Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD odmítla návrh vládního programu

  9:58aktualizováno  9:58
Návrh vládního programu hned napoprvé neprošel - a dokonce u jeho vlastního tvůrce, sociálních demokratů. "Některé kapitoly, třeba o životním prostředí, jsou příliš obecné," upřesnila iDNES místopředsedkyně ČSSD Marie Součková. Vedení strany se proto opět sejde v sobotu odpoledne. Poté dostane návrh programu plánovaný vládní partner - Koalice.

"Zjistili jsme, že některé věci jsou příliš obecné a rámcové. Je potřeba na nich ještě zapracovat, třeba na kapitole o životním prostředí," řekla iDNES Součková.

Grémium sociálních demokratů se proto sejde znovu v sobotu v 15 hodin, kde budou jeho členové dále diskutovat a doplňovat základní koncepci. "Návrh pak předáme koaličním partnerům, ale záleží v kolik skončíme," podotkla Součková.

Špidla: Je to příliš právnické
Asi osmistránkový návrh vypracoval vicepremiér a předseda vládní Legislativní rady
Pavel Rychetský. Návrh se zdál stranickému vedení příliš právnický a je třeba ho převést do politického jazyka, řekl novinářům po zasedání politického grémia předseda ČSSD Vladimír Špidla.

"Text vypracoval jeden mimořádně talentovaný člověk a tím je místopředseda Pavel Rychetský," pochválil svého stranického kolegu Špidla. "Ale je to autorský text, teď ho převádíme do textu politického," dodal na tiskové konferenci.

Dokument se podle předsedy jevil "jako nevyvážený". "To znamená přece jenom v tom byla příliš cítit ruka právníka, některé odborné věci se zdály, že nejsou zachyceny nebo ani načrtnuty".

Návrh vychází z programu ČSSD

Návrh podle Špidly vychází ze střednědobého programu, který sociální demokracie schválila letos na jaře a který posloužil jako podklad i pro volební program. Prioritami ČSSD jsou vstup do Evropské unie a vynutitelnost práva, řekl dnes Špidla. Součástí koaliční dohody by podle něj měl být i seznam základních legislativních iniciativ kabinetu. ČSSD počítá s deficitním rozpočtem a s nezměněnou politikou vůči Slovensku, EU a NATO, uvedl šéf vítězné strany.
"Je to dobrý návrh, který vyžaduje, aby byl dopracován," uvedl Špidla. Zřetelněji je třeba formulovat ochranu přírody, potvrdil slova Marie Součkové.

Špidla nevidí v odkladu zasedání politického grémia na sobotu žádný problém. "Jednání ke kapitolám s Koalicí bude v pondělí, když se nedohodneme v pondělí, tak v úterý," řekl. Zdůraznil, že o žádné znevýhodnění Koalice nejde.

"Jednání poběží, jak je potřeba, nejsou žádné stanovené termíny," prohlásil. Sociální demokracie podle něj nemíní používat čas jako "taktický prostředek", nehodlá však ani zbrkle spěchat. ČSSD podle něj chtěla dopoledne upřímně návrh dokončit a předat Koalici. Protože se objevily problémy, předá jí ho v sobotu, uvedl.

Členové politického grémia teď připraví připomínky a v sobotu se bude stranické vedení opět zabývat textem řádku od řádky, dodal Špidla.

PETR MATĚJŮ OPOUŠTÍ US-DEU

ČSSD a Koalice už tajně jednají
Zástupci ČSSD i Koalice dosud veřejně tvrdili, že oficiální debata bude až v pondělí, a do té doby nic. Jednotliví experti nicméně přiznávají, že už teď si telefonují a utajeně se scházejí.

"Volal mi Petr Mareš, který se sešel s odborníkem ČSSD na školství. Mluvili spolu o tom, jestli jsou schopni najít shodu co se týče školství," připustila šéfka Unie svobody Hana Marvanová.

Experti ČSSD a Koalice se tak snaží předem odstranit co nejvíc sporných bodů a do klíčových rozhovorů už jít jen s těmi nejzásadnějšími. Tedy zda snižovat, či zvyšovat daně, zda zavést plošné přídavky na děti, co s nájmy nebo s lustračním zákonem.

Šéfka odborných komisí KDU-ČSL Zuzana Roithová tak v posledních hodinách volala Pavlu Rychetskému, lidovec Josef Janeček zase se svým partnerem z ČSSD mluvil o zdravotnictví.

"Jsou to neformální debaty, řešili jsme takové ty předpřípravné věci. Musíme se prostě snažit, aby jednotlivá jednání byla co nejrychlejší," charakterizoval rozhovor Janeček.

Sociální demokraté a zástupci Koalice už začali vyjednávat o programu budoucí společné vlády. Zástupci ČSSD i Koalice dosud veřejně tvrdili, že oficiální debata bude až v pondělí, a do té doby nic.

Jednotliví experti nicméně přiznávají, že už teď si telefonují a utajeně se scházejí. "Dneska mi volal Petr Mareš, který se sešel s odborníkem ČSSD na školství. Mluvili spolu o tom, jestli jsou schopni najít shodu co se týče školství," připustila šéfka Unie svobody Hana Marvanová.

Unionista Petr Mareš je po první sondáži v Lidovém domě víceméně spokojen: "Nebavili jsme se zatím o otevření vysokých škol všem. Ale shodneme se na tom, že je nutné dávat více peněz na školství z veřejných rozpočtů a přijmout nový zákon o vzdělávání." 

Člen nejužšího vedení ČSSD přitom už ve středu připustil, že jejich návrh programového prohlášení je sestaven tak, aby se s Koalicí dobrali kompromisu: "Myslím, že se zásadněji nechytneme na ničem."

Zuzana Roithová si s Pavlem Rychetským zase chtěla vyjasnit, jak přesně má koaliční návrh programu vypadat, kolik má mít kapitol a jak moc mají být podrobné.

Koalice se totiž do návrhu koaliční smlouvy o společném kabinetu s ČSSD pokusí dostat, co nejvíc toho půjde. "Měli bychom tam dát co nejpřesněji všechno, co chceme. Všechno ostatní, co v dohodě nebude, může být předmětem sporu. Myslím, že v tom je přístup ČSSD stejný," konstatovala Marvanová.

Koalice už rezignovala na snahu nepustit komunisty do vedení sněmovny, ale pokusí se jim právě díky koaliční dohodě přistřihnout křídla jinak. A to zmařením plánů KSČM na obsazení postů v mediálních radách a České konsolidační agentuře, o které budou komunisté usilovat už na druhé schůzi nové sněmovny.

Stejně tak bude Koalice žádat, aby ČSSD nedopustila zrušení lustračního zákona, který bývalým komunistickým kádrům zakazuje posty ve státní správě.

"Komunistům ve vedení sněmovny zabránit nemůžeme. Vzhledem k tomu, že to bude tajné hlasování, pojistka neexistuje. Proto budeme požadovat, aby se ČSSD zavázala, že nebude podporovat věci, na kterých by se za jiných okolností s komunisty shodla. To mám na mysli právě zrušení lustračního zákona," uvedla Marvanová.

Co se týče mediálních rad a konsolidační agentury, lidé z Koalice by si představovali, že koaliční dohoda s ČSSD by obsahovala obecnou pasáž typu: je třeba změnit fungování agentury a obsazování postů v mediálních radách. V dozorčí radě konsolidační agentury by podle záměrů Koalice buď neměli politici sedět vůbec, nebo by alespoň měli mít menší pravomoci, tak aby nemohli rozhodovat, komu se která pohledávka prodá.

U mediálních rad budou zase žádat výměny v jejich vedení nebo změnu zákona, která by umožnila, že je nebude volit sněmovna.

"Naší snahou bude, aby to v koaliční smlouvě v obecné formě zmíněno bylo," řekla Marvanová. ČSSD s tím nemá velký problém. "Je to věc na debatu, ale myslím, že u obou věcí se nám podaří nalézt shodu," prohlásil jeden z vyjednavačů za ČSSD, Bohuslav Sobotka. 

Šéf ČSSD Vladimír Špidla po jednání vedení sociálních demokratů o návrhu vládního programu. (21. června 2002)

Členové vedení ČSSD Vladimír Špidla a Petra Buzková po jednání o návrhu vládního programu. (21. června 2002)

Členové vedení ČSSD po jednání o návrhu vládního programu. (21. června 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...Najdete na iDNES.cz