Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD vybírá nového eurokomisaře z trojice Švejnar, Telička a Špidla

  11:40aktualizováno  13:39
ČSSD jako první z parlamentních stran zveřejnila představu o tom, kdo by měl být novým českým eurokomisařem. Vybírá z tria Švejnar - Telička - Špidla. Šéf strany Jiří Paroubek také prohlásil, že když sociální demokraté uspějí ve volbách do Sněmovny a stanou se vládní stranou, neumožní vybudování amerického radaru na území Česka.

Trojice kandidátů ČSSD na post eurokomisaře: Telička - Špidla - Švejnar. | foto: MF DNES

Představa sociálních demokratů je podle Paroubka taková, že by nového eurokomisaře vybrala až vláda, která vzejde z předčasných voleb. Neměl by ho tedy vybírat současný dočasný Fischerův kabinet.

Právě s premiérem Janem Fischerem se dnes ráno Paroubek setkal a potvrdil mu, že ČSSD umožní, aby jeho vláda v neděli v Poslanecké sněmovně dostala důvěru.

ČSSD vybírá vhodného kandidáta do Bruselu mezi současným eurokomisařem Vladimírem Špidlou, neúspěšným kandidátem na prezidenta Janem Švejnarem a Pavlem Teličkou, který již eurokomisařem byl. V Bruselu ho nahradil právě Špidla.

Na snídani se řešil i rozpočet

Premiér Fischer přijal na pracovní snídani kromě Paroubka také předsedu ODS Mirka Topolánka a ministra financí Eduarda Janotu. Debatovali o přípravě rozpočtu na příští rok.

"Pan premiér schůzku inicioval a byl s jejími závěry spokojen," poznamenal Fischerův mluvčí Roman Prorok.

Předseda občanských demokratů ČTK řekl, že dalším z témat byly "specifické personální otázky". "Z podobných schůzek zásadně neposkytuji žádné detailní informace," doplnil Topolánek s tím, že o důvěře vládě budou rozhodovat poslanci, nikoliv straničtí funkcionáři.

Právě o Topolánkově ambici stát se eurokomisařem média také spekulují, on to ale odmítá.

Ne radaru bude i v programu a manifestu ČSSD

Jiří Paroubek dnes také slíbil, že pokud ČSSD uspěje ve volbách do Sněmovny a stane se vládní stranou, neumožní vybudování amerického radaru na území České republiky. Předseda socialistů to řekl po dalším setkání s aktivisty ze sdružení Ne základnám.

Podle něj strana tento závazek zahrne i do svého volebního programu. ČSSD také vydá volební manifest proti radaru nákladem desítek tisíc výtisků, řekl Paroubek, jehož lidé se budou se zástupci Ne základnám nadále scházet.

"Budeme vést trvalý dialog. A to až do konečného cíle, kterým je odpískání tohoto projektu na území České republiky," řekl Paroubek.

"Na našich webových stránkách jsme již zveřejnili seznam kandidátů do eurovoleb, kteří radar podporují," dodal mluvčí iniciativy Jan Májíček. "To samé uděláme i před volbami do Sněmovny," slíbil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz