Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD prosadila svá témata, poslední schůze poslanců se může protáhnout

  9:14aktualizováno  9:14
Organizační výbor Sněmovny potvrdil, že poslední řádná schůze poslanců začne 18. května. ODS neuspěla s požadavkem na minimalistický program, který by řešil jen zákony vrácené prezidentem a Senátem. Výbor naopak podpořil žádost ČSSD řešit třeba vládní protikorupční balíček. Jednat se tak může víc dnů.

Miroslava Němcová bude navrhovat, aby poslanci projednali už jen vrácené zákony. Ilustrační foto | foto: Michal Šula, MF DNES

Do 18. května čeká na vyřešení také přerušená mimořádná březnová schůze o zdravotnictví, při které se poslanci v podstatě stačili jen pohádat. Sněmovna se s ní bude muset vypořádat.

A ve stejný den začne poslední řádné zasedání. Na jeho programu podle ČTK nebudou jen prezidentem vetované zákony o zvýšení mateřské na loňskou úroveň a zvýšení podílu biosložek v naftě a benzínu, ale také protikorupční balíček nebo návrh na přímou volbu prezidenta.

Tyto zákony ve třetím čtení stejně jako návrh na regulaci lobbingu prosadila do programu ČSSD. O definitivním programu ale budou poslanci hlasovat jako vždy na začátku schůze, je možné navrhovat změny.

Původní dohoda části politického spektra byla, že se dolní komora sejde na jediný den a projedná zákony vetované Senátem a prezidentem. S tím šla také na dnešní jednání úřadující šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS. "Můj návrh bude minimalistický, nic navíc," řekla iDNES.cz.

Prezident vrátil v posledních týdnech poslancům návrh na zvýšení mateřské na loňskou úroveň, nesouhlasil také se zákonem o přimíchávání více biosložek do paliv. (více o vetu čtěte zde)

Změnu mateřské považují za prioritu také KSČM a KDU-ČSL. Kvůli státním úsporám totiž matky od ledna pobírají příspěvek ve výši 60 místo 70 procent vyměřovacího základu mzdy.

Mezi vetované normy patří také zahrádkářský zákon, který prohlašuje zahrádkaření za veřejně prospěšné, vrátil se také zákon o České národní bance, k němuž Senát přijal pozměňovací návrhy.

Sociální demokracie v pondělí naznačila, že pokud se vládní protikorupční balíček nepodaří projednat na řádné schůzi, zvažuje i možnost mimořádné schůze v týdnu před volbami.

Po dnešní dohodě organizačního výboru ale zřejmě sociální demokraté mimořádnou schůzi žádat nebudou. Podle místopředsedy Bohuslava Sobotky k tomu není důvod, uvedla ČTK.

Ani místopředsedkyně Sněmovny Němcová nemá zatím žádost o mimořádnou schůzi. Projednání sociálnědemokratických bodů ve třetím čtení označila za předvolební divadlo, protože do voleb stejně neskončí legislativní proces.

"Upozorňovala jsme je, jestli jsou si toho vědomi. Přikyvovali, že ano, ale stejně je navrhli," řekla iDNES.cz Němcová.

Na poslední řádné schůzi také složí slib dvě "měsíční" poslankyně. Klára Slámová zvolená v roce 2006 za ODS nahradí Daniela Reisiegela, který odešel do NKÚ. Paradoxem je, že Slámová teď kandiduje za stranu Suverenita. Místo bývalého šéfa Sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD, který rezignoval, nastoupí náměstkyně olomouckého hejtmana Yvona Kubjátová.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Najdete na iDNES.cz