Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD vyloučila vzpurného poslance Melčáka

  11:01aktualizováno  17:35
Poslanec Miloš Melčák už není členem ČSSD. Ústřední výkonný výbor ho potrestal za to, že umožnil Topolánkovu vládu, a ukončil mu členství. Pro vyloučení hlasovalo 132 členů výboru, deset bylo proti, sdělil iDNES.cz zdroj z uzavřeného jednání. Poslanec se ještě může odvolat.

Poslanec ČSSD Miloš Melčák na jednání ÚVV ČSSD, který ho vyloučil ze strany | foto: René VolfíkČTK

"Přiznám se, že jsem neočekával tak vysoké skóre," komentoval výsledek tajného hlasování Jiří Paroubek. Čekal prý, že proti bude až 30 lidí. Poslanec podle něj členy výboru zřejmě pohněval svým projevem, ve kterém hovořil o bolševizaci strany. "Miloš Melčák je někde jinde, to vidí dneska každý," dodal šéf ČSSD.

Melčák po rozhodnutí výboru zasedání opustil a vyhnul se novinářům. "Nechtěl se k tomu dnes vyjadřovat. Odjel k rodině s tím, že si dáme přes víkend pauzu," objasnil jeho asistent Jaroslav Blanař.

Vyloučený poslanec se může odvolat ke stranickému sjezdu, který se sejde koncem března v Brně. Odvolání však nemá odkladný účinek.

Sociální demokraté už přicházeli na zasedání nejvyššího orgánu mezi sjezdy s tím, že je potřeba Melčáka vyloučit. Přednost by prý dali tomu, kdyby stranu opustil sám, jako druhý "přeběhlík" Michal Pohanka. To však Melčák rozhodně odmítl.

Bylo jasné, že dnešní hlasování těžko skončí podobně, jako když se ho koncem ledna zastala jeho domovská zlínská organizace. - více zde

Některým členům ÚVV se ale nelíbilo, že se situace kolem Melčáka zbytečně medializuje. "Dospělo to tak daleko, že už nezbývá nic jiného," odpověděl bývalý ministr zdravotnictví Ivan David na dotaz, zda je pro vyloučení poslance.

"Nemělo se to tak vyhrotit," ozývalo se z hloučku diskutujících účastníků jednání.

Paroubek: Kauzu Melčák zavinil Zeman
Kvůli případu Melčáka a Pohanky se dnes opět střetli na stránkách tisku bývalý a současný předseda ČSSD.

Jiří Paroubek v rozhovoru pro Právo činí Miloše Zemana odpovědným za to, že dva sociálnědemokratičtí poslanci umožnili vznik středopravicové vlády. "Možná že sám za ty nitky netahal, že o těch zákulisních machinacích Miroslava Šloufa nevěděl... Ale bezesporu za to nese přinejmenším ideovou odpovědnost," prohlásil Paroubek.

Naopak Zeman kritizuje vedení ČSSD v rozhovoru pro Lidové noviny. Za Paroubkův "velmi neprofesionální tah" označil to, že Melčáka a Pohanku nadávkami vyhnal z vlastního tábora.

Melčák chce zůstat věrný levici
Osmašedesátiletý Melčák řekl v on-line rozhovoru iDNES.cz, že zůstane v táboře levice. "Opoziční ´stovku´ poslanců jsem neopustil," zdůrazňoval v okamžiku, kdy už bylo téměř jisté, že jeho členství v ČSSD brzy skončí.

"Mohu vás ujistit, že všechny své síly budu věnovat na to, aby zákony, které budou touto vládou vytvářeny, neměly nepříznivé sociální dopady, a věřím, že v tom naleznu shodu s celou levicovou ´stovkou´," ujišťoval čtenáře. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz