Úspěch ČSSD ve volbách bude záviste na tom, jak zacílí kampaň.

Úspěch ČSSD ve volbách bude záviste na tom, jak zacílí kampaň. | foto: Martin Štěrba, ČTK

ČSSD vyšla z průzkumu jako nejpřijatelnější pro voliče

  • 2084
ČSSD je podle průzkumu agentury Factum Invenio pro voliče nejpřijatelnější stranou. Má největší součet lidí, kteří jí chtějí dát svůj hlas, a těch, které může ještě získat. Druhá je ODS s pevným voličským jádrem, třetí KSČM s velkou skupinou zásadních odpůrců.

Firma Factum Invenio kladla respondentům otázky týkající se příklonu k vybraným politickým stranám.

Autoři průzkumu použili měření vztahu lidí k jednotlivých stranám na jedenáctibodové škále (1 bod - se stranou se neztotožní, 11 bodů - strana je velmi blízká). Z výsledků firma vytvořila grafy, které popisují, jak by nejpravděpodobněji hlasovali nebo by mohli hlasovat účastníci voleb.

ČSSD je podle průzkumu stranou s poměrně malou skupinou zásadních odpůrců a s téměř stejně velkým zastoupením lidí, kteří vůči ní mají neutrální vztah. Ani s touto stranou není její "tvrdé jádro" zcela identifikováno.

To jí dává prostor pro změnu současného rozložení sil ve vlastní prospěch, bude-li její volební kampaň správně zaměřena na snadno oslovitelnou část populace. Celkově by tedy mohla získat až 47,2 % voličů.

Druhou nejpřijatelnější stranou mezi voliči je ODS. Ve srovnání s ČSSD má pevnější voličské jádro a je proto kandidátem na vítěze voleb.

Vedle pravděpodobného zisku 30,5 % hlasů v parlamentních volbách disponuje "zásobárnou" 12,6 % blízkých voličů, které by mohla relativně snadno oslovit.

KSČM má nejvíc odpůrců, lidovci nejméně příznivců
Vedle pravděpodobného zisku 18,8 % hlasů v parlamentních volbách má KSČM poměrně úzkou skupinu 9,6 % blízkých voličů, které by mohla relativně snadno oslovit.

Tento výsledek signalizuje, že v krajním případě (například v situaci znatelného selhání dalších politických stran) by teoreticky mohla získat ve volbách více než čtvrtinu hlasů.

KDU-ČSL má středně velkou skupinu zásadních odpůrců, nízké je ale i zastoupení lidí, kteří vůči ní mají neutrální vztah. Strana má ale poměrně silně identifikované "tvrdé jádro".

Vedle pravděpodobného zisku 9,1 % hlasů v parlamentních volbách mohou lidovci oslovit i 15,7 procenta blízkých voličů. Z hlediska celkového voličského potenciálu je KDU-ČSL mezi stranami s šancí na vstup do Sněmovny na posledním místě.

Tvrdé jádro US-DEU téměř neexistuje
V případě US-DEU se vytvořila velká skupina zásadních odpůrců a také podíl lidí, kteří vůči ní mají neutrální vztah, je relativně malý. "Tvrdé jádro" strany prakticky neexistuje.

Vedle pravděpodobného zisku 2,7 % hlasů v parlamentních volbách disponuje strana skupinou 15,5 procenta blízkých voličů, které by se mohla pokusit ještě oslovit.

Zelní mají šanci oslovit další voliče
Strana zelených je stranou s nejmenší skupinou zásadních odpůrců a s téměř stejně velkým zastoupením lidí, kteří vůči ní mají neutrální vztah. "Tvrdé jádro" není s touto stranou jednoznačně identifikováno.

Strana má ale největší růstový potenciál ze všech zkoumaných stran, oslovit ještě může téměř třetinu voličů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video