Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD se za půjčku bohatě odměnila

  22:43aktualizováno  22:43
P r a h a - Tajná dvacetimilionová půjčka, jíž v letech 1997 a 1998 obchodník Karl-Heinz Hauptmann vytáhl sociální demokraty z finanční nouze, se jeho společnosti Europa Capital Management podle všeho vyplatila. Firma ECM totiž získá přes půl miliardy korun za prodej objektu pro Národní bezpečnostní úřad. Tato samotná informace by sice o ničem zvláštním nesvědčila - ECM zvítězila ve veřejné soutěži. Ovšem - se sháněním nového sídla bezpečnostnímu úřadu vypomáhala Barbora Snopková, která spolu s Ivem Svobodou vedla stranickou pokladnu a která jako jedna z mála věděla o Hauptmannově velkorysosti.

Dokonce i předseda ČSSD a premiér Miloš Zeman potvrdil, že jméno Hauptmann slyší poprvé.

Snopková říká, že se k problému nového sídla pro NBÚ dostala jednoduše: byla poradkyní ministra financí Iva Svobody, když se šéf úřadu Tomáš Kadlec se svým náměstkem Martinem Hejlem obrátili na ministerstvo a chtěli pomoc při výběru vhodného objektu. Snopková přitom nebyla členkou výběrové komise a o budovu pro NBÚ se zajímat neměla.

Tajemství ČSSD prasklo - čtěte ZDE.

"Podílela jsem se na tom jako na spoustě jiných věcí. O mně je známo, že podobné věci umím zařídit," řekla k tomu nedávno v rozhovoru pro MF DNES Snopková. Potvrdila rovněž, že se zná dobře Martinem Hejlem, který následně usedl i do výběrové komise, která vybírala, kam se NBÚ přestěhuje.

Kromě toho jeden z blízkých Hauptmannových spolupracovníků, další člen vedení Europa Capital Management Milan Janků, v minulosti obchodoval s Barakem Alonem, podezřelým z osmimiliardového podvodu v Komerční bance.

Přímá linka Svoboda - Snopková Hauptmann - Hejl - NBÚ zaujala i policii, která už dva roky prověřuje financování sociálních demokratů. "Do doby, než se objevila souvislost mezi Hauptmannovou ECM a budovou pro NBÚ, jsme jeho půjčky pro sociální demokraty považovali za naprosto nevinnou věc," potvrdil jeden z vyšetřovatelů.

Sám Karl-Heinz Hauptmann, jehož společnosti obchodují s nemovitostmi, odmítl, že by se mu ČSSD za jeho výpomoc nějak revanšovala.

"Jednalo se o půjčku a žádnou protislužbu jsem nikdy nepožadoval, ani mi nebyla nabízena," uvedl v odpovědích pro Mladou frontu DNES, kde poprvé po čtyřech letech vystoupil z anonymity.

SNOPKOVÁ A HEJL JSOU STAŘÍ ZNÁMÍ

Šéf Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec včera na otázku, jakou roli sehrála Snopková při shánění nového sídla, odpověděl: "Nevím o žádné zvláštní roli, kterou by měla sehrát." Říká, že budovu vybrala osmičlenná komise jmenovaná vládou loni v lednu (byli v ní zástupci NBÚ, Úřadu vlády, ministerstev financí, vnitra, dopravy a spojů). "O žádných souvislostech s uváděnou osobou Karla-Heinze Hauptmanna, eventuálně s jeho pomocí ČSSD nebylo komisi nic známo," uvedl Kadlec.

Přesto se o této souvislosti mohl dovědět alespoň jeden člen výběrové komise - Martin Hejl, a to přímo od Barbory Snopkové. Hejl, Snopková a Svoboda se totiž podle několika zdrojů několikrát setkali, a to dokonce i v souvislosti s kauzou Liberta.

"Hejl byl ve styku s ministrem Svobodou a nabízel mu v kauze Liberta obhájce. Nabídka ale nebyla přijata," stojí v důvěrné zprávě o bezpečnostní situaci státu, kterou začátkem loňského roku vypracoval pro odbor premiéra jeden z externích zaměstnanců Úřadu vlády.

Hejl (teď je na dovolené) se i podle policejních zdrojů sešel se Svobodou a Snopkovou v restauraci Obora v Praze-Dejvicích v listopadu 1999, bezprostředně předtím, než byli Svoboda a Snopková zatčeni v souvislosti s obviněním ze zpronevěry v Libertě, již vedli.

RIZIKO PRO BEZPEČNOSTNÍ ÚŘAD

Nové okolnosti související s novým sídlem NBÚ vedou bezpečnostní experty k obavám o důvěryhodnost úřadu, který uděluje certifikáty lidem a firmám disponujícím strategickými daty. "Mohlo by to představovat bezpečnostní riziko. Skoro bych se vsadil, že NBÚ by nikomu, kdo by měl takové kontakty a konexe, certifikát na vyšší stupeň utajení nedal," uvedl předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas.

Bezpečnostní riziko může být například to, že neúspěšní uchazeči o prověření mohou poukazovat na podezřelé okolnosti při nákupu nového sídla NBÚ. "Určité pochybnosti tohoto charakteru někdo může použít, nelze to vyloučit," dodal Nečas.

Nové sídlo si NBÚ pořídil za 616 milionů korun od společnosti Opera Business Park, která patří pod Hauptmannovu nadnárodní investiční společnost Europa Capital Management. Budova stojí v pražských Košířích na místě bývalého pivovaru.

Vláda sice vypsala na objekt pro NBÚ regulérní veřejnou soutěž, ve finále v ní však zůstala pouze jediná firma: Opera Business Park. Tři zbývající zájemce výběrová komise vyřadila, protože nesplnili předepsané požadavky. V soutěži se tak nakonec neporovnávaly žádné parametry ani nabízená cena. "Nové sídlo NBÚ je naléhavá záležitost, bylo třeba rozhodnout rychle," připustil už loni v prosinci v Mladé frontě DNES Bohumil Oharek, který ve výběrové komisi zastupoval Úřad vlády.

POLICIE VAZBY ZNALA

Členové komise i Kadlec přiznali, že nikdo nezkoumal žádné kontakty představitelů Opera Business Park a ECM. "Nelze žádnou formou požadovat po uchazečích, aby doložili, jakými vazbami disponují na jakýkoli jiný podnikatelský subjekt," tvrdí Kadlec.

Přesto NBÚ mohl požádat premiéra, aby vláda takový úkol zadala tajným službám. "Samozřejmě, že tuto možnost měli, a jsem přesvědčen, že to udělat měli. Pokud to neudělali, je to chyba," řekl Nečas.

Bezpečnostní složky měly už loni, kdy výběrová komise o sídle NBÚ rozhodovala, informace jak o Hauptmannových finančních injekcích pro ČSSD, tak o obchodních vztazích dalšího klíčového představitele firmy ECM, Milana Janků, na obchodníka Baraka Alona. Oba minimálně půl roku působili v rozhodujících pozicích ve spřízněných firmách: v polovině devadesátých let byly společnosti Milana Janků spadající pod ECM zapojeny v prodeji části podniku Triola. V něm tehdy působil právě Alon.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz