Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD sestavila stínovou vládu, kritizovat bude méně agresivně

  12:30aktualizováno  18:36
ČSSD se učí, jak by měla vypadat její opoziční role. Chce být méně agresivní než za časů expředsedy Jiřího Paroubka. Naznačil to šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který už dal dohromady stínovou vládu. Části stranického vedení se nelíbí, že stínovým ministrem zdravotnictví je David Rath.

Kritizovat se samozřejmě bude dál, protože názory i plány nové vlády a ČSSD se zásadně rozcházejí, ale podle slov vedení ČSSD to bude kritika kultivovaná a konstruktivní.

ČSSD měla být ráznější, není ji vidět

Bývalý předseda Paroubek kritizuje jednání o křeslech

"Kroky vlády budeme komentovat, ale určitá změna tu bude. Dřív se mnohdy reagovalo i na věci, které nebyly podstatné, ty podstatné v tom pak zanikaly," uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

STÍNOVÁ VLÁDA ČSSD

Bohuslav Sobotka
premiér

Jeroným Tejc
vnitro

Lubomír Zaorálek zahraničí

Zdeněk Škromach
práce, sociální věci

Vlasta Bohdalová
školství

Vítězslav Jandák
kultura

Roman Onderka
doprava

David Rath
zdravotnictví

Milan Urban
průmysl

Jan Mládek
finance

Václav Zemek
životní prostředí

Michaela Marksová Tominová
lidská práva a příležitosti

Jiří Dienstbier ml.
spravedlnost

Jiří Zimola
místní rozvoj

Michal Hašek
zemědělství

Petr Hulinský
obrana

* odborní mluvčí:

Vladimír Špidla
evropské záležitosti

Jiří Šlégr
sport

Alena Gajdůšková
věda a výzkum

Jiří Havel
ekonomika, hospodářství

"Jsme připraveni být jasnou opozicí a posuzovat všechny návrhy vlády racionálním způsobem. Naším cílem je být věrohodnou alternativou a alternativou skutečné společenské odpovědnosti," uvedl současný lídr strany Bohuslav Sobotka.

"Podpoříme všechny aktivity vlády tam, kde se protínají s dlouhodobými hodnotami sociální demokracie. Pokud bude nová vláda prosazovat opatření, která budou nespravedlivá, která budou znamenat zvyšování nerovnosti v naší zemi, pak musí počítat s důrazným odporem ČSSD," připomněl.

Odešel celý Dimunův tým

I další sociální demokraté potvrzují, že strana hodlá zásadně změnit svoje vystupování. Také proto z Lidového domu musel odejít celý PR tým (měl na starosti komunikaci s veřejností i s médii) v čele s nepopulárním šéfem marketingu Petrem Dimunem.

"Sociální demokracie nemůže podpořit vznikající vládu. Není to jenom naše obava ze špatného personálního složení a z nedostatku kompetence u celé řady členů Nečasovy vlády, ale především obava z praktických dopadů realizace vládního programu, který se v těchto dnech již velmi konkrétně rýsuje," řekl před představením své alternativy Sobotka.

O to, aby byly opoziční připomínky konstruktivní, se mají postarat stínoví ministři a ministryně. Právě to, že v patnáctičlenné Nečasově vládě není ani jedna žena, Sobotka kritizoval jako jednu z personálních chyb. V té stínové budou ženy tři - například senátorka Alena Gajdůšková a poslankyně Vlasta Bohdalová.

"Budeme postupovat věcně," sdělila Gajdůšková. Kromě stínových ministrů sociální demokracie určila čtyři odborné mluvčí. "Jsou to minimálně z poloviny noví lidé," uvedl místopředseda Škromach.

Nové odborné tváře

Například on však ve stínové vládě jako odborník na sociální problematiku zůstává, stejně jako ostatní místopředsedové. Roman Onderka je stínovým ministrem pro dopravu, Milan Urban pro průmysl a Lubomír Zaorálek pro zahraničí. Michal Hašek zůstává stínovým ministrem zemědělství.

"Zapojí se i bývalý šéf ČSSD a poté eurokomisař Vladimír Špidla, který by měl být garantem a odborným mluvčím pro oblast Evropské unie," popsal jeden z členů vedení ČSSD.

ODPOR PROTI RATHOVI

Členové stranického grémia vyjádřili nesouhlas se jmenováním hejtmana Davida Ratha na post stínového ministra zdravotnictví. Mezi jeho největší kritiky patří stínový ministr průmyslu Milan Urban. Rath obviňuje z útoku hlavně bývalého volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka, kterého kritizuje za zadlužení strany a za to, že se snaží z pozadí stranu řídit.

Takto sešikovaná opozice bude mít za úkol vytvářet alternativy k plánům Nečasových ministrů. "Tak, aby si lidé mohli vybrat, kterému politickému programu dají v budoucnosti přednost," podotkl Sobotka.

Kromě nového stylu komunikace se uvnitř sociální demokracie intenzivně řeší, čím ČSSD zaujme voliče na podzim při komunálních a senátních volbách. Před dvěma lety totiž strana vsadila na jedno ústřední téma, zrušení zdravotnických poplatků, a vyšlo jí to. I přesto, že na krajské úrovni toho ve skutečnosti s poplatky moc dělat nešlo a jejich proplácení se nakonec ukázalo jako nezákonné a ve většině krajů už nefunguje.

Jaké téma zvolí ČSSD pro komunální volby, ještě vedení strany neví. V senátních chce vsadit na bedlivou kontrolu změn ústavy, které plánuje vláda, například omezení imunity poslanců.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz