Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD se vložila do odkladu maturit, může si získat prvovoliče

  12:36aktualizováno  15:05
ČSSD se rozhodla vzít "maturitní otěže" do svých rukou. Na dnešní program Sněmovny se jí podařilo dostat takzvaný přílepek. Poslanci by tak měli dnes hlasovat o odkladu státních maturit společně s novelou zákona o České národní bance. Je to nejrychlejší způsob, míní ČSSD. Je to protiústavní, tvrdí ODS.

Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Poslanci mají odpoledne na programu novelu tzv. kompetenčního zákona, který upravuje rozdělení pravomocí mezi ministerstvem financí a Českou národní bankou. Ten sice s maturitami nijak nesouvisí, poslanci Ivanu Ohlídalovi (ČSSD) se však do novely podařilo zařadit odklad maturit o dva roky jako pozměňovací návrh.

Současně putuje na vládu stejný návrh, avšak z pera ODS, jehož autorem je předseda školského výboru Walter Bartoš. Podle Ohlídala je ale postup, který zvolila ODS, výrazně pomalejší.

"Pan Bartoš chce provést to samé, a to prostřednictvím novelizace zákona, která by se schválila v tzv. zkráceném řízení, ale když to člověk časově spočítá, tak sice už byl vypracován sněmovní tisk, který ale musí na vládu, která má měsíc na to, aby se k tomu vyjádřila, pak musí jít návrh do výboru a pak by se muselo svolat mimořádné zasedání Sněmovny někdy k srpnu," řekl iDNES.cz Ohlídal.

Pokud by Bartošův návrh poslanci schválili, putoval by do Senátu, a pokud by ho senátoři nevrátili do Sněmovny, tak by zbýval pouze podpis prezidenta. "Když to spočítáte, pokud by se nestal nějaký zázrak, tak není schopen tu svoji iniciativu ukončit před 1. zářím, takže by to bylo takové plácnutí do vody," míní Ohlídal.

"Takže jediná možná cesta, i když ne moc regulérní, je provést přílepek a pak, až by došlo k odkladu, tak to nahradit regulérní cestou," dodal Ohlídal s tím, že to je hlavní důvod, proč se odhodlal k "tak trochu zoufalému kroku".

Bartoš: Je to rychlejší, ale protiústavní

Podle Bartoše ale z toho ČSSD "dělá guláš". "Jeho (Ohlídala, pozn. red.) způsob je rychlejší, ale je protiústavní. Vy to nemůžete dát ke kterémukoli zákonu. Je to zákon o bankách, který je otevřený, prošel řádnou procedurou, prvním, druhým, třetím čtením... a teď prostě ten zákon projde a dá se k tomu pozměňovák o odkladu státních maturit, to je veliké riziko," tvrdí Bartoš.

Zákon, pokud by ho poslanci schválili, by se mohl podle předsedy školského výboru dostat až před Ústavní soud. "Ten by ho stoprocentně zrušil. Odporuje to legislativnímu procesu. Přežil bych přílepek, když by to byl zákon o pedagogických pracovnících. To jsou věci, které spolu mohou souviset, ale odložení státních maturit přilepit k zákonu o České národní bance, to je docela silné kafe," vysvětlil Bartoš.

To je také důvod, proč bude ODS hlasovat proti, i když o odklad také usiluje. Bartoš připustil, že aktivita ČSSD může souviset se snahou o zalíbení se studentům prvovoličům.

Pokud by totiž odklad maturit dnes prošel, bylo by to díky ČSSD, nikoli ODS. "Já si to myslím, protože ČSSD nebyla ve školském výboru nikdy tak kritická vůči maturitám jako třeba já," řekl iDNES.cz Bartoš.

Snaze o zalíbení mezi mladými by nahrával i fakt, že na "vajíčkových" mítincích po šéfovi strany ČSSD házeli vejce především mladí lidé. Paroubek tehdy odmítl, že by sociální demokraty volili pouze důchodci. Máme dost příznivců i mezi mladou generací, řekl. - čtěte Nejsme strana starých lidí, ČSSD nehrozí vyhynutí, tvrdí Paroubek

Liška: Je to populismus a hazard

Exministr školství Ondřej Liška neviní z populismu a hazardu pouze ČSSD, ale i ODS. Podle něj obě strany chtějí vyměnit státní maturitní zkoušku za hlasy středoškoláků. Podle něho jde o "příkaz shora". - čtěte ODS a ČSSD vyměnily státní maturity za hlasy středoškoláků, tvrdí Liška

"Je úplně absurdní odložit statní maturity ještě předtím, než proběhne generálka plánovaná na podzim tohoto roku. Jedině ta může vyvrátit či potvrdit teze o nepřipravenosti zkoušky," řekl iDNES.cz Liška s tím, že Česko je jednou ze dvou posledních zemí EU, která nemá standardizovanou zkoušku.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Najdete na iDNES.cz