Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD vytáhla ve hře o Hrad novou kartu. Jedná se o Dienstbierovi

  10:18aktualizováno  10:18
Při hledání vhodného kandidáta na Hrad přišla ČSSD na nové, trochu překvapivé jméno - na senátora Jiřího Dienstbiera. O jeho možné nominaci diskutoval s šéfem strany Bohuslavem Sobotkou středočeský hejtman David Rath. Sám Dienstbier, podle průzkumů nejpopulárnější politik v zemi, tuto možnost neodmítl.

Při hledání prezidentského kandidáta se uvnitř ČSSD objevilo nové jméno, senátora Jiřího Dienstbiera. | foto: Michal BurianČTK

"Na rozdíl ode mě ho má ráda velká většina lidí napříč voličským spektrem. Myslím si, že máme lidem nabídnout na prezidenta politika, kterého mají rádi," vysvětluje Rath nápad, o kterém se nově v ČSSD začalo mluvit a na který iDNES.cz upozornil už ve čtvrtek.

"Nebudu teď říkat žádné jméno, tak jsme se ve straně dohodli," uvedl Sobotka. "Nebudu nic vyvracet," odvětil na dotaz, zda je tato možnost reálně na stole.

O nápadu vyslat na Hrad senátora a pražského zastupitele Dienstbiera, který se podle agentury STEM drží na prvním místě popularity politiků, Rath jednal i s místopředsedou Lubomírem Zaorálkem a logicky se samotným Dienstbierem.

"V tuto chvíli nemá cenu mluvit o konkrétních jménech," opakuje současnou oficiální mantru politiků sociální demokracie Zaorálek. Grémium ČSSD bude totiž vhodnou strategii pro prezidentskou volbu ladit za týden. A řešit, zda má podpořit vlastní silnou stranickou figuru, nebo nestraníka.

"Nechci se k tomu vyjadřovat, dokud o této věci nejednal žádný stranický orgán," řekl iDNES.cz sám Dienstbier. Ani on se od nápadu nedistancoval. V případě, že by se na jeho nominaci strana shodla, byla by to pro senátora Dienstbiera, syna bývalého ministra zahraničí, opravdu raketová kariéra.

Hned po listopadu 1989 byl sice dva roky členem Federálního shromáždění, ale po vstupu do ČSSD v roce 1997 byl dlouho řadovým politikem, který v pražské organizaci neměl velkou sílu.

Dienstbierův vzestup nastartoval distanc od koalice v Praze

Jeho vzestup nastartoval podzim 2010, kdy se ostře vyhranil proti vzniku koalice s ODS v hlavním městě, proti názoru většiny pražské ČSSD a jejímu tehdejšímu lídrovi Petru Hulínskému. Loni na jaře se pak Dienstbier hladce dostal do nového vedení sociální demokracie jako místopředseda. A pak se v průzkumech dostal až na samý vrchol obliby mezi občany.

"Vyhranil se proti symbolu korupce ve významném městě. Vyrůstal a žil mezi disidenty a blízko Havla," vypočítává Rath přednosti, které podle něj Dienstbier má.

Šéf agentury STEM Jan Hartl iDNES.cz řekl, že systém dvoukolové přímé volby, obdobně jako u senátních voleb, nahrává sociální demokracii. Ta totiž představuje pro řadu voličů, i pro ty, kteří ji nevolí, takzvanou "second best" variantu. "Je nejšířeji přijatelná i pro nevoliče sociální demokracie. Z toho pohledu by na tom mohl vydělat i pan Dienstbier, pokud by ho nominovali. V přímé volbě ale bude záležet i na přesvědčivosti jednotlivých kandidátů," uvedl Hartl.

Za Dienstbierovu výhodu označil to, že i když je členem vedení ČSSD, je to politik přijatelný i pro širší spektrum - tedy včetně politického středu.

Obdobně to vnímá analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Daniel Kunštát. "I když to teď vypadá, že mají větší šanci nestraničtí kandidáti, podle mě bude hrát velkou roli podpora největších stran a stranická příslušnost kandidátů. Může se stát, že o postup do druhého kola budou vyrovnaně soupeřit kandidáti velkých stran a nestraníci, třeba Jan Fischer s Janem Švejnarem. Z nich postoupí jen dva a pak bude hrát velkou roli právě podpora stran," míní Kunštát.

Dienstbierovou výhodou je podle něj přijatelnost i pro nevoliče ČSSD, naopak nevýhodou to, že by část veřejnosti nemusela dvaačtyřicetiletého senátora vnímat jako dostatečně zkušeného politika.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz