ČSSD řeší, zda má být Zeman prezidentem

  0:01aktualizováno  0:01
Špičky sociální demokracie se nemohou shodnout na tom, kdo by měl být prezidentem. Proto možná nakonec uspořádají vnitrostranické referendum. Část vedení strany by ráda na Hradě viděla odcházejícího premiéra Miloše Zemana, další upřednostňují ombudsmana Otakara Motejla, místopředsedkyně strany a "Špidlova pravá ruka" Marie Součková mluví o tajemném novém kandidátovi.

Debatu o tom, koho by měla ČSSD nominovat jako nástupce Václava Havla, odstartoval před pár dny místopředseda strany Zdeněk Škromach, který prohlašoval, že by prezidentem měl být Zeman. Tvrdil, že tento návrh přednese na nedělním zasedání předsednictva ČSSD. Tam se však nakonec o osobě prezidenta přímo nemluvilo. Předseda strany Vladimír Špidla po jednání jen oznámil, že si sociální demokraté chtějí svého kandidáta vybírat v srpnu či v září.

Jisté je, že se názory špičkových politiků ČSSD výrazně liší. Zemana by jako prezidenta chtěli vedle Škromacha i místopředseda strany Petr Lachnit a místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek by byl rád, kdyby ČSSD nominovala na prezidenta ombudsmana Motejla.

Zeman by se nelíbil ani místopředsedkyni Součkové. Ta říká, že by prezidentem měl být nestraník. Sama prý ví o vhodném kandidátovi, kterým není ani Zeman, ani Motejl, ale jeho jméno zatím prozradit nechce.  Podle dostupných informací není případnou Zemanovou kandidaturou nadšen ani první místopředseda strany Stanislav Gross. Vladimír Špidla zatím svůj názor úplně jasně nevyslovil.

Jak by se měla nejsilnější vládní strana dobrat k nějakému společnému kandidátovi? Špidla se Součkovou uvažují o tom, že by mohli o osobě kandidáta na prezidenta vypsat vnitrostranické referendum. Podobné, jaké už v ČSSD proběhlo o přímé volbě prezidenta. V takovém referendu by podle Marie Součkové mohli členové strany dostat nabídku kandidátů a pak podpořit některého z nich.

Příznivci "prezidenta Zemana" a jeho odpůrci se už dnes shodují v tom, že příštího prezidenta - který by měl Václava Havla nahradit na počátku roku 2003 - jen stěží budou volit přímo občané. Ani Jitka Kupčová, ani Marie Součková sice nechtěly říci naplno, že je přímá volba prezidenta protentokrát ztracena, obě však říkají, že není jisté, zda lze její zavedení stihnout. Jasně tak naznačují, že k ní dojde až při další volbě prezidenta v roce 2008.

Prezident? Zeman má teď větší šance než Klaus
Kdo usedne příští rok na Pražském hradě místo Václava Havla? Zatímco o vládě už je jasno, bitva o nového prezidenta propukne teď se vší silou. Zatímco ještě před několika měsíci se v souvislosti s prezidentským úřadem spekulovalo o mnoha jménech, dnes je situace o něco jasnější. Ovšem pokud se nezmění pravidla hry a pokud hlavu státu bude začátkem příštího roku společně volit Poslanecká sněmovna a Senát.

Prosadit a především stihnout přímou volbu prezidenta, jak o tom hovoří například někteří představitelé sociální demokracie a Koalice, není vůbec jednoduché a spíše se to jeví jako nereálné. Ale i v tomto případě by se objevila podobná jména, samozřejmě by přibylo kandidátů, možná i velmi nečekaných a zajímavých, kteří by mohli zamíchat kartami. Navíc se ještě na podzim při volbách obmění třetina Senátu, a to také ještě může změnit situaci.

Zeman by mohl uspět
V současnosti se však zdá, že při volbě poslanci a senátory by největší šance měli Miloš Zeman, Václav Klaus a za určitých okolností i Otakar Motejl. Naopak možnosti Petra Pitharta, který byl připraven případnou kandidaturu přijmout, jsou už dnes velmi zúžené.

Bude se prezident volit přímo? Nikdo dnes neřekne ano, ani ne

Přestože všechny strany nové vládní koalice veřejně prohlašují, že chtějí prosadit přímou volbu prezidenta, Havlův nástupce bude nejspíš opět volen poslanci a senátory.

Přímou volbu, tedy hlasování všech občanů Česka disponujících volebním právem, začali nejdříve prosazovat politici Koalice. Letos se k nim přidali i zástupci sociálních demokratů.

Aby mohli prezidenta opravdu volit běžní občané, je třeba změnit ústavu. Prosazování podobně důležité změny bude v parlamentu trvat minimálně několik měsíců. Stejně dlouhou dobu vyžaduje i technická příprava lidového hlasování.

Ještě před volbami někteří politici prohlašovali: "To můžeme stihnout." Dnes už tak optimisticky nemluví. "Myslím, že už to nestihneme," říká místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová.

Proč? Pithart na rozdíl od tří jmenovaných nemá dostatečnou podporu ani ve stranách Koalice. Například Hana Marvanová a Cyril Svoboda se ve všech rozhovorech vyjadřovali o Pithartově kandidatuře zastřeně a nevyslovili mu jednoznačnou podporu. Navíc volební výsledky Koalice nedávají naději, že by její kandidát, pokud by to byl Pithart, mohl v soupeření uspět.

Zajímavé je sledovat vnitřní souboj v ČSSD, kde se křídlo Zemanových obdivovatelů v čele se Zdeňkem Škromachem otevřeně staví pro kandidaturu expremiéra. Podpořil jej i Jaroslav Foldyna, šéf sociálních demokratů na Ústecku, a Zeman by určitě našel podporu i jinde.

I když se to nezdá, má Zeman slušné šance. Kromě části své strany by v případě potřeby mohl počítat s komunisty a částí ODS. Sám Miloš Zeman však opakuje: "Jsem na odchodu a prezident přichází v úvahu, pouze kdyby nebyl průchodný jiný kandidát." Ale tato jeho věta se může naplnit. Zvláště když jiní sociální demokraté - například v sobotním rozhovoru pro MF DNES to řekl šéf sněmovny Lubomír Zaorálek - by si uměli představit na Pražském hradě ombudsmana Otakara Motejla.

I podle mnoha politologů by Motejlova chvíle mohla přijít (vlastně podobně jako Zemanova), když nebude mít žádný kandidát dostatečnou podporu. Pak by právě Otakar Motejl mohl získat podporu u ČSSD, Koalice i části ODS a možná i u některých komunistů. Byl by to kompromis, a jak říkají odborníci, "byl by to dobrý kompromis na jedno volební období". Uspět by však mohl i zatím zcela neznámý nestranický kandidát, pokud by se na něm některé strany shodly a prosazovaly jej společně.

Klaus tolik šancí nemá
ODS by pak podle Ladislava Jakla, poradce Václava Klause, zřejmě podpořila kandidaturu svého současného předsedy (jiný kandidát ODS je ostatně v nedohlednu a žádné jméno kromě Klause se zatím neobjevilo). Klausova šance na zvolení sice skutečně existuje, ale v současnosti se nejeví jako vysoká.

Kromě souhlasu občanských demokratů by totiž ve druhém kole mohl najít určitou podporu u komunistů (dá se čekat, že KSČM přijde s vlastním kandidátem, ale ten nemá žádnou šanci přežít ani první kolo hlasování) a někteří jednotlivci z ČSSD by si jej asi v případě nemožnosti zvolení svého kandidáta také uměli představit v této funkci. Jenže Koalice Klause na Hradě zcela odmítá. Přitom strany současné Koalice i bývalé Čtyřkoalice mají poměrně silné zastoupení v Senátu.

O volbě prezidenta České republiky se šíří i velmi mnoho spekulací: že to bude opět jenom další politický handl, v němž si budou chtít strany posílit své pozice. Ale styl, který předvedl předseda socianídemokracie Vladimír Špidla při sestavování vlády, nasvědčuje spíše tomu, že vítězná strana přijde s jednoznačným kandidátem. A aby měl šance na úspěch vyšší, možná s ním přijde celá vládní koalice.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Pokud padne vláda, dvě třetiny lidí chtějí předčasné volby, ukázal průzkum

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Přes osmdesát procent respondentů si myslí, že nově zveřejněné informace ohledně kauzy Čapí hnízdo ovlivní současnou...

Zeman jednal s Hamáčkem a Faltýnkem, prezident nevidí důvod k demisi vlády

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem zamířil předseda ČSSD Jan Hamáček, jehož strana váhá, zda zůstane ve vládě s...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze.

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Najdete na iDNES.cz