bylo politickým bojem
Kobes v pátek naznačil, že zpochybnění vlastnictví Lidového domu bylo součástí politického boje. "Já chápu, že volební boj je někdy tuhý, ale myslím si, že má mít svá morální pravidla," řekl.

Spekulovat o tom, kdo ve skutečnosti za kauzou stál, odmítl. "Rozhodně ta skupina byla ztotožněna osobou pana Kočárníka, proto tady mluvím o panu Kočárníkovi, i když je mi jasné, že to není pouze pan Kočárník," dodal Kobes.

Kauza byla podle místopředsedy pro sociální demokraty "morálním vítězstvím". Na dotaz, zda bude ČSSD Kočárníka žalovat, Kobes odpověděl, že do "poražených se nekope". "Pro něj i pro lidi jeho typu bude (spor) dostatečným poučením, takže se o takovéto věci už nebudou pokoušet," uzavřel místopředseda.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz