Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD stamiliony Altnerovi nepošle. Bojí se, že by zmizely v Panamě

  11:26aktualizováno  13:50
Sociální demokracie do čtvrteční půlnoci nezaplatí právníkovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun, jak jí nařídil soud. Strana se rozhodla, že peníze bude posílat Altnerovým věřitelům, kteří se přihlásili v Lidovém domě. V tiskové zprávě to oznámil Jiří Chvojka, mediální zástupce právní kanceláře Bělina&Partners, která zastupuje ČSSD.

Advokát Zdeněk Altner | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Strana tak chce zabránit hrozbě exekuce ze strany Altnerových věřitelů,“ oznámil Chvojka. ČSSD se podle tiskové zprávy ale „důvodně obává“, že zaplatí-li nyní Altnerovi částku přiznanou rozhodnutím odvolacího soudu, tyto peníze v případě úspěchu před Nejvyšším soudem již nikdy neuvidí. „Nechceme, aby celá částka zmizela kdesi v Panamě nebo jiném daňovém ráji,“ uvedl Chvojka.

To Altnerův právník Václav Veselý odmítl. „To je spekulace. Můj klient v životě nevyužíval žádný daňový ráj. Jestli sociální demokracie s tím má zkušenosti, tak patrně se toho obává, ale u nás nic takového rozhodně nehrozí,“ řekl agentuře ČTK Veselý.

Nemají právo peníze zadržovat, řekl Altnerův právník

Sociální demokracie podle Altnerova právník nemá právo zadržovat peníze, které má podle pravomocného rozhodnutí soudu zaplatit. Hovořit o exekuci vůči ČSSD je ale podle něj předčasné.

Altnerův právník totiž iDNES.cz řekl, že sociálním demokratům ještě ani nesdělil místo, kam mají peníze poslat. Chce to udělat do konce týdne. Potvrdil, že pokud ČSSD dostala platný exekuční příkaz vůči Altnerovi, postupuje správně, když uspokojuje tyto pohledávky. Veselý ve čtvrtek osobně zkontroloval, kolik pohledávek vůči Altnerovi je.

„Je jich 13, ale dohromady nepřesahují dva miliony korun,“ prohlásil. Zbytek by tedy strana měla zaplatit a právník stále věří, že to sociální demokracie udělá. „Zbývající část pohledávky nemají právo zadržovat a měli by zaplatit,“ poznamenal Veselý.

Exekutorský úřad oslovený agenturou ČTK uvedl, že Altnerovy závazky vůči třetím stranám nemají vliv na povinnost ČSSD dlužnou částku uhradit.

ČSSD chce mít jistotu, že bude mít šanci dostat peníze zpět

Mediální zástupce právní kanceláře ČSSD Chvojka zdůraznil, že ČSSD má díky úvěru zajištěny prostředky pro zaplacení celé soudem nařízené částky, ale chce mít jistotu, že v případě, že se svým dovoláním uspěje u Nejvyššího soudu, bude moci na tyto finanční prostředky dosáhnout.

Rozsudek, podle nějž ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu korun plus penále dalších 318 milionů korun, je přitom pravomocný od pondělí, kdy si ho vyzvedl Altnerův právní zástupce Václav Veselý. Strana má vyměřenou částku podle rozsudku Altnerovi zaplatit do tří dnů, tedy do čtvrteční půlnoci.

„Po ohlášení rozsudku se na stranu obrátily asi dvě desítky věřitelů Zdeňka Altnera s částkami v řádech mnoha milionů korun a formou exekučního příkazu požádali o přednostní uspokojení. ČSSD přistoupí podle pořadí právní moci jednotlivých exekučních příkazů, které jí byly doručeny ze strany věřitelů JUDr. Zdeňka Altnera, k jejich postupnému placení. Klient, tedy ČSSD, tak bude předcházet případné exekuci ze strany věřitelů pana Altnera a zároveň bude umořovat dluh vůči panu Altnerovi,“ uvedl v prohlášení Chvojka.

Sociální demokraté v sobotu na jednání svého širšího vedení schválili půjčku 338 milionů korun od Fio banky, za kterou ručí souborem nemovitostí včetně Lidového domu, takže peníze na zaplacení dluhu mají. Ale už v pátek podali dovolání k Nejvyššímu soudu a požádali ho zároveň o odklad vykonatelnosti rozhodnutí Městského soudu v Praze. Jenže dovolání nemá odkladný účinek.

18,5 milionu by měla ČSSD zaplatit hned, míní právník Gerloch

Bývalý děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch iDNES.cz řekl, že by ČSSD měla Altnerovi zaplatit přinejmenším 18,5 milionu korun, o které se původně soudil. „Já bych rozlišil tu jistinu 18.5 milionu a smluvní pokutu. Ta jistina je zřejmě nesporná. Mně osobně se zdá nepřiměřená smluvní pokuta. Je otázka, jestli to obstojí z hlediska přiměřenosti, dobrých mravů,“ uvedl.

Gerloch doplnil, že by podle něj měla ČSSD jednat s Exekutorskou komorou a 318 milionů smluvní pokuty složit do nějaké úschovy. Sociální demokraté by podle něj porušili pravomocné rozhodnutí soudu jen v případě, kdy by nezaplatili vůbec nic. Pokud zaplatí to, co je nesporné a zbytek peněz složí do úschovy, mají možnost jednat nejen s Exekutorskou komorou, ale i s Altnerem. „Mohou se odvolávat na to, že je tam návrh na odložení vykonatelnosti,“ řekl Gerloch.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Najdete na iDNES.cz