Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čunka nedáme, vzkazují lidovci. ČSSD zřejmě uspěje u levice

  10:53aktualizováno  14:25
Vítězná ČSSD začala ve Zlínském kraji vyjednávat o koalici se Zemanovci. Hejtman Stanislav Mišák sice původně odmítal spolupráci s Jiřím Čunkem, poté, co se za svého lídra postavili lidovci, však Mišák svá slova mírní. ODS už se naopak smiřuje s opoziční rolí.

BUDOUCÍ PARTNEŘI? Úřadující hejtman Stanislav Mišák (vlevo) a jeho tým zahájil povolební jednání o krajské koalici schůzkou s představiteli Strany práv občanů Zemanovci v čele s krajským předsedou Lubomírem Nečasem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

První pracovní den po volbách se ve Zlíně rozběhla koaliční vyjednávání. Vítězná sociální demokracie se v čele s hejtmanem Stanislavem Mišákem v pondělí odpoledne setkala se zástupci Zemanovců, kteří by rádi měli v radě agronoma Františka Čubu.

"Chceme pro něho post radního přes zemědělství, který by se musel vytvořit. Neměl by to být velký problém," řekl po jednání lídr Zemanovců Lubomír Nečas.

Mám morální právo na křeslo hejtmana, říká lídr KDU-ČSL

Jiří Čunek dokáže uhranout část středových a pravicových voličů, současně však lidi rozděluje. Lidovcům pomohl k deseti křeslům v krajském zastupitelstvu, ale pokud by to jeho bylo rovnou v radě, sociální demokraté (hlavně hejtman Stanislav Mišák) tam vedle něho odmítají sedět.

S KDU-ČSL si dovedou představit spolupráci jen bez Čunka, jeho spolustraníci ho však hodit přes palubu nehodlají.

„Jsem připraven na vše, ale domnívám se, že to nehrozí. Současně ale nechci, aby se povolební jednání zvrhlo v boj o Čunka,“ říká Čunek.

Jak vidíte nejbližší budoucnost krajských lidovců?
Pokud to půjde, tak se staneme součástí koalice a začneme dělat pořádek. Budeme chtít kraj otevřít a zefektivnit jeho fungování, hlavně zprůhledníme toky peněz. A to vše je možná někomu nepříjemné, protože se může ukázat, že se některé věci dříve nedělaly dobře. Chápu, že se toho někdo bojí.

Chcete říct, že někdo usiluje o to, abyste nebyl v krajské koalici a nezačal případně odhalovat nepravosti?
To je ten pravý důvod. Některé osoby nepochopily, že nejdu na kraj proto, abych na někoho útočil, ale abych udělal pořádek.

O kterých lidech mluvíte?
Nechci být adresný. Ale holešovská průmyslová zóna a další věci nesou známky zvláštních postupů kraje.

Budete usilovat o post hejtmana?
Sociální demokraté vyhráli volby o tři procenta, takže mají nárok na křeslo hejtmana. Já jsem ale zase vyhrál v počtu preferenčních hlasů, takže mám na post hejtmana morální nárok. Je to otevřené.

Zemanovci také požadují, aby kraj navrhl dva zákony. Jeden by lidi osvobodil od zdanění vypáleného alkoholu, pokud ho není více než 50 litrů za rok. Druhý by přikazoval zabavení majetku, pokud někdo neprokáže jeho původ.

"Programově jsme k sobě blízcí. Podle nás je vhodnější, pokud by s námi do koalice šla KDU-ČSL než komunisté. Ti jsou pro nás méně přijatelní a bylo by případně vhodnější, pokud by naši koalici se sociální demokracií jen tiše podporovali," uvedl Nečas.

Pro lídra komunistů Ivana Mařáka je ale varianta tiché podpory nepřijatelná. "Buď budeme v koalici, nebo v opozici," uvedl Mařák.

Sociální demokraté se v pondělí ještě setkali s TOP 09 / STAN. Důležitější však bylo jejich večerní jednání s KDU-ČSL. Lidovci se totiž postavili za svého "spasitele" Jiřího Čunka, který je ve volbách vytáhl na druhé místo.

Čunek se v posledních týdnech několikrát opřel do krajské koalice kvůli průmyslové zóně v Holešově. A Mišák zareagoval: odmítá s ním sedět v radě.

Připustil zároveň vsetínský model, tedy účast KDU ve vládě bez svého lídra. Přesně to se stalo po posledních komunálních volbách ve Vsetíně. Další vzpoura lidovců proti Čunkovi se ale čekat nedá.

"Je to náš lídr a kandidát na hejtmana," prohlásil lidovecký zastupitel Zdeněk Pánek.

Další zastupitel Ondřej Benešík věří, že se ještě můžou "obrousit hrany". Jeho kolega Miroslav Kašný zase považuje za špatné, že si potenciální koaliční partner před jednáním určuje podmínky.

"Mně se taky nelíbí některé výroky hejtmana. Třeba ten, že se opře o komunisty," reagoval Kašný.

Čunek: Vyjasnili jsme si to

A co na to lídr lidovců, jenž získal v kraji nejvíc preferenčních hlasů ze všech? Svým ovečkám věří a odstoupit rozhodně nehodlá.

"Podle kvality svých kolegů zastupitelů se naprosto neskromně domnívám, že neudělají nic, na čem se předem nedohodneme," zdůraznil Čunek.

Volby.iDNES.cz

Naznačil také, že si myslí, že "někdo" chce zabránit tomu, aby se do koalice dostal a začal dělat pořádek, jak hlásal Čunek z billboardů. Sebevědomě pak prohlásil, že díky preferenčním hlasům má morální právo na křeslo hejtmana.

Reakce Mišáka? "V prvním kole se stran ptáme, jak si koalici představují. Naše představy předem nesdělujeme," poznamenal Mišák. "Ale lidovci jsou jako koaliční partner nevěrohodní," prohlásil ještě před jednáním.

Podle Čunka však schůzka hrany obrousila. "Vyjasnili jsme si to. Zdálo se mi, že pan hejtman mé vysvětlení přijal," řekl Čunek. Podle něj obě strany vyjádřily připravenost ke spolupráci.

A to po jednání potvrdil i hejtman Mišák. "Podle pana Čunka jeho kritika nemířila na mě. Proto by prospělo, kdyby veřejnosti vysvětlil, že se mě jeho slova netýkala," reagoval.

Zda to znamená zárodek povolební spolupráce ČSSD a lidovců, však Mišák nepotvrdil. "Důležité je vytvoření spolehlivého týmu, na tom nyní pracuju. Mezi chlapama jsou věci, které se mají dát do pořádku, abychom je netahali do nekonečna," poznamenal Mišák.

Urovnání vztahů bylo podle něj i jedním z témat schůzky s lídrem Starostů a TOP 09 Petrem Gazdík, dalším předvolebním kritikem. "Taky jsme si to chtěli vyříkat. I Gazdík mi řekl, že jeho kritika nemířila primárně na mou hlavu. Je sice pravda, že na jeho billboardech se můj obrázek objevil, ale byl jsem spokojený, jak jsem byl vyvedený," usmál se Mišák.

Další kolo jednání se podle lídra lidovců uskuteční až po druhém kole senátních voleb.

Sociální demokraté však mají stále nejblíže k levicové koalici, na niž už se komunisté třesou. "Chceme vytvořit koalici se sociální demokracií a Zemanovci. Požadovali bychom tři křesla v radě a místo náměstka. Na tichou podporu nepřistoupíme," vzkazuje lídr KSČM Ivan Mařák.

Zatímco komunisté si brousí zuby na posty ve vedení kraje, ODS se potupně smiřuje s opoziční rolí. "Nepředpokládám, že budeme mít funkci v koalici," chápe lídr ODS Libor Lukáš.

Klíčovým hráčem však jsou Zemanovci, kteří se můžou rozhodnout pro pravicovou (s KDU-ČSL, ODS a TOP 09 / STAN), levicovou (s ČSSD a KSČM) nebo středo-levou (s ČSSD a KDU-ČSL) koalici.

Levicová koalice bude brzdit rozvoj kraje, varuje ODS

Podle volebních výsledků a prvních vyjádření lídrů stran to zatím ve Zlínském kraji vypadá, že by zde poprvé v historii mohla vzniknout levicová koalice. Což by byla pro zdejší ODS po volebním debaklu další hořká pilulka.

"Socialisticko-komunistická koalice bude brzdit rozvoj kraje," je přesvědčen náměstek Lukáš.

Obává se o další osud diskutované průmyslové zóny v Holešově nebo plánovanou modernizaci Baťovy krajské nemocnice ve Zlíně. Tyto projekty považuje "za své".

ČSSD však zůstává nadále nejsilnější stranou. Takže příliš velké veletoče se zase očekávat nedají. Výjimkou jsou možná Zemanovci, přesněji řečeno jejich kandidát na radního, agronom Čuba. Ten by prázdnou průmyslovou zónu raději využil zemědělsky.

Ani politolog Karel Kouba si nemyslí, že by nastala razantní změna, pokud by uspěla oranžovo-rudá verze koalice.

"ČSSD byla u moci a měla hejtmana. Komunisté se nikdy neprofilovali na krajských tématech. Zřejmě převezmou priority sociální demokracie a budou pokračovat tak, jak je to nastavené," domnívá se Kouba.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz