ČSSD opařil volební propadák, vedení strany zatím odejít nehodlá

  17:32aktualizováno  18:26
Vítěz minulých sněmovních voleb ČSSD prožil volební sešup. Strana získá pouze sedm procent a pravděpodobně skončí až na šestém místě. Její vedení zatím rezignovat odmítá, reflexe voleb proběhne až na jarním sjezdu, uvedl úřadující šéf strany Milan Chovanec. Podle volebního lídra Lubomíra Zaorálka se ČSSD musí sklonit před hlasem lidu.

„Sociální demokracie utrpěla políček, je třeba vzít tento výsledek v potaz a zamyslet se, co dál,“ uvedl na brífinku Chovanec. Strana chce nyní zpracovat analýzu, ve které zhodnotí příčiny volebního propadáku. „Jedním z východisek bude svolání sjezdu na jaře příštího roku,“ uvedl. Jako pravděpodobný dubnový termín. Do té doby podle něj zůstane v čele asi současné vedení.

Chovanec označil vedení ČSSD za soudržné, vedle neschopnosti prezentovat úspěchy vlády jako své vlastní však zmínil jako příčinu nejednotu. „Mnohdy zaznívaly různé hlasy z regionů. Lidé se mnohdy ptali, jestli mají volit stranu, která není jednotná,“ uvedl. Doufá v to, že sjezd zajistí restart strany. 

Volby 2017

Pro jednání o účasti na vládě má ČSSD podle jeho slov dvě podmínky. První je programový průnik. „Neumíme si také představit, že bychom spolupracovali s politiky, kteří jsou obvinění,“ řekl. Záleží podle něj, zda bude ANO trvat na nominaci svého šéfa Andreje Babiše, který je obviněný z dotačního podvodu, na premiéra.

Volební lídr Lubomír Zaorálek řekl, že ze své činnosti v čele kampaně rád složí odpovědnost sjezdu. „Bojovali jsme, prohráli jsme, přesto děkuji sociálním demokratům a těm, kteří nám hlas dali,“ uvedl. Na slibech z předvolební kampaně, například úsilí o zvýšení mezd, bude pokračovat. „Pokud mám mandát, tak budu hájit principy, s kterými jsem do těch voleb šel,“ uvedl Zaorálek.

Premiér a volební lídr v Jihomoravském kraji Bohuslav Sobotka má obavy z toho, co bude vzhledem ke složení Sněmovny se sociálním státem. „Otevírají se tady rizika, která se týkají placené zdravotní péče, privatizace zdravotnictví. Garantovali jsme, že se každý rok zvyšovaly platy ve veřejném sektoru, penze,“ uvedl.

I jindy vtipkující Zaorálek zvážněl

Grémium ČSSD se sešlo krátce po 16:00, aby projednalo výsledky voleb. Přicházejícím politikům se v obličejích zračilo zklamání, dokonce jindy vtipkující volební lídr Zaorálek předstoupil před novináře s vážnou tváří a sklopenou hlavou.

Mluvil stručně a věcně. Zmínil, že voliči ukázali, co je pro ně důležité, a sociální demokracie by se před tím měla sklonit. Sám vidí chybu i v práci strany, že nedokázala svůj program voličům dostatečně vysvětlit. Stále totiž věří, že program ČSSD byl správný.

Podobně naladěný byl i předseda vlády. „Když jsem se podíval na ta první čísla, tak nejsilnější pocit bylo zklamání z množství hlasů a z toho, jak celkově volby dopadly. Znepokojivý je vzestup extremistických stran,“ popsal své pocity Sobotka.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Končící rada schválila půlmiliardové opravy. Byly v plánu, říká starosta

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radní Prahy 3 týden před ustavujícím zastupitelstvem schválili dvě veřejné zakázky v hodnotě téměř půl miliardy korun....

Záhadnou vraždu Otýlie Vranské řeší genetik, policie získala vzorky DNA

Tělo Otýlie Vranské bylo nalezeno ve dvou kufrech.

Policejní badatelé získali potřebné vzorky DNA, které mají objasnit nejznámější nevyřešenou prvorepublikovou vraždu....

Najdete na iDNES.cz