Bohuslav Sobotka při tiskové konferenci ČSSD v Poslanecké sněmovně (20. září

Bohuslav Sobotka při tiskové konferenci ČSSD v Poslanecké sněmovně (20. září 2011) | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

ČSSD napadla u Ústavního soudu zdravotnickou reformu

  • 161
Ústavní soud obdržel návrh poslanců ČSSD na zrušení několika klíčových ustanovení první části zdravotnické reformy. Opozice napadá zákon o veřejném zdravotním pojištění, který rozdělil péči na základ a nadstandard. Kritizuje také zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun.

Stokoruna za den může mít podle návrhu pro seniory, děti a sociálně slabé takzvaný "rdousící efekt", což je termín zavedený ústavními soudci při jejich prvním jednání o poplatcích ve zdravotnictví.

"Výše tohoto poplatku již nešetří podstatu a smysl rovného přístupu k lidsky důstojné zdravotní péči hrazené z veřejného zdravotního pojištění," stojí v návrhu ČSSD. Zvýšený poplatek je podle sociálních demokratů bariérou, která omezuje přístup k péči. Poplatek za den péče na lůžku se zvýšil od 1. prosince.

Sociální demokraté také napadají rozdělení zdravotní péče na "základní" a "ekonomicky náročnější" včetně oprávnění zdravotních pojišťoven sankcionovat poskytovatele zdravotnických služeb.

První část zdravotnické reformy vstoupila v platnost 1. prosince (více o změnách ve zdravotnictví čtěte tady).

Návrh podepsalo 51 poslanců

Ústavní soud dostal návrh tento týden a ve čtvrtek jej zveřejnil na svých webových stránkách. Pod návrhem je podepsáno 51 z 54 poslanců v čele s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou.

"Poslanci jsou přesvědčeni o rozporu napadených ustanovení s ústavním pořádkem a s mezinárodními smlouvami o lidských právech a základních svobodách," uvedla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

ČSSD soud požádala o přednostní projednání. Návrhem se tedy bude zabývat plénum, patnáctičlenný sbor všech ústavních soudců. Jak dlouho bude rozhodování trvat, nelze předjímat. Soudcem zpravodajem je Jiří Mucha. Jeho úkolem je připravit nález. O něm pak bude hlasovat plénum.

Opoziční poslanci napadli u Ústavního soudu změny ve zdravotnictví už dříve. V květnu 2008 soud zamítl návrh na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí, která zavedla regulační poplatky u lékaře. Podle tehdejšího názoru soudců nejsou poplatky protiústavní, pokud nemají "rdousící efekt" a nevytvářejí bariéru v přístupu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video