ČSSD si ve volbách vypomůže kontroverzním filmařem Moorem

  4:22aktualizováno  4:22
Sociální demokracie si na předvolební kampaň chystá pořádně ostrou munici. Na city voličů chce zaútočit filmem amerického levicového režiséra Michaela Moora. Ten je znám především jako fanatický odpůrce prezidenta George Bushe.

Jiří Paroubek bude voliče strašit americkým zdravotnictvím, pomáhat mu má kontroverzní režisér Michael Moore. Koláž iDNES.cz. | foto: Koláž iDNES.cziDNES.cz

ČSSD jde do krajských voleb s celorepublikovými tématy. Kritizovat chce vládní reformy, využít hodlá i obav z chystaných změn ve zdravotnictví.

Pomoci by jí v tom měl i dokument amerického režiséra Michaela Moora. Jeho film Sicko (Nemocný) totiž kritizuje americký systém řízené zdravotní péče, jejíž prvky by reforma ministra Julínka ráda zavedla i v Česku.

S nápadem film použít i v českém v politickém souboji přišel šéf oranžového volebního štábu Jaroslav Tvrdík. Na dokument prý narazil při brouzdání po internetu. Film chtějí socialisté distribuovat do rodin, na předvolebních mítincích z něj budou pouštět krátký sestřih, prozradil před časem Hospodářským novinám.

Volby jsou za dveřmi a film se nyní chystá použít kandidát na středočeského hejtmana a stínový ministr zdravotnictví David Rath. Snímek bude promítat během své kampaně, kterou o víkendu startuje. "Bude se vysílat například v mém propagačním autobuse, se kterým před krajskými volbami budu objíždět Středočeský kraj," řekl Rath MF DNES.

Dokument podle něj popisuje, jak funguje systém zdravotnictví založený na konkurenčním boji zdravotních pojišťoven, nemocnic a klinik. "Tedy v praxi to, čeho chce svými reformami dosáhnout ministr zdravotnictví Tomáš Julínek," dodal.

Obratný manipulátor
Michael Moore přitom nepatří zrovna mezi bezproblémové filmaře. Protiamericky orientovaný filmový festival v Cannes sice jeho film vděčně odměnil Zlatou palmou a dvacetiminutovými ovacemi ve stoje, režiséra však pro jeho extrémní levicové názory provází pověst demagoga a populisty. Kritici mu vyčítají, že manipuluje s fakty a překrucuje skutečnost.

Obdivovatel kubánského vůdce Fidela Castra na sebe asi nejvíce upozornil snímkem Fahrenheit 9/11 z roku 2004, podle kterého Bushova administrativa podcenila varovné zprávy amerických služeb o plánovaných teroristických útocích. Následně pak kryla rodinu Saudů, která je Bushově klanu blízká, tvrdí Moore.

Zpochybňuje i následnou invazi do Afghánistánu a Iráku, jejíž pravou příčinou je prý pouze touha po zisku amerických zbrojařských firem napojených na Bushovu rodinu.

Film vzbudil velký rozruch a vedle ocenění v Cannes se setkal i s kritikou. Za nudný a propagandistický jej před časem označil i prezident Václav Klaus, který prý v jeho průběhu chtěl dvakrát z kina odejít. Americký publicista a člen Demokratické strany David Kopel zase v režisérově dokumentu napočítal "devětapadesát lží". (v češtině zde).

Třebaže je Moore znám jako fanatický odpůrce současného amerického prezidenta George W. Bushe, s filmařem to zřejmě nebude mít lehké ani budoucí prezident. Kontroverzní režisér a spisovatel si už nyní brousí zuby na prezidentské kandidáty demokrata Baracka Obamu i republikána Johna McCaina.

Jeho chystaná kniha Mikeův průvodce volbami má být ironickým manuálem k současné americké předvolební kampani. Může tak ovlivnit mnoho voličů, kteří Moorově manipulaci s fakty uvěří.

Ptejte se Tvrdíka
Proč by měl Moore se svou kontroverzní pověstí zasahovat i do české předvolební kampaně, ČSSD nevysvětlila.

Duchovní otec myšlenky Jaroslav Tvrdík je na dovolené v zahraničí, mluvčí strany Květa Kočová skutečnost odmítla komentovat. "Zeptejte se pana Tvrdíka," přehrála míček zpět na dovolenkujícího strůjce kampaně. Na Tvrdíka odkazoval i Ondřej Macura z marketinkové sekce strany, sám se o tématu bavit nechtěl.

Tvrdík se nakonec ozval. Na dotaz redakce, proč chce ČSSD v kampani využít film tak kontroverzní postavy a zda to straně nemůže spíše uškodit, zaslal pouze nejasné vyjádření. "Zatím nic takového není pravda, vycházejte z faktů," odepsal. Na další dotazy už nereagoval.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...Další z rubriky

VIDEO: „Don Pablo“ Blažek bavil Sněmovnu. Recitoval, co chce mít na hrobu

Pavel Blažek, předseda poslanecké vyšetřovací komise, která řeší reformu...

Jako showman se ve Sněmovně ukázal exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Utahoval si z přezdívky „Don Pablo“,...

SOUTĚŽ 100 LET: Ověřte si, co víte o republice, a vyhrajte vyhlídkový let

„Zeptal se mě, jak se jmenuji a kde mám maminku,“ vzpomíná na setkání s...

Od vzniku samostatného Československa uběhlo sto let. Výročí věnujeme sérii pěti vědomostních kvízů, kde si můžete...

Areál v Rabyni patřící dříve zakladateli H-Systemu připadne státu, rozhodl soud

Zakladatel společnosti H-system Petr Smetka při jednání Vrchního soudu v Praze....

Obvodní soud pro Prahu 2 v úterý rozhodl o zabrání areálu v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli...

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.Najdete na iDNES.cz