Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka před začátkem volebního sjezdu (13....

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka před začátkem volebního sjezdu (13. března 2015) | foto:  Petr Topič, MAFRA

ČSSD slibuje strop pro odchod do penze i zákaz kouření v restauracích

  • 527
Sociální demokracie bude prosazovat stanovení jasné hranice věku odchodu do penze, že prosadí úplný zákaz kouření v restauracích, či to, že euro by mohlo být přijato kolem roku 2020. Píše se to v návrhu programové rezoluce, kterou bude schvalovat sjezd ČSSD, jenž probíhá v Praze.

„Navrhneme zastropování věku odchodu do důchodu,“ píše ČSSD. Premiér Bohuslav Sobotka při společné tiskovce s šéfem odborů Josefem Středulou řekl, že chce ještě s experty vést debatu o tom, jaký přesně měl být strop věku do důchodu. Ale lidé nad 50 let musí podle něj vědět, kdy do penze půjdou. Nyní je situace jiná. Věk odchodu do penze každý rok roste.

„Pokládáme za spravedlivé, aby byla obnovena výplata nemocenské i v prvních třech dnech nemoci,“ píše se také ve stranickém dokumentu. Strana slibuje i další zvyšování minimální mzdy a zákon o náhradním výživném, které by vyplácel stát samoživitelům, jejichž bývalý partner na děti nepřispívá.

První den sjezdu ČSSD jsme sledovali on-line

Pro pacienty má být podle ČSSDzřízen institut pacientského ombudsmana. Úplný zákaz kouření v restauracích má být výrazem ohleduplnosti nejen k návštěvníkům, ale i k zaměstnancům těchto zařízení.

V parlamentu nyní leží návrh poslanců ANO, který by to zajistil, ale Babišovu hnutí se ho tento týden již podruhé nepodařilo zařadit na program. Měli jen podporu lidovců. ČSSD čeká na vládní návrh od svého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a návrh ANO nechce ani umožnit projednávat. 

Sociální demokracie chce také podle návrhu programové rezoluce pokračovat v přípravě na přijetí eura kolem roku 2020, aby země byla atraktivní pro zahraniční investory. Euro podle ČSSD pomůže k vytvoření nových pracovních míst.

Obecně strana v textu varuje i před svým koaličním partnerem, šéfem hnutí ANO, ministrem financí Andrejem Babišem. „Náš demokratický systém se nesmí stát předmětem manipulace ze strany bohatých oligarchů, vlastnících a kontrolujících současně firmy, média i politická uskupení,“ píše ČSSD v dokumentu, jehož podobu v předvečer sjezdu doladilo předsednictvo strany. ČSSD chce proto jasněji definovat střet zájmů, zpřísnit pravidla pro financování stran a volebních kampaní i zpřesnit mediální legislativu.

Sobotka řekl celou sestavu, kterou chce ve vedení ČSSD

Premiér Bohuslav Sobotka před sjezdem vyjmenoval svou představu složení vedení strany. Na pozici prvního místopředsedy chce ministra vnitra Milana Chovance a na pozice místopředsedů ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, šéfa Sněmovny Jana Hamáčka, dále Martina Starce, který by měl dohlížet dál na stranickou pokladnu, a také dvě ženy - ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou Tominovou a náměstkyni ministra zdravotnictví Lenku Tesku Arnoštovou.

Kandidují také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, poslanec Jaroslav Foldyna, který dlouhodobě patří k zemanovskému křídlu ve straně, a také Jeroným Tejc. Toho si ale Sobotka v žádném případě ve vedení nepřeje. Tejc patří mezi politiky, kteří se v den voleb vypravili do Lán za prezidentem Milošem Zemanem a den poté se část ČSSD pokusila svrhnout Sobotku. Tejcovi může pomoci, že volba je tajná, ale on sám před sjezdem uvedl, že vzhledem k tomu, že existují dohody, proti kterým stojí, je realista.

„Bude diskuse o stanovách, ale pokud chceme být stranou, která je uvěřitelná, tak referendum musíme překlopit do výsledků sjezdu. Myslím, že k tomu dojdeme,“ řekl iDNES.cz Chovanec. Do stanov chce strana dostat to, že na kandidátkách je alespoň 40 procent zástupců každého pohlaví i to, že kandidátky sestavují členové strany.

„Věřím, že se na sjezdu výrazně posuneme i v demokratizaci strany a posílení zastoupení žen na našich kandidátkách,“ uvedl těsně před zahájením sjezdu Sobotka.

„Já myslím, že může, ale uvidíme v jakém rozsahu,“ odvětil Chovanec na otázku iDNES.cz, zda může být úspěšná taktika předsedy, kdy vyjmenoval celou podle něj ideální sestavu budoucího vedení strany. „Objel jsem skoro všechny konference a zaznamenal jsou poptávku od delegátů, že by chtěli vědět, s kým chce předseda spolupracovat,“ řekl iDNES.cz Hamáček.

„Zajímavá bude i debata programová, kdy jednotliví ministři by měli informovat o tom, jak se jim daří plnit volební program. Měli bychom se také soustředit na budoucnost a říci si, co jsou ty oblasti, na které se zaměříme,“ uvedl Hamáček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video