ČSSD počká, zda se Hojdar vrátí, či odejde

  • 37
Vedení ČSSD vyslechlo Josefa Hojdara. Rebelující poslanec za zavřenými dveřmi přiznal, že by hlasoval proti vládě, kdyby věděl, že sněmovnou projde první část reformy financí. Nakonec se zdržel hlasování a má nálepku černé ovce. ČSSD chce vyčkat, zda se sám vrátí do poslaneckého klubu, nebo odejde.

O aktuální situaci v Poslanecké sněmovně i o dalších záležitostech jednalo širší vedení ČSSD celou sobotu v pražském Kongresovém centru.

Za řečnickým pultem se celý den postupně vystřídali poslanci, senátoři a zástupci krajských organizací. Novináři neměli přístup na zasedání ani do foyer před sálem, v němž se jednání konalo.

"Případ pana poslance Hojdara nebyl samostatným bodem jednání. Žádné usnesení, žádné závěry z toho nevyplynuly," uvedl premiér Vladimír Špidla.

Šéf sociálních demokratů považuje další politické směřování Josefa Hojdara za otevřenou věc. "Myslím, že je ještě čas na přemýšlení," prohlásil Špidla, který vystoupil s projevem bilancujícím politiku strany.

Premiér se sám Hojdara zeptal, zda se vrátí zpátky do poslanecké frakce. "Ta otázka nebyla odpovězena, přesto jsem přesvědčen, že tu cestu najdeme, že se situace změní a tento dílčí problém překonáme," uvedl Špidla.

Hojdar stále revoltuje
Josef Hojdar se svým projevem vystoupil během dopoledne. Podle některých členů výboru kritizoval ČSSD, že v koalici příliš ustupuje menším politickým stranám, lidovcům a unionistům.

Svůj odstup od vlády poslanec zdůvodnil tím, že nemohl hlasovat pro ani proti, protože ještě nebyly projednány reformní zákony, k nimž podal pozměňovací návrhy. - o hlasování o reformě více zde

Později řekl, že kdyby věděl, jak hlasování dopadne, rovnou by vládě spolu s opozicí vyslovil nedůvěru. Ovlivnil ho prý i závěr sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby, která nemá důkazy, že ho tajná služba sleduje. "O sebe se nebojím. Strach mám spíše o svoji rodinu v Mostě," tvrdí. - o možném sledování více zde

S rebelem opatrně
Špidla na rozdíl od opozice soudí, že Hojdarův postoj pozici křehké koalice neovlivní a vláda si v dolní komoře udrží většinu 101 hlasů. Společně s dalším vlivným sociálním demokratem a ministrem vnitra Stanislavem Grossem se k Hojdarovi vyjadřuje zdrženlivě.

Podle premiéra Hojdar je ve "složité osobní situaci". Gross míní, že je ve "velmi složitém psychickém stavu" a dodal, že je nyní třeba nechat Hojdara "chvíli v klidu".

Od Hojdara však začínají dávat ruce pryč ti, kteří měli dříve pro jeho rebelii pochopení. "Problém je, že nikdo neví, co vlastně chce, protože on s nikým nekomunikuje. Ani s námi, kteří jsme také měli výhrady vůči reformě," uvedl například poslanec ČSSD Karel Šplíchal.

Složí Hojdar mandát?
Podle některých hlasů uvnitř ČSSD by měl revoltující poslanec, který je předsedou významného hospodářského výboru, nést odpovědnost za své kroky a buď odejít z čela výboru, v němž reprezentuje nejsilnější vládní stranu, nebo dokonce zvážit složení poslaneckého mandátu.

"Porušil stanovy strany, protože program vlády, kterou nepodpořil, je vlastně součástí programu ČSSD. Je jisté, že se otevře diskuse o tom, jestli by měl zůstat ve svých funkcích," řekl poslanec ČSSD, který si nepřál zveřejnit své jméno. - o hlasování o důvěře vládě více zde

"Ano, je dost pravděpodobné, že to někdo navrhne," potvrdil jiný poslanec sociální demokracie, Miroslav Svoboda. Jeden z vlivných členů ČSSD potvrdil MF DNES, že se ve vedení ČSSD vážně uvažuje o tom, že Hojdara v nejbližší době vyzve, aby se vzdal poslaneckého mandátu.

Rozhodnutí padne na konci října
Na zasedání vedení ČSSD skutečně návrh, aby se Hojdar buď vrátil do sociálnědemokratické frakce, nebo odešel z parlamentu, zazněl. Podle ČTK to s tím přišel poslanec Jozef Kubinyi. "Ústřední výkonný výbor o tom odmítl hlasovat," podotkl Hojdar.

Jiní členové širšího vedení se podle dostupných informací Hojdara zastali, často dost emotivně. Sám Hojdar ocenil, že měl dostatečný prostor vysvětlit svým stranickým kolegům, proč kabinet nepodržel a proč má výhrady k reformě. I přes odstup se cítí součástí vládní koalice i součástí ČSSD.

Své další kroky v politice chce Hojdar konzultovat s delegáty krajské konference Ústeckého kraje, která se uskuteční na konci října. "Na základě toho uděláme definitivní tečku za celým případem," uvedl.

Kdo do Evropského parlamentu?
Ústřední výkonný výbor ČSSD se kromě aktuální politické situace bude zabývat i přípravou voleb do Evropského parlamentu. Na rozdíl od původního plánu ještě nemá padnout konečné rozhodnutí o složení kandidátek.

Definitivně jasno, kdo povede sociální demokraty příští rok v červnu do historicky prvních eurovoleb v Česku, má být jasno na příštím zasedání tohoto stranického grémia, tedy nejpozději do konce roku.

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla se usmívá po tiskové konferenci na závěr zasedání širšího vedení strany v pražském Kongresovém centru. (27. září 2003)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue