Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD přenese kampaň do Sněmovny, trvá na protikorupčním balíčku

  10:05aktualizováno  10:05
Jen pár dnů před volbami se kampaň přenese do Sněmovny. Sociální demokraté trvají na tom, aby poslanci ještě před volbami projednali vládní protikorupční balíček. Sněmovna se ještě jednou sejde 18. května, ale ČSSD počítá i s možností další mimořádné schůze poslanců. Souvisí to se změnou taktiky strany - místo mítinků dá přednost debatě poslanců před kamerami.

Sociální demokracie zvažuje dvě možnosti - jednou je podle šéfa strany Jiřího Paroubka i ta, že by se ještě v posledním týdnu před volbami uskutečnila mimořádná schůze.

Volební manažer Jaroslav Tvrdík později iDNES.cz upřesnil, že tato varianta ještě není definitivní - záležet bude na tom, zda by se protikorupční balíček dostal již na program schůze řádně naplánované. Na té se má hlasovat o vetu prezidenta Václava Klause k vyšší mateřské.

VIDEO: INFORMAČNÍ EMBARGO ČSSD

Podívejte se, jak vypadá uplatňování kolektivní viny vůči novinářům v praxi

Protikorupční balíček prosadil ve vládě ministr vnitra Martin Pecina, ale v parlamentu se zasekl. Pecina totiž kandiduje jako lídr ČSSD v Praze a obsah vládního balíčku se "potkal" s volebními sliby sociální demokracie. Politici pravicových stran proto nelibě nesou, že by měli schvalovat volební program oranžových zabalených do vládního návrhu.

Ministr Pecina chce v protikorupčním balíčku prosadit například institut korunního svědka či posílení pravomocí agentů policie.nasazovaných do korupčního prostředí.

Sociální demokraté už minulý týden oznámili, že skončí velké mítinky se stranickými lídry a že se budou voliče snažit oslovit přímo ve školách, v továrnách, ale také ve Sněmovně, jejíž jednání často přenáší veřejnoprávní televize.

Paroubek dnes znovu prohlásil, že v případě volebního úspěchu ČSSD bude jeho strana i po volbách trvat na přijetí zákona o regulaci lobbingu, na přísnějším zákonu o střetu zájmů a povinných majetkových přiznáních u osob, jejichž majetkové poměry podle Paroubka "budí zjevnou pochybnost".

Strana také bude prosazovat zrušení anonymních akcií a zákon proti lichvě a Paroubek také řekl, že jeho strana bude chtít po volbách radikálně změnit systém veřejných zakázek, což by podle oranžových mohlo ročně ušetřit až 19 miliard korun.

Státní nákupy mají být prováděny centrálně pomocí aukcí, všechny informace mají být zveřejňovány elektronicky. A na vše bude podle Tvrdíka dohlížet nový úřad - náklady na něj nemají překročit 100 milionů korun ročně, což se podle sociální demokracie vyplatí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz